טבע איבדה 2.8% בעקבות דחיית הסדר הפשרה בתביעות האופיואידים בארה"ב

21 תובעים כלליים של מדינות בארה"ב דחו את הצעת הפשרה של שלוש ענקיות הפצת התרופות בארה"ב ■ התובעים דורשים מחברות ההפצה להגדיל את חלקן בהסדר מ-18 מיליארד דולר ל-32-22 מיליארד דולר ולקצר את משך הזמן שבו ישולם הסכום ■ ברקשייר התאוויי דיווחה כי לא שינתה את אחזקותיה בטבע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים גרמה למותם של 400 אלף אמריקאים ממנות יתר של אופיואידים
מגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים גרמה למותם של 400 אלף אמריקאים ממנות יתר של אופיואידיםצילום: Jessica Hill / AP

מניית טבע יורדת בכ-3% ומשלימה ירידה של 10% בתוך יומיים לאחר ש"וול סטריט ג'ורנל" פירסם ידיעה שלפיה 21 מדינות דחו את הצעת הפשרה שהוגשה על ידי שלוש ענקיות ההפצה בתחום התרופות והמוצרים הרפואיים. הצעת הפשרה הוגשה כדי להסדיר את התביעות שהוגשו נגדן בנושא מעורבותן במגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים).

התובעים הכלליים של 21 מדינות, רובן המכריע מדינות שמושליהן דמוקרטיים, שלחו השבוע מכתב לעורכי הדין של חברות ההפצה מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורסברגן - ובו דחו את הצעתן לשלם 18 מיליארד דולר על פני 18 שנים כדי להסדיר את התביעות שהוגשו נגדן.

מניית טבע (ארה"ב)

השיחות בין הצדדים התנהלו מאז אוקטובר 2019 כאשר נחתם הסכם מסגרת בין חברות ההפצה לבין 4 תובעים כלליים שייצגו את 50 המדינות שהגישו את התביעות. התובעים הכלליים דורשים במכתבם מחברות ההפצה להגדיל את הסכום שישלמו מ-18 מיליארד דולר ל-32-22 מיליארד דולר או לחילופין שיפרשו את התשלום שהציעו - 18 מיליארד דולר - על פני תקופה קצרה משמעותית.

מגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים גרמה למותם של 400 אלף אמריקאים ממנות יתר של אופיואידים, מ-1999 ועד היום. מספר המתים מהתמכרות לאופיואידים טיפס ל-70 אלף ב-2018. היצרניות של משככי הכאבים הנרקוטיים, כולל טבע, נתבעו על כך שמדיניות השיווק שלהן המעיטה בסכנת ההתמכרות והפריזה בתועלת הקלינית שלהן במטרה למקסם את רווחיהן.

חברות ההפצה נתבעו בטענה שהתעלמו מחובתן על פי החוק לשיווק תרופות מסוכנות (Controlled Substances) לנטר את הכמויות שהן מפיצות, ולברר הזמנות שיש חשד סביר שיזלגו לשוק הסחר בסמים משום שהן גדולות ביחס לצורכי בית המרקחת שהזמין אותן.

מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: Amir Cohen / REUTERS

כחלק מהסדר המסגרת שהושג באוקטובר 2019 הייתה אמורה טבע לשלם סכום של 250 מיליון דולר במזומן בתקופה של 3 שנים, ולהעביר ללא תמורה את הגרסה הגנרית לתרופה Suboxone לטיפול במנת יתר של אופיואידים בשווי כספי של 26 מיליארד דולר על פני 10 שנים. מנכ"ל טבע קור שולץ הביע בעבר את ביטחונו שהסכם המסגרת שהושג באוקטובר 2019 עם שלוש חברות ההפצה, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון וטבע יתגבש להסדר סופי עד לסוף 2019. ואולם שלשום עם פרסום התוצאות הכספיות ל-2019 נשמע שולץ מסויג יותר והביע את תקוותו שההסכם הסופי יושג עד 20 במארס, המועד שבו אמור להתחיל משפט נגד המעורבים במגפת האופיואידים, כולל טבע, בבית משפט בניו יורק.

בתוך כך, חברת ברקשייר התאוויי שבשליטת וורן באפט פירסמה את אחזקותיה הפיננסיות לסוף 2019. מהדיווח הרבעוני עולה כי חברת ההשקעות של באפט לא שינתה את אחזקותיה בטבע. ברקשייר עדיין מחזיקה ב-43.2 מיליון מניות של טבע, שהן 4% מהונה של החברה. שווי האחזקה עלה בסוף הרבעון הרביעי של 2019 ב-126 מיליון דולר בהשוואה לשווי האחזקה בסוף הרבעון השלישי של 2019 והסתכם ב-424 מיליון דולר. השווי הנוכחי של האחזקה הוא 529 מיליון דולר, כך שמתחילת הרבעון הראשון של 2020 עלה שווי אחזקתה של ברקשייר בטבע ב-105 מיליון דולר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker