איתקה בוחנת מכירה של חלק מהבעלות על אסדות נפט בים הצפוני לבלקרוק

על פי מכתב הכוונות שעליו חתמה החברה עם בלקרוק, הצדדים יקימו חברת תשתיות ■ בלקרוק תחזיק ב-60% ממנה ואיתקה ב-40% ■ לאחר מכן, חברת התשתיות תרכוש מאיתקה את הבעלות על שתי האסדות לפי שווי של עד מיליארד דולר

ערן אזרן
רגע החתימה על מכתב הכוונות
החתימה על מכתב הכוונותצילום: קבוצת דלק

מפעילת הקידוחים איתקה, שבבעלות קבוצת דלק, הודיעה היום (א') כי חתמה על מכתב כוונות עם "אחת מחברות ההשקעה הגדולות בעולם", לפיו איתקה והחברה ישתפו פעולה בהקמתה של חברת תשתיות חדשה. החברה תרכוש מאיתקה שתי אסדות הפקה וצנרות, שנמצאות בבעלותה של איתקה, על בסיס שווי מוערך שנע בין 875 מיליון דולר ל- 1.050 מיליארד דולר. זאת, בהתבסס על נתוני ההפקה של איתקה, הידועים נכון למועד חתימת מכתב הכוונות בין הצדדים.

ל-TheMarker נודע כי חברת ההשקעה הבינלאומית היא בלקרוק, מחברות ההשקעה הגדולות בעולם, שמנהלת נכון לסוף בספטמבר 2019 נכסים בשווי 7 טריליון דולר. בדלק סירבו להכחיש או לאשר. יצוין כי בינואר הודיע מנכ"ל בלקרוק, לארי פינק, שהחברה נמצאת בתהליך של יציאה מהשקעה בחברות ש-25% מהכנסותיהן מגיעים מייצור חשמל באמצעות פחם תרמי, כלומר אנרגיות מזמהות.

על פי מכתב הכוונות, חברת התשתיות החדשה תוחזק על ידי איתקה ובלקורק במשותף, כאשר חברת ההשקעות תחזיק ב-60% ממנה ואיתקה ב-40%. איתקה תמשיך לשמש מפעיל (operator) של חברות התשתיות החדשה. בכוונת הצדדים לבחון אפשרות להכניס לחברת התשתיות נכסים נוספים בעתיד, מעבר לנכסים הנרכשים מאיתקה, לצורך מקסום ויצירת ערך נוסף לחברת התשתיות החדשה, לרבות מתקנים שבבעלות חברת ההשקעות.

מניית קבוצת דלק

במסגרת מתווה העסקה, איתקה תחתום עם חברת התשתיות החדשה על הסכם מכירה וחכירה (sale &charter), במסגרתו תרכוש חברת התשתיות מאיתקה את הבעלות על שתי פלטפורמות הפקה בים הצפוני, שנמצאות בבעלותה של איתקה: ה-1-FPF, מתקן ההפקה הצף הנמצא סמוך לשדה סטלה (Stella), ומתקן ההפקה, האחסון ופריקת הנפט הנמצא בסמוך לשדה קפטן (Captain) שבו מחזיקה איתקה ב-85%. זאת, בתמורה לסכום שישולם לאיתקה על בסיס שווי תשתיות שינוע בין 875 מיליון דולר ל-1.050 מיליארד דולר. השווי הסופי ייקבע, בין השאר, בהתאם לכמויות ההפקה בפועל ולמבנה המיסוי של חברת התשתיות החדשה.

עוד נקבע, שככל שכמות ההפקה של התשתיות תגדל מעבר לכמות הנוכחית הידועה, תשולם תמורה נוספת לאיתקה בעד התשתיות שבבעלותה, בסכום כולל אשר עשוי להביא את שווי התשתיות הנרכשות ליותר ממיליארד דולר. מכתב הכוונות שנחתם בין הצדדים אינו מחייב והוא כפוף בין השאר לביצוע בדיקת נאותות של הצדדים ולקבלת האישורים הרגולטורים הנדרשים.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק מסר: "מדובר במכתב כוונות חשוב, עם אחת מחברות הפיננסים וההשקעות הגדולות והמובילות בעולם, אשר עולה בקנה אחד עם התוכנית האסטרטגית של קבוצת דלק לשנה הקרובה. אנו פועלים להציף ערך ממשי מאחזקותינו באיתקה ובתשתיות שלה, בין היתר באמצעות הנפקתה בבורסה של לונדון. ככל שתושלם העסקה היא צפויה להניב לאיתקה תזרים מזומנים משמעותי, בנוסף לתזרים הצפוי מפעילות ההפקה השוטפת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker