מהפכה במאבק בחשבוניות הפיקטיביות? דיווח על כל חשבונית מ-5,000 שקל ומעלה

הפתרון שמציעה רשות המסים וטעון תיקון חקיקה, הוא אישור אונליין להוצאת חשבונית - בדומה לאישור עסקות בכרטיס אשראי ■ החשבוניות שעליהן מציעים להחיל את המודל החדש הן בין עוסקים בלבד ■ בלשכות רואי החשבון ויועצי המס מתנגדים למהלך

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי

רשות המסים מציעה להגביר את המאבק בתופעת החשבוניות הפיקטיביות - שלפי נתונים שבידיה, גורמת לקופת המדינה נזק של מיליארדי שקלים בשנה - באמצעות שימוש בכלים טכנולוגיים.

הפתרון שמציעה הרשות וטעון תיקון חקיקה, הוא אישור אונליין להוצאת חשבונית - בדומה לאישור עסקות בכרטיס אשראי. החשבוניות שעליהן מציעה הרשות להחיל את המודל החדש הן חשבוניות בין עוסקים בלבד, ברף מינימום שלא נקבע סופית. כלומר, במסגרת המודל לא ייכללו חשבוניות לאנשים פרטיים, ולכן התיקון המוצע לא רלוונטי למגזר הקמעונאי. לפי אחת ההצעות הרף המינימלי יהיה 5,000 שקל.

הרשות מסרה כי "מניעה מוקדמת יעילה יותר מאשר מרדף מאוחר, ולרוב עקר, אחרי העבריינים מחוללי התופעה, מכיוון שגם כשתופסים את העבריינים - פעמים רבות הכסף לא חוזר". לכן, מוצע שכל חשבונית מס שסכומה עולה על הרף שייקבע תהיה חייבת באישור מספר הקצאה, כשלא ניתן יהיה לקזז את המע"מ בגין חשבוניות שלא קיבלו אישור. לפי הרשות, כ-90% מהחשבוניות הרלוונטיות למודל החדש הן דיגיטליות כיום, ולכן לטענתה הנטל על ציבור העוסקים יהיה קטן מאוד, אם בכלל.

ברשות מוסרים כי בינתיים פנו ליצרני תוכנות לניהול חשבונות והתבקשו לבחון איך אפשר יהיה להיערך למודל החדש מבחינה מחשובית, במקרה שהחקיקה תעבור בכנסת.

המודל החדש עורר התנגדות מצד לשכת רואי החשבון ולשכת יועצי המס, וברשות מסרו כי הם פועלים בשיתוף הלשכות כדי למצוא פתרונות שיקלו על ציבור העוסקים. כך, למשל, רשות המסים פועלת למצוא פתרון טכנולוגי שיחסוך את ההקלדה הידנית של מספר ההקצאה, במקרים המעטים שבו זאת תידרש; ובמקרים מסוימים תיחסך גם את ההקלדה של כל נתוני החשבונית עצמה.

ברשות המסים מציינים כי בחנו שיטות דיווח שונות בעולם, וכי הם "לא המציאו את הגלגל" - אלא מאמצים את ההיגיון של חברות כרטיסי האשראי, "שבמקרים מסוימים וקיצוניים מעכבות עסקות בהתאם למודלים לניהול סיכונים ומתן היתר לאותן עסקאות דורש דבר מה נוסף מצד הצדדים לעסקה".

לשכת רואי החשבון הציעה פתרונות אלטרנטיביים, ובהם מיקוד בענפים הבעייתיים בלבד. לכך משיבים ברשות כי אלו נוסו בעבר והתברר שהם לא יעילים - שכן ברגע שענף אחד בעייתי מוסדר, הבעיות זולגות לענף אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker