מכה למשקיעי הנדל"ן באירופה: היורו בשפל של כמעט 20 שנה - ירד ל-3.72 שקלים

הפיחות החד ביורו מקזז את רווחי ההון שנבעו מעליית מחירים, במיוחד במדינות שבהן נרשמה עלייה ריאלית נמוכה במחירי הדירות, או אפילו ירידה

ערן אזרן
בניינים להשקעה במדריד
בניינים להשקעה במדרידצילום: Angel Navarrete / Bloomberg

היורו ממשיך להיחלש גם הבוקר (רביעי) ונסחר קרוב לשפל של 20 שנים. המטבע האירופי מאבד 0.1% ונסחר לפי 3.72 שקלים בלבד. מתחילת 2020 ירד היורו בכמעט 4%. גם הדולר ממשיך להיחלש הבוקר, ויורד ב-0.16% במסחר מול השקל ל-3.41 שקלים – שפל של כשנתיים. מתחילת השנה ירד המטבע האמריקאי בכ-1.2%.

מאז השיא ב-2007 כבר צנח היורו בכ-40%. ב-5 השנים האחרונות איבד המטבע 15%. פרט ליצואנים מישראל, הירידה החדה ביורו פוגעת גם במשקיעי הנדל"ן, שהסתערו בשנים האחרונות על דירות בגרמניה, פולין, ספרד, פורטוגל ויוון. 

שער היורו

הפיחות החד ביורו מקזז את רווחי ההון שנבעו מעליית מחירים, במיוחד במדינות שבהן נרשמה עלייה ריאלית נמוכה במחירי הדירות, או מעמיק את הפסדי ההון במקרה של מדינות שהתאפיינו בירידת מחירים בשוק הנדל"ן. גם משקיעי הנדל"ן בבריטניה צריכים "לבלוע" פיחות של 25% בליש"ט בחמש שנים, בעקבות אירועי הברקזיט. 

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, העריך כי המסחר במט"ח צפוי להיות תנודתי מאוד בימים הקרובים, על רקע האי-ודאות בנושא התפתחות וירוס הקורונה והציפייה של הסוחרים להתבטאויות של בנקים מרכזיים לגבי ציפיות המדיניות המוניטרית.

"שתי ההתבטאויות אתמול של בכירי הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה הפחיתו מעט את החששות מהורדות ריבית באירופה וארה"ב בטווח הקצר", אמר לוי, "אך ניכר שהנושא נמצא על סדר היום של הבנקים המרכזיים והם ימשיכו לבחון אותו, כך שכל איתות או רמז יכול להשפיע על המסחר בשוק המטבעות".

לדברי לוי, עבור הצרכנים הישראלים, היחלשות היורו היא חדשות טובות בטווח הקצר. "היא עשויה להוביל לירידה במחירי מוצרים המיובאים מאירופה, כגון רכבים, וכמובן מוזילה את החופשות ליבשת", הוא אומר. "היורו נמצא בשפל של כמעט 20 שנה, כאשר לקשיים שעמם אירופה מתמודדת זה תקופה ארוכה התווסף בשבועות האחרונים גם וירוס הקורונה, שמייצר שוב אי-ודאות וחששות משקיעים מפני האטה נוספת בכלכלה האירופית.

"הסיבה לכך שאירופה נמצאת כרגע בסיכון רב יותר מכלכלות אחרות היא קשרי המסחר הענפים עם סין. במידה שכלכלת סין תאט, כפי שצפוי בעקבות התפרצות הוירוס, יש סיכוי גבוה שאירופה תיפגע פגיעה היקפית וזה משתקף בשער היורו", סיכם לוי. 

הפיחות ביורו צפוי לפגוע גם במשקיעים פרטיים וגופים מוסדיים שחשופים לשוק המניות והאג"ח באירופה (ככל שלא ביצעו גידור להשקעתם). רן גולדשטיין, סמנכ"ל וראש תחום הנדל"ן בחברת הדירוג מידרוג, ציין  ש"חברות שכבר מחזיקות בנכסים בגוש היורו, הרשומים בספרים במונחים שקליים, צפויות להציג ירידה בשווי נכסיהן, ואף חשופות לפגיעה בתזרים, עם התמשכות מגמת ההיחלשות של היורו".

"מאידך", גולדשטיין מציין, "צניחת שער היורו יוצרת הזדמנויות השקעה לחברות בעלות יתרת מזומנים בשקלים, שיכולות לנצל את הפער בשער החליפין. יש לשים לב שהחברות טרם פרסמו את דו"חותיהן השנתיים ל-2019. בתקופת הרבעון האחרון של 2019 נרשמה עלייה של שער היורו לעומת השקל, כך שהשפעת פיחות שער היורו, ככל שמגמה זו תמשך, צפויה להופיע רק בדו"חות הרבעון הראשון של 2020".

מתחילת 2020 זינק השקל ב-1.6% מול סל המטבעות, שכולל את שותפות הסחר העיקריות של ישראל – והוא נמצא בשיא כל הזמנים. הירידה החדה, שנרשמה בפרק זמן קצר יחסית נרשמה למרות ההתערבות האגרסיבית של בנק ישראל בשוק המט"ח. ב-2019 התחזק השקל ב-8.3% מול סל המטבעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker