מייסד חברת קנאביס ישראלית נעצר על סחר בסמים בתאילנד

מייסד בטר, יוחאי גילד גולן, נעצר בתאילנד, ושוחרר בערבות ■ בבטר מנסים להתכחש אליו בטענה ששנתיים אינו בתפקיד רשמי ■ בעלי מניות המיעוט טוענים כי גילד גולן הוא "הרוח החיה" מאחוריה ■ מניות הרוב בחברה מוחזקות בידי אימו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידול קנאביס בישראל
חממת לגידול קנאביס של החברהצילום: נמרוד ארונוב

יוחאי גילד גולן, 44, מייסד חברת הקנאביס הישראלית בטר, נעצר באי קופנגן שבתאילנד, בחשד שסחר בסמים. על פי פרסומים זרים גילד נעצר כשברשותו קנאביס, כדורי אקסטזי, קטמין, קוקאין ואבקות בלתי מזוהות.

עוד נטען כי גילד גולן הציע לשוטרים המקומיים מיליון דולר כשוחד במטרה למנוע את מעצרו, אך הם סירבו. ישראלים ששהו במקום סיפרו כי גילד גולן הובל באזיקים למעבורת שעזבה את האי. הוא שוחרר בערבות לביתו לאחר שנחקר.

מעצרו של גילד גולן מתרחש בזמן שבטר, החברה שהקים, מנסה לבדל את עצמה ממנו. בחברה טוענים כי גילד גולן אינו מחזיק בכל תפקיד רשמי או מהותי בהנהלתה, וכי בשנתיים האחרונות שהה בתאילנד. עם זאת, לציבור המשקיעים בישראל הוא מוכר כמנכ"ל בפועל של בטר וכגורם רב משקל בקבלת ההחלטות בה. גילד גולן הגיע בשבועות האחרונים לישראל לצורך פגישות שונות בעניינה של החברה.

טענה זו עלתה גם בשני תצהירים שהוגשו בתביעות לבית המשפט נגד בטר, האחת מטעם בעלי מניות מיעוט בחברה והשנייה מטעם חברת וויטסמוק שעמה היתה בטר אמורה להתמזג. בתצהירים נטען כי "גילד גולן סיכל את עסקת המיזוג של בטר עם השלד הבורסאי ווייטסמוק, מפני שהוא מנסה למכור את החברה באופן חד־צדדי, וכי הוא מבריח כספים מקופתה לטובת פעילות באוסטרליה. בשעה שבטר טוענת כי השליטה בפועל נמצאת בידי אימו של יוחאי, פרופ' גילה גולן גילד, בעלי מניות המיעוט בחברה הבהירו לבית המשפט שיוחאי "הוא הרוח החיה מאחוריה".

יוחאי גולן גילד
יוחאי גולן גילדצילום: מתוך עמוד הלינקדאין

כמה מבעלי מניות המיעוט בחברה הם גורמים בעלי פרופיל ציבורי גבוה. ל-TheMarker נודע כי גילד גולן מצוי בסכסוך עם לפחות שניים מהם - יו"ר כלל ביטוח, דני נוה, ומרדכי ברדוגו. נוה, שכיהן בעבר כשר הבריאות, החליט במסגרת הליך פשרה למכור לבטר את מניותיו בחברה לפי שווי של 20 מיליון דולר - שהקנה לו רווח של מיליון דולר. ומרדכי ברודו, מבעלי המסעדות הוטל מונטיפיורי וקופי בר. ברודו מחזיק ב-4.25% מהמניות, שרכש ב-2 מיליון שקל.

מקורבים לחברה תוהים אם המשקיע התאילנדי האלמוני - שעליו דווח במסמכים שהגישה החברה לבית המשפט - הוא שאמור לרכוש את חלקם של נוה וברדוגו בחברה. סימני השאלה מתרבים משום שחלוצת הקנאביס, שבעבר שירתה כ-5,000 מטופלים, לא סיפקה כל מצג לגבי פעילותה. 

דני נווה
דני נוה, שר הבריאות לשעבר ויו"ר כלל ביטוח. החזיק במניות החברה צילום: עופר וקנין

ממסמכים שונים שהוגשו לבית המשפט עולה כי בטר נמצאת בקשיים פיננסיים. חובותיה נערמו ל-3.8 מיליון דולר והיא מפסידה באופן עקבי. ב-2016 הפסידה החברה 10 מיליון שקל,  7.4 מיליון שקל ב-2017 וב-2.1 מיליון שקל בשנה שלאחר מכן. על פי התחזיות החברה תפסיד 1.6 מיליון שקל ב-2020. ההערכה חושבה בטרם פסק בג"ץ כי על תעשיית הקנאביס להמשיך לספק קנאביס רפואי על פי תנאי האסדרה הישנה.

מבטר נמסר בתגובה :"יוחאי הוא אדם פרטי, ובשנים האחרונות הוא לא משמש בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה. מניות השליטה נמצאות בידי אימו, ולו אין כל נגיעה לנעשה בחברה או לעסקה המתגבשת עם המשקיע התאילנדי. זה תקופה ארוכה שבטר צועדת במסלול של הסדרה. אנו מאחלים ליוחאי הצלחה רבה״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker