"ביטקוין? הבן שלי רוצה ירושה בדולרים": כשמשקיעי קריפטו ניסו לגייס את וורן באפט

חמישה משקיעי קריפטו הוזמנו לארוחת הערב המסורתית של "האורקל מאומהה" - והעניקו לו סמארטפון עם ביטקוין אחד ■ האורחים ניסו לשכנע את באפט כי הביטקוין הוא השקעה טובה, אך לא נראה כי השתכנע ■ "אני חושב שהבן שלי ירצה לקבל דולרים בירושה, ולא מטבעות ביטקוין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפי הארוחה, משמאל: יוני אסיא, הלן היי, וורן באפט, ג'סטין סאן, צ'ארלי לי, כריס לי
משתתפי הארוחה, משמאל: יוני אסיא, הלן היי, וורן באפט, ג'סטין סאן, צ'ארלי לי, כריס ליצילום: חברת איטורו

לפני כשבועיים אירח וורן באפט חמישה בכירים מתעשיית המטבעות הקריפטוגרפיים העולמית - ובהם גם נציג ישראלי, מנכ"ל איטורו, יוני אסיא - לארוחת ערב במועדון Happy Hollow שבעירו אומהה, נברסקה.

ארוחת הצדקה עם באפט, שנמשכה שלוש שעות וחצי, היתה אמורה להתקיים ביוני שעבר, אולם יזם הבלוקצ'יין הסיני, ג'סטין סאן, ששילם 4.56 מיליון דולר, דחה אותה. לאחר הדחייה הסביר סאן בפוסט שפירסם בווייבו כי פעל באופן ילדותי וכי נתן דוגמה רעה לציבור בכך שקידם באופן מוגזם את האירוע. "זה יצר המון השלכות שכלל לא ציפיתי להן", הוא אמר בלי לפרט.

דחיית הארוחה על ידי סאן עוררה הערכות כי החברה שלו והוא עצמו נמצאים בקשיים. המהלך לווה בשורה של דיווחים בתקשורת וברשתות החברתיות כי הוא לא קיבל ויזת יציאה מסין, וכי המיזם שלו והמטבע הדיגיטלי שיצר, טרון, נמצאים תחת חקירה.

סאן הזמין ארבעה חברים נוספים מתעשיית הקריפטו להצטרף אליו לארוחה: יוני אסיא, מייסד שותף ומנכ"ל חברת איטורו (eToro), המפעילה רשת חברתית למשקיעים; היזם האמריקאי צ'ארלי לי, מייסד פלטפורמת הבלוקצ'יין Litecoin; כריס לי, מנהל הכספים של בורסת הקריפטו הסינית Huobi; והלן היי, ראש קרן הצדקה של בורסת הקריפטו הסינית Binance.

"להשקיע בחברות יצרניות"

המפגש של החמישה עם באפט היה בבחינת ניסיון לשכנע את "האורקל מאומהה" כי ההשקעה בביטקוין אינה "רעל עכברים בריבוע", כפי שכינה אותה ב-2018. זה החל בכך שסאן העניק לבאפט במתנה סמארטפון סמסונג גלקסי פולד חדש, שבו ארנק דיגיטלי המכיל מטבע ביטקוין אחד.

מטבע במחלוקת

מכאן החל הדיון על נחיצות הביטקוין. "באפט המשיך להחזיק בדעה שלו ואמר כי הוא לא מאמין בערך של הביטקוין", אמר אסיא ל-TheMarker והוסיף: "הוא נתן את הדוגמה הבאה: תיקח מגרש פוטבול ותשים בתוכו את כל הזהב שאפשר. תחזור לאחר עשור וזה יהיה אותו דבר. עכשיו תאר לך מה אפשר לעשות עם אותו סכום כסף כאשר אתה קונה חברה כמו אפל. תראה כמה אתה מרוויח לאחר עשור. לכן אני משקיע רק בחברות יצרניות. צריך להשקיע בעסק שמייצר ערך לאנשים".

החמישה לא אמרו נואש וניסו לשכנע את באפט כי יש ערך למטבע חוצה גבולות, שאינו נתון למישטור של שום בנק מרכזי, וכי תעשיית הבלוקצ'יין יכולה לגרום לכך שיותר אנשים יחזיקו ארנק אלקטרוני וייכנסו למערכת הפיננסית. על כך השיב באפט: "אני מאמין שהבן שלי ירצה לקבל דולרים בירושה ולא במטבע של ביטקוין". באפט אמנם סייג מעט את דבריו, באומרו כי הבלוקצ'יין הוא פיתוח טכנולוגי מעניין, אבל הוסיף שהוא עדיין אינו רואה כיצד אפשר לתרגם את הטכנולוגיה ליישומים שימושיים.

באפט ניצל את הארוחה גם כדי לעקוץ קלות את החמישה כשאמר: "אני מכיר הרבה אנשים חכמים שמאמינים כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין היא חשובה ומעניינת, אבל לא פגשתי אנשים חכמים שחושבים שהביטקוין הוא חשוב ומעניין". על כך השיב לו אחד המשתתפים: "הנה, עכשיו פגשת" - תשובה שהעלתה חיוך על שפתיו של באפט.

"הריבית היא כוח הכבידה של השוק"

"הארוחה אתו היא כמו פרופסור שמרצה את משנתו לסטודנטים שלו ומצטט מהספרים שהוא כתב. זה מדהים לראות איך אדם בגיל 89 הוא כה חד", אומר אסיא. לאחר השיחה על הביטקוין עברו משתתפי הארוחה לדון בנושאים כלכליים סטנדרטיים יותר כמו הריבית. בתשובה לשאלת המשתתפים בנוגע לסברה שהריבית כולאת את הכלכלה בבועה, השיב באפט: "בדרך כלל ההיסטוריה חוזרת על עצמה, אבל לפעמים לא. סיטואציה כזאת של ריבית שלילית בכל כך הרבה מקומות, היא לא משהו שצפינו. בסופו של דבר, הריבית היא כוח הכבידה של שוק ההון, וככל שהריבית יורדת, כך נחלש כוח הכבידה של השוק והנכסים מתחילים לרחף כלפי מעלה. אם זה יימשך ככה, אנחנו לא בהכרח בבועה, והנכסים יכולים להמשיך לרחף כלפי מעלה".

באפט ידוע כאחד שממעט להשקיע מחוץ לארצו. אחת ההשקעות הבודדות שלו מחוץ לארה"ב היא ההשקעה בחברת ישקר, שבה מחזיקה חברת ההשקעות שלו ב-100%. "כאשר אתה משקיע 100 מיליארד דולר, אתה לא יכול להשקיע בשווקים קטנים", הסביר באפט, והוסיף: "אני מכיר היטב את השוק האמריקאי, ועל ההשקעות בחו"ל אחראי צ'ארלי (צ'ארלי מאנגר בן ה-96 הוא שותפו של באפט; א"ש). צ'ארלי הוא זה שהכניס אותנו להשקיע בסין, בחברת BWB".

מטבעות וירטואליים
מטבעות וירטואלייםצילום: Dado Ruvic/רויטרס

באפט סירב להתייחס ישירות לשאלה אם ייכנס להשקעות נוספות בישראל, וציין רק כי הוא מעריך מאוד את ישראל ואת פועלה. באפט המשיך להטיף לחמישה ואמר: "אין קסמים בעשיית כסף בשוק ההון. זה פשוט. כמו שבנג'מין גרהאם כתב בספרו (The Intelligent Investor), צריך לעקוב אחרי השקעות ערך, לקרוא את הדו"חות של החברות ולהבין מה הן עושות. אם אתה לא מבין את הביזנס - אל תשקיע".

"לקנות ב-80 סנט מוצר ששווה דולר"

לנוכח רמות המחירים הגבוהות והשיאים שנשברים במדדי המניות ובשווקים, תהו אורחיו של באפט אם הוא היה מייצר את אותה תשואה לו היה מתחיל להשקיע היום. על כך השיב באפט ללא היסוס: "כן. השוק עובד אותו דבר. צריך להתעלם מהתנודתיות במניה ולקנות משהו ששווה דולר ב-80 סנט. צריך להשקיע בחברות טובות שמתומחרות בחסר. לפעמים כשאתה לא מבין את העסק, אתה מפסיד השקעות טובות כמו גוגל או אמזון - ולכן אני משקיע במה שאני מבין בו.

כמו כן, הכי חשוב להימנע מהשקעה בטרנדים. קחו לדוגמה את התקופה שבה החלו המכוניות להיכנס לשוק, כשכבר היה ברור שהן יחליפו את הסוסים. בשיא התקופה היו 2,000 חברות רכב, ומהן שרדו רק כמה בודדות. דוגמה עדכנית יותר היא הטלפונים הניידים והסמארטפונים: היה ברור שהשוק יגדל, אבל בסופו של דבר, אפל היתה המרוויחה הגדולה. מי שמשקיע צריך לדעת מי ייקח את הקופה. לכן לא צריך להשקיע בטרנד, אלא בחברה טובה".

לקראת הקינוח, באפט שב וחזר על משנתו, שלפיה השיטה הנכונה היא קפיטליזם: "שוק ההון עובד בצורה הטובה ביותר לטובת הקדמה האנושית. מספיק שתראו מה היה לפרט לפני 200 שנה ומה יש לו היום. תפקידו של האחוזון העליון הוא לדאוג לכך שמי שבתחתית, יקבל את ההזדמנות שלו".

בסוף 2019 דורג באפט במקום הרביעי בעולם בדירוג האנשים העשירים, עם הון אישי הנאמד ב-89 מיליארד דולר. הוא הבטיח לתרום 99% מהונו במהלך חייו, בעיקר באמצעות קרן הפילנתרופיה של ביל ומלינדה גייטס. בארוחה עמו התייחס באפט לקרן ואמר כי הוא מאמין שהיא תסייע בפתרון בעיות גלובליות אקוטיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker