בעלי האג"ח של איי.די.או גרופ צפויים להצביע על העמדת החוב לפירעון מיידי

בעלי האג"ח זועמים נוכח העובדה שחברת אדלר, בעלת השליטה באיי.די. או גרופ, נקטה מהלכים חד צדדיים תוך כדי המו"מ בין הצדדים על חיזוק הבטוחות לפירעון חובה של החברה אליהם

יורם גביזון
נכס של איי.די.או פרופרטיס בברלין
נכס של איי.די.או פרופרטיס בברליןצילום: אי די או גרופ

הנאמן על שתי סדרות איגרות החוב של חברת הנדל"ן איי.די.או גרופ צפוי לפרסם זימון לאסיפה של בעלי האג"ח. על סדר יומה יהיו הצבעה על העמדה לפירעון מיידי של חובה של איי.די.או גרופ לבעלי סדרות איגרות החוב ז' וח' - בסכום של 1.3 מיליארד שקל.

סעיף נוסף שיהיה על סדר יומה של האסיפה: מינוי כונס בגין 22% ממניותיה של חברת איי.די.או פרופרטיס שמשועבדות לבעלי אג"ח ז' וח' של איי.די.או גרופ.

בעלי איגרות החוב, שמיוצגים על ידי עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני, ממשרד ארדינסט בן נתן טולדאנו, יתבקשו להצביע גם על מינוי מפרק לאיי.די.או גרופ. זאת במטרה לתפוס את נכסי החברה שאינם משועבדים ספציפית לבעלי איגרות החוב - כמו 550 מיליון שקל במזומן שבקופתה, ויתרת אחזקתה של איי.די.או גרופ במניותיה של איי.די.או פרופרטיס (11.25%) שאינה משועבדת לבעלי המניות - בשווי 530 מיליון שקל.

איי.די או גרופ היא חברת אחזקות שהנכס היחיד שלה הוא אחזקה ב-33.25% ממניותיה של חברת איי.די.או פרופרטיס. זו מתמחה ברכישה וניהול של נדל"ן מניב למגורים בברלין, ונסחרת בבורסה בפרנקפורט בשווי 1.25 מיליארד יורו. על פי הערכות, תזכה ההצעה להעמיד את חובה של איי.די.או גרופ לפירעון מיידי לרוב של בעלי אגרות החוב.

הזימון יישלח בעקבות דיון והתייעצות שערכו הבוקר בעלי איגרות החוב באסיפתם. זאת בנוגע לטענותיהם שאיי.די.או גרופ הפרה את שטר הנאמנות של איגרות החוב. בעלי האג"ח זועמים נוכח העובדה שחברת אדלר, בעלת השליטה באיי.די. או גרופ, נקטה מהלכים חד צדדיים תוך כדי המו"מ בין הצדדים על חיזוק הבטוחות לפירעון חובה של החברה אליהם. בעלי האג"ח מתייחסים לניסיונה של אדלר לקבל הלוואה של 89 מיליון יורו מהחברה הבת איי.די.או גרופ, ולהחלטתה למנות דירקטורים חיצוניים במקומם של שני הדח"צים שהתפטרו ביום חמישי שעבר.

איי.די.או גרופ הודתה שאם תשלים את העסקה, שבמסגרתה תירכש על ידי החברה המוחזקת איי.די.או פרופרטיס, תמורת הקצאת מניות, היא לא תעמוד באמות המידה של הון עצמי מינימלי של 2 מיליארד שקל, ובאומת המידה הנוגעת ליחס המקסימלי שבין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי (NOI).

עילה נוספת להעמדת החוב לפירעון מיידי היא שאיי.די.או גרופ הודתה שתפר התחייבות שלקחה על עצמה בשטרי הנאמנות. לפי התחייבות זו, איי.די.או פרופרטיס תעסוק רק בהשקעות בנדל"ן מניב בגרמניה וכן שהפיכת מניות איי.די. או פרופרטיס שמוחזקות על ידי איי.די.או גרופ למניות רדומות, תפר את ההתחייבות שכל הזכויות שקשורות למניות איי.די.או פרופרטיס שמוחזקות על ידי איי.די או גרופ יישמרו כולל חלוקת דיבידנד והצבעה.

כחלק מהטלטלה שעוברת איי.די.או גרופ מאז נרכשה על ידי חברת אלדר הגרמנית תמורת 2.75 מיליארד שקל במחצית דצמבר 2019, התפטרו בסוף השבוע שעבר שני הדירקטורים החיצוניים - טל מיש ורד ודורון כהן. הם הסבירו במכתבם שאינם יכולים למלא את תפקידם הפיקוחי משום שהחלטות מהותיות שנוגעות לאיי.די.או פרופרטיס ואחזקתה של איי.די.או גרופ בה, מתקבלות בחברת אדלר מבלי שהדח"צים מקבלים נתונים בנוגע להשלכותיהן. ורד וכהן טענו גם שחרף בקשותיהם ואזהרותיהם, לא ניסתה איי.די.או גרופ להגיע להסכמות עם בעלי האג"ח, למרות שהחברה עצמה הודתה שתפר את התחייבויותיה כלפיהם וגם שהתבקשו לאשר מתן הלוואה של 89 מיליון יורו לאדלר בניגוד לדעתם לפיה יש להימנע מפעולה כזו כאשר מתנהל מו"מ עם בעלי האג"ח .עוד נטען על ידם שאיי.די או גרופ מינתה לאחרונה דירקטורים נוספים לדירקטוריון ולוועדת הביקורת ובכך הפכה אותם למיעוט בוועדת הביקורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker