חושש מחיזוק המתחרים: הפועלים יחלק את מניות ישראכרט כדיווידנד

לבנק היו הצעות למכור את מניותיו לענקית ההשקעות האמריקאית בלקסטון במחיר הגבוה בכ-10% משווי השוק הנוכחי של ישראכרט - אך במקום זאת יחלק אותן כדיווידנד בעין ■ מדובר בחדשות רעות לבעלי המניות הנוכחיים של ישראכרט, שמופסדים מאז ההנפקה בכ-7%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק הפועלים. במארס האחרון נפרד הבנק מיתרת החזקתו בישראכרט
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים הודיע הערב (א') כי החליט להיפרד מיתרת החזקותיו בחברת כרטיסי האשראי ישראכרט (33%) באמצעות חלוקת מניות ישראכרט כדיווידנד בעין לבעלי מניות הבנק. החלוקה עצמה תתבצע ב-9 במארס 2020. חלוקת דיווידנד בעין בהיקף של כ-850-800 מיליון שקל מהווה למעשה הפחתת הון עבור הפועלים – עובדה שלנוכח עודפי הון של כ-4 מיליארד שקל שהצטברו בבנק כתוצאה מעצירת חלוקת הדיווידנדים בעקבות חקירת המס בארה"ב, אמור לשפר את התשואה להון של הבנק.

ההחלטה של הפועלים, המנוהל על ידי דב קוטלר, לחלק את מניות ישראכרט כדיווידנד בעין, מגיעה אף שלפועלים היו הצעות למכור את המניות הללו לענקית ההשקעות האמריקאית בלקסטון במחיר הגבוה בכ-10% לעומת שווי שוק הנוכחי של ישראכרט (כ-2.5 מיליארד שקל).

בעקבות חלוקת מניות ישראכרט כדיווידנד בעין, ישראכרט הופכת באופן רשמי לחברה ללא גרעין שליטה, לאחר שבאפריל האחרון הנפיק הפועלים בבורסה במסגרת ה-IPO (הנפקה ראשונית של המניות) כ-65% מישראכרט בבורסה תמורת כ-1.8 מיליארד שקל, לפי שווי חברה של 2.7 מיליארד שקל.

דב קוטלר, מנכ"ל הפועליםצילום: גדי דגון

עבור המשקיעים שהשתתפו בהנפקה, שעד כה מופסדים על הנייר בגין השקעה זו בכ-7%, ההפיכה של ישראכרט לחברה ללא גרעין שליטה אינה מהווה בשורה. ראשי הפועלים, מצדם, חששו למכור את מניות השליטה בישראכרט לגוף חזק כבלקסטון, שבזכות כיסיו העמוקים יכול היה לחזק עד מאוד את ישראכרט ולהופכה למתחרה רצינית מול הפועלים.

עם זאת, ההפיכה לחברה ללא גרעין שליטה מהווה חדשות טובות לראשי ישראכרט, בהם היו"ר אייל דשא והמנכ"ל רון וקסלר, שייהנו משלטון מנהלים ומהפחתה בלחץ, כפי שקורה למשל במקס (לשעבר לאומי קארד) – שבעלת השליטה בה, קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס, לוחצת על הנהלת החברה בראשות המנכ"ל רון פאינרו להביא לשיפור מהיר וחד בתוצאות. עבור הפועלים, חלוקת דיווידנד בעין היא חלופה כדאית יותר מהפצת מניות בבורסה – מהלך שהיה מחייב את הבנק במתן הנחה של כ-5% לרוכשים.

הפיכתה של ישראכרט לחברה ללא גרעין שליטה, משלימה הלכה למעשה שלב מהותי ברפורמת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שכן היא יוצרת מצב שבו שלוש חברות כרטיסי האשראי מצויות תחת בעלות שונה: ישראכרט ללא בעלים; מקס בשליטת קרן אמריקאית מנוסה ובעלת משאבים כורבורג פינקוס; וכאל, שתישאר לפחות עד ינואר 2021 בשליטת הבנקים דיסקונט והבינלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker