גזית גלוב ממשיכה להצטייד במזומנים: מכרה 2.3% מ-FCR ב-283 מיליון שקל

בעקבות המכירה, ירדה אחזקתה של גזית גלוב ב-FCR ל-4.4% ■ העסקה עשויה לסייע לגזית גלוב להגדיל את אחזקתה בחברת גב ים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חיים כצמן. בעל השליטה בגזית גלוב
חיים כצמן. בעל השליטה בגזית גלובצילום: דודו בכר

גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן, ממשיכה להקטין את אחזקתה בחברת הנדל"ן הקנדית FCR: החברה מכרה בסוף השבוע שעבר 2.3% ממניותיה של FCR בשווי 283 מיליון שקל. מימוש האחזקה ב-FCR עשוי לסייע לגזית גלוב להגדיל את אחזקתה בחברת גב ים

בעקבות המכירה, ירדה אחזקתה של גזית גלוב ב-FCR ל-4.4% בשווי של 542 מיליון שקל. מניות אלה חסומות עד 16 באפריל, אך ייתכן כי FCR תסכים להסיר את החסימה ולאפשר לגזית גלוב למכור את יתרת אחזקתה בחברה עוד קודם לכן.

בשבוע שעבר רכשה גזית גלוב 2.4% ממניות חברת הנדל"ן המניב גב ים מקבוצת אי.די.בי, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, תמורת 150 מיליון שקל. הרכישה נתפשה בשוק צעד מקדים למאבק שליטה שעשוי להתפתח על גב ים, שנסחרת בשווי של 6.3 מיליארד שקל.

גב ים מוחזקת כיום על ידי חברת נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי (35%) - שככל הנראה תידרש למכור נתח מהמניות שלה בחברה, בהתאם לדרישת חוק הריכוזיות. בינואר שלח משרד המשפטים מכתב לגב ים, שבו נטען כי נכסים ובניין מפרה את החוק, משום שהיא ממשיכה לשלוט לכאורה בחברת שכבה גם לאחר שמכרה חלק ממניותיה למוסדיים.  

חוק הריכוזיות מ-2013 קבע כי חברות בעלות מבנה של פירמידה יתכווצו בתוך שש שנים לשתי שכבות - חברה אם וחברה בת. כיווץ הפירמידות נועד למנוע מצב של עושק המיעוט, או פגיעה בזכויותיו על ידי חברות שנמצאות במעלה הפירמידה ומחזיקות בשרשור בחלק קטן ממניותיהן של החברות שנמצאות במורד הפירמידה.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

על פי החוק, נכסים ובניין נדרשה למכור את השליטה בגב ים, שנמצאת בשכבה השלישית בפירמידה של אלשטיין (דסק"ש־נכסים ובניין־גב ים). ואולם אלשטיין החליט לאתגר את הרגולטור ואת חוק הריכוזיות, ולמכור רק חלק ממניות השליטה, ונותר עם אחזקה של 35%.

אלשטיין נאלץ בעבר לזנוח את רצונו לבצע מיזוג בין נכסים ובניין לגב ים, וכן את רצונו להגדיל אחזקות בגב ים. במקום זאת, הוא הפיץ בשתי פעימות 17% ממניות גב ים לגופים מוסדיים. לאחר ההפצה, דירקטוריון נכסים ובניין הצהיר כי החברה עומדת בהוראות חוק הריכוזיות, כך שמאותו רגע היא אינה בעלת השליטה וגב ים אינה חברת שכבה שלישית.

החוק אינו קובע במפורש מהו רף האחזקות לאיבוד שליטה. ואולם מעבר להיבטים החוקיים, עומדת גם שאלת המהות. במקרה זה, אלשטיין אינו עומד במבחן המהותי של חוק הריכוזיות מאחר שהירידה בשליטה בגב ים לא הובילה לשינויים בדירקטוריון. כך, איש מחברי דירקטוריון גב ים לא הוחלף. יתר על כן, היו"ר - אלחנדרו גוסטבו אלשטיין - הוא אחיו של אדוארדו אלשטיין.

גב ים, המנוהלת על ידי אבי יעקובוביץ', עוסקת בייזום, הקמה וניהול פארקים לתעשיות עתירות מדע, מבנים לתעשייה, מסחר, משרדים ומגורים. זוהי אחת מחברות הנדל"ן המניב הגדולות והמשעממות בענף. היא מחזיקה בנדל"ן להשקעה בשווי של 7.3 מיליארד שקל שאינו משועבד ומשתרע על פני שטח להשכרה של 975 אלף מ"ר (כולל 255 אלף מ"ר חניונים). החברה נהנית משיעור תפוסה של 97%.

גב ים מחזיקה ב-125 אלף מ"ר בשלבי רישוי, תכנון והקמה וכן ב-180 אלף מ"ר שמצויים בהליכי תב"עות. החברה ייצרה בינואר־ספטמבר 2019 הכנסות משכירות של 376 מיליון שקל, רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד־פעמיות (FFO) של 167 מיליון שקל ורווח נקי של 288 מיליון שקל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker