שולץ מעריך כי החוב הפיננסי של טבע ייחתך ב–50% עד 2023

מנכ"ל החברה צופה התייצבות בפעילות הגנרית של החברה ומקווה כי הסכם המסגרת על הסדר התביעות בנושא האופיואידים יתגבש להסכם סופי ■ בחברה מעריכים שתזרים המזומנים הפנוי יתייצב על 2 מיליארד דולר לשנה שיושקעו בצמצום החוב

יורם גביזון
 מנכ"ל טבע, קור שולץ
קור שולץ, מנכ"ל טבעצילום: Amir Cohen / REUTERS

"אני שומר על אופטימיות זהירה בנוגע לסיכויים שהסכם המסגרת על הסדר התביעות בנושא האופיואידים יתגבש להסכם סופי"— כך אמר אתמול קור שולץ, מנכ"ל טבע, בשיחת ועידה עם אנליסטים, לאחר פרסום התוצאות הכספיות ל–2019. הוא הביע תקווה כי הסדר כזה יושג עד סוף מארס 2020 — עוד לפני שיתחיל המשפט נגד החברה בבית המשפט בניו יורק.

שולץ הביע אופטימיות גם בנוגע להתייצבות פעילותה הגנרית של טבע בשוק האמריקאי על רמה של 4 מיליארד דולר, הודות להשקות חדשות, בהיקף של 400 מיליון דולר, שיקזזו במלואן את השחיקה במכירות התרופות הגנריות הוותיקות כתוצאה מירידת מחירים.

שולץ העריך כי מגמת הירידה ביחס החוב הפיננסי לרווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) תישמר ובסוף 2020 יהיה קטן מ–5. שולץ הביע מחויבות להמשיך בעשור הקרוב בייעול נוסף של מערך הייצור בעיקר על ידי אופטימיזציה למפעליה של טבע, לאחר סגירת 23 מהם בשנתיים האחרונות. להערכתו, תהליך ההתייעלות וצמיחה מתונה בהכנסות יסייעו לטבע להוריד את יחס החוב הפיננסי נטו ל–EBITDA ל–3 — עד סוף 2023.

כשהאנליסטים תהו כיצד הוא מתכנן לעשות זאת, העריך שולץ כי החוב הפיננסי נטו יירד ל–17 מיליארד דולר בסוף 2023 — כלומר יקטן במחצית בתוך שש שנים מכניסתו לתפקיד המנכ"ל. תרחיש זה מבוסס על ההנחה שתזרים המזומנים הפנוי יתייצב על 2 מיליארד דולר לשנה, וטבע תשתמש בכולו להפחתת החוב; וכי ה–EBITDA יצמח ל–5.5–5.8 מיליארד דולר בשנה זו.

שולץ העריך גם שהשוק הגנרי בצפון אמריקה מתייצב; שהשוק הגנרי באירופה ובשאר העולם יצמח בקצב חד־ספרתי נמוך ב–2020; וכי הבעיה העיקרית של טבע היא הירידה במכירות ביפן, בעקבות הרפורמה בשוק הבריאות היפני. בנוסף, הוא העריך כי אוסטדו תמשיך בצמיחתה המהירה ואג'ובי תחזור לנתח שוק של 25% בארה"ב — הודות להשקת המזרק האוטומטי בסוף הרבעון הראשון של 2020, ותגיע לנתח שוק דומה באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker