האקזיט של פורטיסימו ואפיקים: ימכרו 50% מאפימילק תמורת 70 מיליון דולר

החברה הרוכשת היא קואופרטיב של רפתנים, שעוסק בהשבחת עדרים לשיפור תנובת החלב ■ פורטיסימו תרשום תמורה של פי תשע על השקעתה מ-2010, וקיבוץ אפיקים יבטיח את כל הסכמיו עם החברה ויקבל גישה לאחד משוקי החלב הגדולים בעולם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרות
עדר פרותצילום: ANDRES STAPFF/רויטרס

קרן פורטיסימו וקיבוץ אפיקים יחתמו בימים הקרובים על עסקה למכירת 50% ממניותיה של חברת אפימילק ל-LIC מניו זילנד תמורת 70 מיליון דולר, לפי שווי פעילות של 140 מיליון דולר. פורטיסימו תמכור את כל אחזקתה בחברה (30.8%); וקיבוץ אפיקים ימכור 19.2% ממניותיה של אפימילק, ויוסיף להחזיק ב-50% מהחברה.

אפימילק מפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות ממוחשבות מתקדמות לניהול עדר במחלבות. המוצר המוביל שלה הוא תוכנת אפיפארם (AfiFarm) המסייעת בייעול ניהול העדר. התוכנה מנתחת את המידע שמפיק מד חלב אלקטרוני המחובר לפרה, באמצעות חיישנים המספקים נתונים בנוגע לתפוקת החלב, הרכב החלב, מצב בריאותה של הפרה ופוריותה. אפיפארם פותחה במקור על ידי הממציא המנוח אלי פלס, בן הקיבוץ.

יוחאי הכהן

המערכות של אפימילק מוטמעות כיום באלפי חוות ב-50 מדינות. הכנסותיה של החברה הסתכמו ב-55 מיליון דולר, 95% מסכום זה מיצוא; והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) שלה הגיע ל-9 מיליון דולר. לדברי יוחאי הכהן, שותף בקרן פורטיסימו, אפימילק צמחה ב-2019-2016 בקצב שנתי של 11%.

חלק חשוב מהערך הגלום באפימילק הוא רובוט חדשני שהחברה מפתחת. הרובוט יחובר למסילה שתותקן על רצפת מכון החליבה, ויבצע את החיבור של עטיני הפרה לחליבה אוטומטית. זאת, באופן שיקטין למינימום את כוח האדם שמועסק בתהליך, הנמצא בישראל ובעולם במחסור הולך וגובר. היתרון הגדול ברובוט הוא שאינו דורש לבצע השקעות משמעותיות באוטומציה של מכון החליבה מעבר לרכישתו במחיר של 200-100 אלף דולר.

LIC הוא קואופרטיב ניו זילנדי שהוקם לפני 100 שנה ומספק שירותי השבחת עדר לחקלאים כמו בדיקת עדרים, רפואה וטרינרית, ייעוץ חקלאי, ניתוח DNA לשיפור תנובת החלב, ייצור זרע על בסיס ניתוח גנטי והרבעה מלאכותית. המטה של LIC נמצא בעיר המילטון שבניו זילנד, והיא נסחרת בשווי של 63 מיליון דולר בבורסה במדינה. החברה הרוויחה 19.4 מיליון דולר במחצית השנה שהסתיימה בנובמבר 2019 , ירידה של 7.5% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018 . הכנסותיה של החברה צמחו ב-1.4% במחצית השנה שהסתיימה בנובמבר 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018 והסתכמו ב-105 מיליון דולר. תזרים המזומנים של החברה הסתכם במחצית השנה האחרונה ב-9.2 מיליון דולר ובקופתה היו 5.5 מיליון דולר בסוף נובמבר 2019 . 

מכירת 50% מאפימילק תיחתם בימים הקרובים לאחר תהליך התמחרות שנוהל על ידי בנק רוטשילד. כחלק מהתהליך הציעה חברה אחרת מחיר גבוה יותר - אולם החברה הכלכלית של אפיקים, בראשות היו"ר אריק שור, סירבה לדון בכך.

פי תשע מההשקעה

פורטיסימו, המנוהלת על ידי יובל כהן, משלימה השקעה שהחלה ב-2010, כשהשקיעה 40 מיליון שקל באפימילק לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל. פורטיסימו השקיעה מחצית מהסכום מהונה העצמי והמחצית האחרת בהלוואה בנקאית, שנפרעה מדיווידנדים שחולקו עלי ידי אפימילק. היות שהאחזקה באפימילק נמכרה כשהיא נקייה ממזומנים ומחובות (Cashless ,Debt Free), צפויה אפימילק לחלק חלק מ-11 מיליון הדולר שבקופתה כדיווידנד - כך שפורטיסימו צפויה לצאת מההשקעה באפימילק עם תמורה הגדולה פי תשעה מהסכום שהשקיעה מהונה העצמי.

יוחאי הכהן ציין שהקרן סייעה לאפימילק במיקוד עסקיה, ובשינוי כובד המשקל מפיתוח וביצוע פרויקטים בתחום הרפתות לפיתוח תוכנה ופיתוח הרובוט (שייכנס לאתר ביתא ב-2020 במטרה להשיקו מסחרית ב-2021). עוד סייעה הקרן, לדבריו, בחילופי הנהלה - כולל הבאת המנכ"ל יובל רחמילביץ', לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל, המכהן בתפקיד בתשע השנים האחרונות. הכהן ציין שבשנותיה של הקרן באפימילק נפתחו סניפים בסין, אירופה וארה"ב.

מבחינת אפיקים, עסקת LIC מזרימה 27 מיליון דולר, לא כולל הדיווידנד שיחולק. הקיבוץ ימשיך להחזיק ב-50% ממניות החברה, וישמור על כל ההסכמים שהיו לו עמה. אלה כוללים העסקת 40 מ-200 עובדיה, והתחייבות של החברה הניו זילנדית שלא להעתיק את מפעל החברה מאפיקים במשך 24 שנה ותשעה חודשים. בנוסף, הקיבוץ יקבל שותף אסטרטגי בעל אופק השקעה ארוך.

רכישת 50% ממניותיה על ידי חברת LIC, שהיא חברה אחות של ענקית החלב הניו זילנדית פונטרה (Fontera), תאפשר לאפימילק גישה לאחד משוקי החלב הגדולים בעולם - שבו הסתכמו מכירותיה עד כה ב-700 אלף דולר לשנה. ניו זילנד מייצרת 25 מיליארד ליטר של חלב בשנה, ומפעלי ייבוש החלב שלה הם הספק העיקרי של סין. לשם השוואה, בישראל מייצרים רק 1.5 מיליארד ליטר חלב לשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker