אם התלבטתם בנוגע להזמנת כרטיס טיסה למזרח הרחוק בגלל התפשטות מגיפת הקורונה ותיכננתם לפתור את הדילמה באמצעות רכישת פוליסת ביטוח ביטול טיסה - אז מהיום גם האפשרות הזו כבר לא ממש קיימת.

דווקא בימים בהן הפוליסה הזו נדרשת במיוחד, החליטו חברות הביטוח הפניקס והראל כי הן מבצעות שינוי מרכזי במדיניותן כלפי הנוסעים בנוגע לביטוח ביטול טיסה: הפניקס לא תאפשר את רכישת הפוליסה ליעדי המזרח הרחוק ואילו הראל משהה את מכירת הפוליסה המדוברת לכלל היעדים בעולם. הסיבה לשינוי מדיניות הזה היא כמובן ההערכה הריאלית כי נוסעים רבים יזמינו ובסופו של דבר גם יממשו את הפוליסה וחברות הביטוח יהיו חשופות לתביעות מוצדקות.

בשנים האחרונות יצאו חברות הביטוח הראל והפניקס במוצר חדש המאפשר ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה. המטרה של הביטוח היא לאפשר לצרכן לרכוש טיסות במחירים נמוכים הרבה זמן לפני הנסיעה וליהנות מהחופש לבטל מכל סיבה שהיא עד מועד הנסיעה מבלי לספוג תנאי ביטול מחמירים.

הפניקס עידכנה כי בעקבות התפרצות נגיף קורונה, החברה רשמה ביקוש גבוה במיוחד ברכישת ביטוח ביטול טיסה ליעדים ברחבי העולם, ברמה של גידול של 60% בהזמנות פוליסה זו, לא רק ליעדי המזרח הרחוק אלא גם ליעדי אירופה וארה"ב. במקביל לגידול ברכישת פוליסות ביטוח ביטול טיסה, גם חל לטענת החברה גידול של 25% במספר התביעות של לקוחות שביטלו את הנסיעה שלהם וביקשו לממש את הפוליסה.

את הפוליסה של הפניקס ניתן היה לרכוש עד שבעה ימים ממועד רכישת כרטיסי הטיסה ולא פחות מ-14 יום לפני הנסיעה. ניתן היה לבטל מכל סיבה שהיא ביוזמת המבוטח עד 12 שעות לפני מועד הטיסה ולקבל החזר כספי. מחיר הפרמיה של הביטוח נע בין 2.5% וועד 10% מסכום ההזמנה הנדרש לביטוח.

את הפוליסה של הראל ניתן היה לרכוש בתוך 15 ימים ממועד רכישת כרטיס הטיסה ובתנאי שנותרו לפחות שבעה ימים עד למועד היציאה מהארץ. החזר הוצאות בגין ביטול הנסיעה, בשיעור של עד 80% מסכום הביטוח שנרכש, ודמי הביטוח עומדים על 6% מעלות סכום הביטוח.

לדברי טיירי גננסיה, מנהל ביטוח ביטול טיסה בהפניקס, מתחילת פברואר מוקדי ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה (Trip Guaranty) של הפניקס מוצפים בפניות של לקוחות המעוניינים לרכוש ביטוח ביטול טיסה. לדבריו, במהלך עשרת הימים הראשונים של פברואר חל גידול של 60% ברכישת הביטוח ביחס לחודש שעבר. גננסיה מציין כי רוב הגידול הוא בקרב לקוחות שרכשו טיסות לחודשים הקרובים ולקיץ למגוון היעדים בעולם. "מי שהשכיל לרכוש ביטוח ביטול טיסה מבעוד מועד, יצר לכספו קו הגנה מובהק המאפשר לו בתקופה זו את החופש לבטל ולצמצם למינימום את ההפסד הכספי", אומר גננסיה. "אירועי התפשטות מגפת הקורונה במזרח מביאים את הנוסעים לחו"ל להיות זהירים הרבה יותר ומחושבים בתכנון הנסיעה הבא שלהם".

גננסיה מוסיף כי "מתחילת התפשטות המגפה באמצע ינואר, הזמנות של טיסות לחו"ל ירדו בעשרות אחוזים. רוב הירידות הן בהזמנות ליעדי המזרח, בשבוע האחרון ניתן גם לראות ירידות מסוימות גם ליעדים אחרים בעולם, ככל הנראה בהשפעה פסיכולוגית וחשש מהתפשטות המגפה מעבר למזרח. חברות תעופה בכל העולם, לרבות בישראל, ביטלו או צימצמו את טיסותיהן לסין ולהונג קונג, ויש צפי להרחבת ביטולי טיסות ליעדים נוספים במידה ותתרחב ההתפשטות למדינות נוספות".

אף על פי שהביטוח מאפשר ביטול מכל סיבה, הפניקס אוספים סיבות ביטול לצורכי סטטיסטיקה ומוסרים כי מתחילת החודש 47% מהביטולים בתביעות היו בגלל חשש ממגפת קורונה (אחריו 19% סיבות משפחתיות שקשורות לאירועים משפחתיים כמו הזמנה לאירועים משמחים, הקדמת גיוס ועוד).

מגדל: טסים לאסיה? לא רוצים לבטח אתכם

במקביל, בחברת הביטוח מגדל החליטו לשנות את מדיניות ביטוח הנסיעות לחו"ל שכולל ביטוח בריאות וביטוח כבודה. מגדל הודיעה לכל סוכני הנסיעות כי לא תבטח נוסעים הטסים ליבשת אסיה בביטוח זה. לפי ההודעה של חברת הביטוח "בהמשך להודעת משרד הבריאות בגין אזהרת מסע לסין (ומדינות נוספות באסיה), בעקבות נגיף קורנה, זמנית לא ניתן לבטח נוסעים שמעוניינים לטוס ליבשת אסיה".

חברת מגדלצילום: עופר וקנין

בשלב זה חברות ביטוח אחרות לא הלכו בדרך של מגדל לגבי כלל יעדי המזרח אך ייתכן שמגדל היא רק הסנונית הראשונה ושבימים הקרובים ייצאו הודעות דומות של חברות ביטוח אחרות. המשמעות היא שנוסעים, שלמרות מגיפת הקורונה המתפשטת, עדיין תיכננו לטוס ליעדי המזרח, ייאלצו לוותר על הנסיעה לאזור זה מפני שלא יהיו מוכנים לקחת סיכון כספי במקרה של מקרה חירום בריאותי.

הפניקס הודיעה כי לא תבטח את הנוסעים לסין בביטוח נסיעות לחו"ל אבל בניגוד למגדל, נוסעים שיבקשו לטוס ליעדי המזרח הרחוק יוכלו לרכוש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל, הכוללת ביטוח בריאות וכבודה ללא כל שינוי

פספורטכארד, חברת הביטוח הגדולה בתחום ביטוח הנסיעות, הודיעה כי "לאור המצב המיוחד הנגרם בשל וירוס קורונה, בשלב זה ניתן לרכוש פוליסת ביטוח לסין רק דרך מוקד שירות הלקוחות. זאת, בשל הרצון לדעת את מיקומו המדויק של המבוטח, את אפשרויות התקשורת ומפרט השירותים הזמינים בסביבתו. אנו פועלים בכל עת מתוך דאגה לנוסע ולטובת מתן שירות מיטבי בקרות אירוע רפואי". לשאר היעדים באסיה ניתן לרכוש ביטח נסיעות כרגיל.

ההחלטה של מגדל תמוהה שכן למעט לסין, אין עדיין אזהרת מסע ליעדי המזרח הרחוק - ובהם תאילנד, וייטנאם וסינגפור. לפי הודעת משרד הבריאות, מומלץ "לשקול את נחיצות הנסיעות לתאילנד, וייטנאם, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטייוואן".

ההודעה שפירסם השבוע משרד הבריאות יצרה אי-בהירות בקרב הציבור בישראל, מכיוון שמשרד החוץ התנער ממנה. בהודעה ביקשו מהנוסעים לשקול את הנסיעה - אך לא המליצו לבטלה. כך, נוסעים רבים המחזיקים כרטיסי טיסה ליעדי המזרח הרחוק נותרו עם הדילמה אם לבטל את הכרטיסים או לא.

גם חברות התעופה שטסות ליעדים במזרח הרחוק, בהן אל על לא הודיעו על מדיניות ביטול כרטיסים מקלה המאפשרת לשנות או לבטל את הכרטיס ללא תשלום נוסף. חברות התעופה לא ביטלו את הטיסות ליעדים אלה, כך שהנוסעים שמבטלים טיסות ליעדים במזרח הרחוק נדרשים לשלם דמי ביטול לפי מדיניות הכרטיס אותו רכשו - או לטוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker