ניסוי הכביש החשמלי עבר בהצלחה - ואלקטריאון זינקה לשווי של יותר ממיליארד שקל

נסיעת המבחן של המשאית על גבי קטע הכביש החשמלי השוודי צפויה לצאת לפועל במארס ■ בתל אביב מתכננת החברה להתחיל את פריסת התשתית במאי הקרוב, אם לא יחולו עיכובים בשל וירוס קורונה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ניסוי הכביש החכם של אלקטריאון בשוודיה
ניסוי הכביש החכם של אלקטריאון בשוודיהצילום: אלקטריאון

אלקטריאון מדווחת היום (שני) על השלמת ניסוי בטעינה אלחוטית של משאית חשמלית על גבי מסלול הניסויים בשוודיה. בתגובה זינקה מניית החברה ב-24% במסחר בבורסה בתל אביב, וושווי השוק שלה שבר שיא וחצה את רף המיליארד שקל. זאת, לאחר ירידות מהשיא הקודם ביוני 2019 של 825 מיליון שקל.

הניסוי בוצע במתקן ניסויים ליד שטוקהולם, שבו הותקנה מערכת הכביש החשמלי, פרי פיתוחה של החברה, בטמפרטורה של כאפס מעלות צלזיוס. במסגרת הניסוי שולבו חמישה מקלטים בגחון של משאית חשמלית וטריילר במשקל 40 טונה, והותקנו סלילים גבי כביש שנבנה לצורך הבדיקות. בנוסף, הוצבה יחידת ניהול כביש בצד הדרך, חוברה לרשת החשמל והופעלה יחידת שליטה מבוססת רשת סלולרית, שאיפשרה שליטה מלאה על כל המערכת.

להערכת אלקטריאון, תוצאות הניסוי היו משביעות רצון. המערכת, שפעלה לסירוגין במשך ארבעה ימים, נשלטה מרחוק באופן מלא מקרון השליטה של החברה, שמוקם באתר הניסוי. עוד מדווחים בחברה כי המערכת פעלה בהתאם לתכנון, וכל מקלט העביר 20 קילו-ואט ב-87% נצילות. שלושה מקלטים העבירו יחד אנרגיה של 60 קילו-ואט, וארבעה מקלטים העבירו יחד אנרגיה של 65 קילו-ואט, לאור מגבלת קצב הטעינה של הסוללה במשאית.

המשאית החשמלית בניסוי של אלקטריאון בשוודיהצילום: אלקטריאון

החברה מציינת כי במהלך החודשים הקרובים מגבלה זו תוסר, כך שתתאפשר טעינה של מעל 120 קילו-ואט. בחברה מציינים כי החיווי שניתן לקבל בזמן אמת, בין היתר על כמות האנרגיה המועברת בסלילים בכביש, יאפשר למפעיל הכביש לנהל את עומסי רשת החשמל באופן מדויק – ולמשל לבחור לתעדף טעינה של רכבי שירות ותחבורה ציבורית על פני רכבים פרטיים.

אלקטריאון מפתחת כביש בעל יכולת טעינה אלחוטית, שנועד למזער את הצורך בסוללות ובתחנות טעינה עבור כלי רכב חשמליים. בפברואר 2019 הכריזה החברה על שיתוף פעולה עם עיריית תל אביב-יפו, שבמסגרתו יבוצע פיילוט הכולל הפעלת אוטובוס חשמלי של חברת דן על התשתית של אלקטריאון. קטע הכביש שנבחר לצורך הפיילוט הוא בין תחנת רכבת האוניברסיטה ואוניברסיטת תל אביב, דרך רחוב קלאוזנר.

בתחילת אפריל 2019 זכתה אלקטריאון במכרז לבניית קטע כביש חשמלי באורך 1.6 ק"מ באי גוטלנד, שוודיה, ונסיעת המבחן בו צפויה להתרחש במארס הקרוב.

אורן עזרצילום: מוטי מילרוד

בספטמבר האחרון השלימה החברה ניסוי דומה על גבי כלי רכב בישראל. החברה מתכננת להתחיל את פריסת התשתית בתל אביב במאי, אם לא יהיו עיכובים בשל התפרצות וירוס קורונה.

מנכ"ל אלקטריאון, אורן עזר, אמר כי "המערכת פועלת על פי התכנון, ומטעינה את סוללת המשאית בצורה אלחוטית. כעת אנו נערכים לנסיעת המבחן הראשונה של המשאית בכביש ציבורי בגוטלנד במארס הקרוב. אנו נרגשים לראות את הטכנולוגיה פועלת מחוץ לישראל, וכן נרגשים לראות את העניין הרב שהמערכת של אלקטריאון מייצרת בעולם. בקרוב נתחיל בפריסת התשתית גם בתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker