האם 2 מיליון שקל מנעו מנכסים ובניין למכור את ישפרו ב-50 מיליון שקל יותר?

בעלי השליטה בתנופורט אינם מוותרים על החלום לרכוש את ישפרו, והגישו לנכסים ובניין הצעה לרכוש את החברה ב-900 מיליון שקל ■ עורכי דינו של אדוארדו אלשטיין: "הניסיון של אדיב ודהרי לכפות עסקה על נכסים ובניין אינו מקובל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בעלי השליטה בתנופורט, ירון אדיב וכידן דהרי, גילו כי הדירקטורים החיצוניים של נכסים ובניין לא היו מודעים לדמי תיווך של 1% משווי העסקה שדרש המתווך זאב הראל, מעבר לדמי תיווך של המוסכמים. כלומר, 2 מיליון שקל נוספים מעבר ל-8.5 מיליון שקל שאותם הסכימה המוכרת לשלם.

אדיב ודהרי סירבו לשלם למתווך את הסכום הנדרש. לטענתם, הסירוב הוביל לכך שהראל המליץ לדירקטוריון נכסים ובניין למכור את ישפרו למגה אור וביג, אף על פי שהצעת אדיב ודהרי היתה גבוה יותר. כעת, אדיב ודהרי מעוניינים לרכוש את ישפרו בתמורה ל-900 מיליון שקל, לאחר שנמכרה למגה אור וביג תמורת 850 מיליון שקל.

במכתב ששלח עורך הדין של אדיב ודהרי, גיא גיסין, לדירקטוריון נכסים ובניין, שבראשות אדוארדו אלשטיין, הועלתה השאלה "אם דירקטוריון החברה היה מודע לכך כי בנקאי ההשקעות שמונה בלעדית על ידי החברה לנהל את הליך המכירה, דרש וקיבל מרוכשים שונים התחייבות לשלם לו עמלות תיווך שונות, באופן שהיה עלול לתת לו תמריץ לקדם הצעה אחת על פני האחרת, אף אם תניב לחברה תמורות נמוכות יותר באופן משמעותי"? גיסין אף ציין במכתב כי יש לתהות לגבי "תוקף האישור של העסקה, ככל שההחלטה לאשר את ההתקשרות עם המציע התקבלה שלא באופן מיודע".

ירון אדיב וכידון דהרי
ירון אדיב וכידון דהריצילום: ישראל הדרי

מקורבים לדירקטוריון נכסים ובניין סיפרו שהדירקטורים החיצוניים בחברה, אירית הורוביץ ויחזקאל דסקל, לא לוקחים ברצינות את הטענות של דהרי וכידן. לטענתם, נכסים ובניין ערכה הליך מסודר שהוביל למסקנה כי לא קיימת ייתכנות לעסקה מול אדיב ודהרי. בסביבת נכסים ובניין הצביעו על כך שדהרי ואדיב התקשו לסגור את עסקת רכישת תנופורט, ובגלל בעיות כלכליות נאלצו ברגע האחרון לקחת הלוואת גישור בריבית גבוהה מקרן כלירמרק. עניין זה הוביל לכך שהצעות נוספות של השניים נדחו מבלי שהתייחסו אליהן ברצינות.

כעת, נראה שדירקטוריון נכסים ובניין ייאלץ לדון בהצעתם של דהרי וכידן פעם נוספת. ההצעה כוללת צ'ק בנקאי בסך של 25 מיליון שקל שיופקד בנאמנות. דהרי וכידן מוכנים, לאחר בדיקת נאותות, להגדיל את הסכום של הצ'ק הבנקאי ל-55 מיליון שקל. בנוסף, ככל שהחברה לא תאשר לבנקאי השקעות לקבל מהם תמורה נוספת, העמלה שאותה הם ישלמו לנכסים ובניין תסתכם ב-6.75 מיליון שקל.   

הראל סירב להגיב לדברים. הורביץ ודסקל לא התייחסו לשאלות TheMarker בנושא. עורכי הדין של אדוארדו אלשטיין, עופר צור וכפיר ידגר ממשרד עורכי הדין גרונצקי, שלחו מכתב תגובה חריף שבו הבהירו כי "ההתקשרות בוצעה עם הגורם הטוב ביותר ובתנאים שבחברה סברו כי הם הטובים ביותר מבחינת מכלול השיקולים".

צחי נחמיאס, בעל השליטה בחברת מגה אור
צחי נחמיאס, בעל השליטה בחברת מגה אורצילום: לימור זפרני

עוד כתבו צור וידגר כי "החלטותיה העסקיות של נכסים ובניין הן בהתאם לשיקול דעתה הבלעדי. הניסיון של אדיב ודהרי לכפות עסקה על נכסים ובניין אינו מקובל". עורכי הדין הדגישו כי אין חובה מצדה של נכסים ובניין להעדיף את הצעתם של דהרי ואדיב ולכן לא ברורה תעוזתם להגיש לדירקטורים "שאלון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום