התרופה של טבע למיגרנה השיגה את יעדי הניסוי הקליני ביפן

המהלך מקדם את החברה לקראת השקת Ajovy, התרופה המקורית של טבע לטיפול במיגרנה בשוק גדול נוסף ■ עד כה הושקה התרופה בארה"ב - שם היא ניתנת בזריקה, וכך גם בכמה מדינות באיחוד האירופי

יורם גביזון
צילום: Getty Images IL

חברת טבע עשתה צעד משמעותי לקראת השקת Ajovy, התרופה המקורית שלה לטיפול במיגרנה בשוק גדול נוסף. טבע דיווחה שהניסוי הקליני בשלב 2/3 השיג את המטרות העיקריות שלו. טבע ציינה שתוצאות ראשוניות של הניסוי מצביעות על כך שיעדיו העיקריים של הניסוי - הפחתת המספר המצטבר של שעות מיגרנה והפחתת מספר ימי המיגרנה - הושגו בצורה קלינית וסטטיסטית מובהקת בהשוואה לתרופת דמה.

טבע ציינה שגם יעדיו המשניים של הניסוי לשיפור במצב המטופלים בתרופה בהשוואה למטופלים בתרופת דמה (פלסיבו) הושגו בצורה מובהקת סטטיסטית. הניסויים הקליניים ותהליך הרישוי של Ajovy ביפן מבוצעים על ידי חברת אוצוקה, על פי הסכם מסחור שנחתם בינה לבין חברת טבע במאי 2017.

קו ייצור במפעל של טבע. פעילות "כיתה במפעל" אינה מתוקצבת כיאות
קו ייצור במפעל של טבעצילום: Ronen Zvulun / REUTERS

שיעור המיגרנות השנתי ביפן עומד על 8.4% בקרב מבוגרים כש-20% מהמקרים מדווחים בקרב נשים בשנות ה-30 לחייהן. טבע השיקה עד כה את התרופה בארה"ב  - שם היא ניתנת בזריקה אחת לחודש או אחת לשלושה חודשים, וכך גם בכמה ממדינות האיחוד האירופי.

טבע קבעה לתרופה יעד מכירות של 150 מיליון דולר בארה"ב ב-2019, אולם הסבירות שתשיג את היעד נמוכה, בהתחשב בעובדה שמכירות התרופה בינואר-ספטמבר 2019 הסתכמו ב-68 מיליון דולר, ובשחיקה בנתח השוק של התרופה ל-15% בדצמבר 2019 בהשוואה ל-32% בינואר 2019.

הכישלון המסחרי נובע בין השאר מהעובדה שטבע לא יכלה להציע לחולים את האופציה של הזרקה עצמית של Ajovy, באמצעות מזרק אוטומטי. בעיה זו נפתרה בשבוע שעבר, כאשר החברה קיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק את המזרק האוטומטי שלה. מנהליה הבכירים של טבע העריכו שהשקת המזרק תסייע להחזיר ל-Ajovy בהדרגה את נתח השוק שאיבדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker