"אלוהים, שלח לי סופת קרח": מחירי הגז הטבעי צוללים – ובחברות האנרגיה מתפללים לנס

בארה"ב צנח מחיר הגז לשפל של ארבע שנים – 1.86 דולרים ליחידת חום ■ מחירי הגז הנוזלי באסיה בשפל כל הזמנים – 3 דולרים ליחידת חום ■ "התפרצות נגיף הקורונה לא משנה באופן מהותי את כיוון השוק. הוא כבר היה חלש, והוא ממשיך ללכת לכיוון הזה"

ערן אזרן
מפעלי OMV אנרגיה באוסטריה
מפעלי OMV אנרגיה באוסטריהצילום: בלומברג

מחירי הגז בעולם ממשיכים לרדת לשפל יוצא דופן, למרות עונת החורף, שמתאפיינת בדרך כלל בעליית מחירים. "בכנות, אם היתה לי משאלה אחת בחינם – הייתי מבקש (מאלוהים) - אנא שלח לי סופת קרח שתציל את מחירי הגז", אמר בשבוע שעבר ל-CNBC ריינר סיל, מנכ"ל חברת האנרגיה האוסטרית OMV.

מחיר הגז בארה"ב ירד ל-1.86 דולר ליחידת חום – שפל של ארבע שנים. מחיר הגז נמוך ב-30% ביחס למחירו בשנה שעברה. מתחילת 2020 ירד מחירו כמעט ב-15%. בהולנד – שהיא מדינה מפיקת גז, בדומה לישראל – מחיר הגז ירד ל-2.7 דולרים בלבד (חוזי spot). באירופה, מחיר הגז המיובא ביבשת צנח ל-3.6 דולרים ליחידת חום, לעומת מחיר של 6 דולרים בתקופה המקבילה ב-2019.

ריינר סיל, מנכ"ל OMV
ריינר סיל, מנכ"ל OMVצילום: בלומברג

הירידה במחירי הגז מיוחסת בין היתר לירידה במחירי הנפט, בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והחשש להשפעתו על הכלכלה הגלובלית; חורף חם יחסית בארה"ב, שהפחית את הביקושים; ועודפי גז גדולים, שמקורם בהפקה מפצלי שמן בארה"ב. בעקבות ירידת המחירים, חברת הדירוג S&P הפחיתה את דירוג האשראי של 6 חברות המפיקות גז, וחברות נוספות קיבלו תחזית דירוג שלילית.

גם מחירי הגז הנוזלי (LNG) בעולם מגרדים את התחתית. באסיה, מחיר הגז הנוזלי במשלוחי ספוט נסגר בשפל של כל הזמנים - 3 דולרים ליחידת חום (Japan-Korea-Marker (JKM, כך על פי נתוני S&P Global Platts. מחירי הגז באסיה ירדו דרמטית מתחילת 2020, בעקבות גידול בהיצע – בין היתר בשל התפשטות נגיף הקורונה בסין, שהיא יבואנית ה-LNG הגדולה בעולם; חורף חם מהממוצע בצפון אסיה והמשך הגידול באספקה מפרויקטי הנזלה חדשים של גז בארה"ב.

"התפרצות נגיף הקורונה לא משנה באופן מהותי את כיוון שוק ה-LNG. השוק כבר היה חלש והוא ממשיך ללכת לכיוון הזה", אמר אירה ג'וזף, מחלקת המחקר והאנליזה של ענף הגז הטבעי ב-S&P Global Platts.

הירידה במחירי הגז משפיעה גם על שותפויות הגז בבורסה. רציו, המחזיקה ב-15% בלווייתן – השלימה נפילה של 30% מתחילת 2020. דלק קידוחים – שמחזיקה בלווייתן ובתמר – ירדה ב-29% מתחילת השנה. ישראמקו, המחזיקה בתמר, ירדה ב-25% מתחילת השנה; ואילו תמר פטרוליום, המחזיקה בתמר, צנחה ב-80% מאז ההנפקה לפני שנתיים וחצי.

עם זאת, הבוקר נסחרות השותפויות בעליות חדות – במחזורי מסחר גבוהים מהממוצע ב-90 הימים האחרונים. רציו עולה ב-5.5%, ישראמקו ב-4%, דלק קידוחים ב-3.3%, ותמר פטרוליום ב-2.2%. נובל אנרג'י ירדה מתחילה השנה ב-18% בוול סטריט. החברה נסחרת שוב מתחת ל-10 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker