בעלי אג"ח איי.די.או גרופ יצביעו על העמדת חוב של 1.3 מיליארד שקל לפירעון מיידי

ההצבעה תתקיים לאחר כישלון מו"מ בין איי.די.או לבעלי איגרות החוב על גובה הקנס שתשלם החברה על פירעון מוקדם של איגרות החוב ■ זאת, לאחר שהחברה הפרה התחייבויות שנקבעו בשטרות הנאמנות

יורם גביזון
פרויקטים של איי די או בברלין
פרויקטים של איי.די.או בברליןצילום: איי די או

כישלון המו"מ בין בעלי איגרות החוב מסדרות ז' וח' של חברת איי.די.או גרופ יוביל להצבעה בנוגע לחוב של החברה כלפיהם. ההצבעה תתקיים ביום ראשון הקרוב, 9 בפברואר, כשבעלי איגרות החוב יתבקשו לבחור בין שתי הצעות: קיום משא ומתן על הצעתה המעודכנת של איי.די.או גרופ שהתפרסמה הבוקר (ד') או לחלופין להעמיד את חובה של החברה כלפיהם לפירעון מיידי.

איי.די.או גרופ הציגה הצעה מעודכנת לבעלי איגרות החוב מסדרה ז' וסדרה ח'. לפי ההצעה, תעמיד החברה הבת, איי.די.או פרופרטיס (33.5%), ערבות חוזרת ובלתי מותנית לטובת הנאמן לתשלום כל התחייבויותיה כלפי בעלי איגרות החוב. איי.די.או גרופ תתחייב לפרסום הצעת רכש מלאה לכל איגרות החוב משתי הסדרות במחיר ששווה לערך המתואם של האיגרת, כלומר ערך ההתחייבות של האיגרת (פארי) בתוספת 0.5%. סכום זה שווה ל-6.5 מיליון שקל - סכום הנמוך מקנס הפירעון המוקדם שנקבע בשטר הנאמנות.

על פי הערכות, קנס הפירעון המוקדם מגיע לעשרות מיליוני שקלים והמאבק בין איי.די.או גרופ לבעלי איגרות החוב שלה מתנהל על גובה הקנס.

הפרת התחייבויות שנקבעו בשטרות הנאמנות

איי.די.או גרופ היא חברת נדל"ן שהנכס היחיד שלה הוא אחזקתה ב-33.5% ממניותיה של חברת איי.די.או פרופרטיס, המתמחה ברכישה ובניהול דירות להשכרה בברלין. החברה, שנרכשה בדצמבר 2019 על ידי חברת אדלר תמורת 2.75 מיליארד שקל, חייבת 1.26 מיליארד שקל לבעלי האג"ח של שתי סדרות החוב.

זמן קצר לאחר השלמת הצעת הרכש, פירסמה אדלר את כוונתה לבצע כמה עסקות והודתה שהשלמתן תביא להפרת אמות המידה הפיננסיות שנקבעו בשטרות ההתחייבות של איגרות החוב. כחלק מתוכנית זו, החליטה חברת איי.די.או פרופרטיס לפרסם הצעת רכש למניות אדלר. במסגרת העסקה, יוקצו 0.416 מניות של איי.די.או פרופרטיס לכל מניית אדלר – ובעקבותיה יהפכו בעלי מניות אדלר לבעלי השליטה בחברת איי.די.או פרופרטיס.

אג"ח סדרה ז' של איי.די.או

איי.די.או פרופרטיס גם חתמה על הסכם לממן מחדש חוב של 3.5 מיליארד יורו במקום הלוואות, שבוטלו בעקבות שינוי השליטה באדלר. אדלר בישרה בהזדמנות זו לבעלי האג"ח כי היא נכנסת ליזמות נדל"ן. החברה רכשה 22.2% ממניות חברת Consus תמורת 294 מיליון יורו, וקיבלה אופציה לרכישת עוד 51% ממניותיה.

בנוסף, הוחלט על הנפקת הזכויות של איי.די.או גרופ ב-500 מיליון יורו. איי.די.או גרופ הסבירה את העסקה המשולבת ברצון ליצור חברה בעלת נכסים למגורים בשווי של 8.6 מיליארד יורו. חמישה ימים מאוחר יותר, הודתה איי.די.או גרופ כי בעקבות העסקה לרכישת הבעלות המלאה בחברה האם אדלר על ידי איי.די.או פרופרטיס, היא צפויה להפסיק לעמוד באמות המידה הפיננסיות שנקבעו בשטרות ההנפקות לסדרה ח' (הון עצמי מינימלי של 2 מיליארד שקל ויחס חוב נטו לרווח תפעולי תזרימי – NOI).

איי.די.או גרופ הודתה כי רכישת מניות Consus תפר התחייבות שלקחה על עצמה בשטר הנאמנות של שתי סדרות האג"ח. לפיו, איי.די.או פרופרטיס תעסוק רק בהשקעות בנדל"ן מניב בגרמניה. בנוסף, הפיכת מניות איי.די.או פרופרטיס שמוחזקות על ידי איי.די.או גרופ למניות רדומות, תפר התחייבות לשמור על כל הזכויות שקשורות למניות איי. די.או פרופרטיס שמוחזקות על ידי איי.די.או גרופ, כולל חלוקת דיווידנד והצבעה.

איי.די.או גרופ דיווחה כי הגיעה להסכם עם החברה המוחזקת איי.די.או פרופרטיס, שלפיו תעמיד האחרונה את הכספים שיידרשו לביצוע התשלומים לבעלי האג"ח, אך הציעה לנאמן למחזיקי האג"ח לתקן את שטרות הנאמנות של האג"ח.

בעוד בעלי האג"ח של איי.די.או גרופ מנסים לעכל את ההפרה הסיטונית של אמות המידה שנקבעו בשטרות הנאמנות, ואת הנפילה במחירי איגרות החוב, הפילה עליהם החברה מכה נוספת: בכוונת החברה להעמיד לאדלר הלוואה של 89 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker