כצמן רכש 2.4% ממניות גב ים בשווי 150 מיליון שקל

על פי הערכות, כצמן לא רכש את המניות מנכסים ובנין, למרות הלחץ שמפעיל משרד המשפטים על החברה למכור את אחזקותיה בגב ים כדי לעמוד בחוק הריכוזיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חיים כצמן. בעל השליטה בגזית גלוב
חיים כצמן. בעל השליטה בגזית גלובצילום: דודו בכר

חיים כצמן, בעל השליטה בקבוצת גזית גלוב רכש אתמול (ב') בעסקות מחוץ לבורסה 2.4% ממניותיה של גב ים, בשווי 150 מיליון שקל. גב ים נמצאת בשליטת נכסים ובנין (34.9%) מקבוצת דיסקונט השקעות.

על פי הערכות, כצמן לא רכש את המניות מנכסים ובנין, למרות הלחץ שמפעיל משרד המשפטים על נכסים ובנין למכור את אחזקותיה בגב ים. משרד המשפטים שלח באמצע ינואר מכתב לגב ים, שבו נטען כי נכסים ובנין מפרה את חוק הריכוזיות משום שהיא ממשיכה לשלוט לכאורה בחברת שכבה (גב-ים) גם לאחר שמכרה חלק ממניותיה למשקיעים מוסדיים.

חוק הריכוזיות שחוקק ב-2013, קבע שבתוך שש שנים חברות בעלות מבנה של פירמידה יתכווצו לשתי שכבות - חברה אם וחברה בת. כיווץ הפירמידות נועד למנוע מצב של עושק המיעוט או פגיעה בזכויותיו על ידי חברות שנמצאות במעלה הפירמידה ומחזיקות בשרשור בחלק קטן ממניותיהן של החברות שנמצאות במורד הפירמידה.

על פי החוק, נכסים ובנין נדרשה למכור את השליטה בגב ים, שהיא חברה הנמצאת ב"שכבה" השלישית בפירמידה של אלשטיין (דסק"ש-נכסים ובניין-גב ים). ואולם, אלשטיין החליט לאתגר את הרגולטור ואת חוק הריכוזיות ולמכור רק חלק ממניות השליטה, ונותר עם אחזקה של כ-35%.

אלשטיין נאלץ בעבר לזנוח את רצונו לבצע מיזוג בין נכסים ובנין לגב ים, וכן את רצונו להגדיל את אחזקותיו בגב ים - ובמקום זאת הפיץ בשתי פעימות 17% ממניות גב ים למוסדיים. לאחר ההפצה, דירקטוריון נכסים ובנין הצהיר כי החברה עומדת בהוראות חוק הריכוזיות, כך שמאותו רגע היא אינה בעלת השליטה וגב ים אינה חברת שכבה שלישית. החוק אינו קובע במפורש מהו רף האחזקות לאיבוד שליטה. ואולם, מעבר להיבטים החוקיים-פורמאליים, עומדת גם שאלת המהות. במקרה זה, אלשטיין אינו עומד במבחן המהותי של חוק הריכוזיות מאחר שהירידה הנטענת בשליטה בגב ים לא הובילה לשינויים בדירקטוריון. כך, איש מחברי דירקטוריון גב ים לא הוחלף. לא זאת בלבד, היו"ר אלחנדרו גוסטבו אלשטיין הוא אחיו של אדוארדו אלשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker