"כולם סופגים, בלי הבחנה": אחרי עשור של עליות – וירוס הוא סיבה טובה למכור

מדד ת"א 125 נפל היום ב-3% בעקבות החשש מהתפשטות וירוס הקורונה ■ בקרנות נרשמו פדיונות ערים, והחוסכים בגמל כבר החלו להרגיש את המשבר ■ לאומי: "הווירוס יפגע יותר במניות היקרות" ■ פסגות: "ההשפעה של סין על העולם מהותית – אבל לא למהר למכור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם חובש מסכה בשנחאיצילום: ALY SONG/רויטרס

יום של ירידות חדות נרשם בבורסה, על רקע החשש מהשפעות התפשטות וירוס הקורונה. ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-2.8% ו-3% בהתאמה. ת"א 90 צנח ב-3.4%, ומדד SME60 נחלש ב-3.6%. מדד הבנקים איבד 2%, ומדד הביטוח נחלש ב-3.7%. הירידות החדות, שמחקו את העליות של ינואר, מיוחסות גם למימושי רווחים של משקיעים, לאחר רצף העליות הארוך של העשור.

הירידות בבורסה היו רוחביות, ואפיינו את כלל ענפי המניות בבורסה - נדל"ן ואנרגיה, תעשייה ופיננסים וכן מניות הטכנולוגיה והסלולר. מדד VIX, שמייצג את רמת התנודתיות באופציות על מדד ת"א 35, זינק ב-48%. המדד מוכר בכינויו "מדד הפחד", שכן הוא מספק אינדיקציה לגבי מידת הפחד של המשקיעים ברגע נתון.

מדד הנפט והגז הוביל את הירידות עם נפילה יומית של 4.2%. זאת, לאחר שביום שישי ירד מחיר הנפט בארה"ב ב-1.1% למחיר של 51.56 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2019. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט בניו יורק ב-4.9%, ובחודש ינואר 2020 כולו צלל ב-15.6% - הנפילה החדה ביותר מאז מאי 2019.

מניית קבוצת דלק – שחשופה לפעילות נפט וגז בים הצפוני, בארה"ב ובישראל – נפלה ב-3.8%, לאחר שאיבדה במהלך המסחר מעל 5%. האג"ח ארוכות הטווח של הקבוצה נפלו עד 1.5%, והתשואה עליהן זינקה ל-7% (סדרה לד'). החברה הבת דלק קידוחים נפלה ב-3.4%. אנרג'יאן נפלה, ב-5.8%, רציו פטרוליום ב-8% ונאוויטס איבדה 7.5%. קבוצת דלק תערוך מחר (ב') כנס משקיעים בתל אביב. 

הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

בניגוד למגמה הכללית, מניית באטם זינקה ב-14.5%. החברה, שעוסקת בפיתוח וייצור מערכות תקשורת ומכשור רפואי לבדיקות מעבדה, הודיעה כי תאפשר זיהוי וירוס הקורונה הסיני באמצעות קיט דיאגנוסטי ייעודי. הקיט מיוצר ומאושר בסין ונמצא בהליך מהיר לאישור במנהל התרופות האמריקאי (FDA). לבאטם מחזור מכירות שנתי של כ-120 מיליון דולר, שמתבסס על שתי חטיבות - מערכות תקשורת מתקדמות וביומד.

ירידות חדות נרשמו גם בשוק הקונצרני. מדד תל בונד שקלי נפל ב-0.4%, מדד תל בונד תשואות איבד 0.6%, וכך גם מדד תל בונד גלובל. תל בונד 20,40 ו-60 – שמאגדים אג"ח קונצרניות צמודות למדד - ירדו ב-0.4%-0.34%. לעומת זאת, איגרות החוב השקליות של ממשלת ישראל (שחרים) נסחרו בעליות של עד 0.34%, בדומה למגמה בארה"ב. אג"ח שקלית של ממשלת ישראל לפדיון ב-2042 עלתה ב-0.33%, והתשואה עליה ירדה ל-1.5%.

פדיונות בקרנות, בגמל נפגעו

גם הציבור לא נותר אדיש לווירוס הקורונה ופדה היום מקרנות הנאמנות 600-500 מיליון שקל. מדובר בפדיונות שאינם גבוהים יחסית, ושהיו נמוכים ביחס להערכות בתחילת היום. הירידות החדות, ככל שיימשכו, צפויות לפגוע בביצועי קופות הגמל בפברואר. במיטב דש ציינו שהירידות שהתרחשו בחצי השני של ינואר בעקבות וירוס הקורונה צימצמו את התשואה בקופות מתשואה ממוצעת של 1.4% לתשואה של 0.4% בלבד (מסלול כללי).

רפי גוזלןצילום: ללא קרדיט

"השווקים קיבלו סיבה טובה למימוש לאחר גל עליות ממושך בשנה האחרונה", אמר רפי גוזלן, כלכלן ראשי של אי.בי.אי. "הנחת העבודה היא שלא מדובר באירוע שיוצא משליטה – כלומר, בעל פגיעה מממושכת בכלכלה הגלובלית – ולכן הירידות האחרונות מחזירות את השווקים בהדרגה לתמחור נוח יותר להשקעה. השווקים מתבססים על התפשטות ה-SARS ב-2003, שמוצאו היה גם כן בסין, כאבן דרך לניתוח וירוס הקורונה.

"הצעדים שננקטו בסין נחרצים ובעלי תרומה חשובה לבלימת התפשטות הנגיף, אך המחיר הוא פגיעה ניכרת בפעילות הכלכלית בטווח הקצר. בהתחשב בכך שב-2003 משקלה של סין בכלכלה העולמית עמד על 4% בלבד וכיום הוא למעלה מ-16%, הרי שברור כי הידרדרות בכלכלה הסינית היא תרחיש המאיים על הכלכלה הגלובלית, שרק לאחרונה החלה להתאושש מנזקי מלחמת הסחר. ואולם, הירידות החדות בסוף השבוע האחרון משקפות תמחור אופציונלי של פגיעה חריפה יותר.

גוזלן מדגיש כי "וירוס הקורונה תפס את השווקים בתמחור גבוה, לאחר מהלך עליות חד בשנה האחרונה שהציב את השווקים עם מרווח ביטחון נמוך יחסית מפני זעזועים שליליים. הלחץ בשווקים צפוי להימשך עד שתושג התייצבות בקצב ההידבקות מהנגיף. במקרה של SARS, הרגיעה הגיעה רק לאחר כחודש וחצי חודשיים, אך הצעדים שננקטו לא היו חריפים בהשוואה למצב הנוכחי", אמר גוזלן. 

אין סיבה לפאניקה

אייל דבי, ראש דסק מחקר ני"ע בלאומי שוקי הון, אמר: "אני לא רואה סיבה לפאניקה. אני לא מזלזל בהשפעות הבריאותיות של הקורונה, וגם לא בהשפעה של סין על כלכלת העולם, אולם אני סבור שמדובר במשהו מוגבל ותחום בזמן - בדיוק כפי שהיה במקרים דומים - עם התפשטות הזיקה, האבולה, הסארס, שפעת העופות ועוד.

אייל דביצילום: עופר וקנין

"איש כמובן אינו יכול להעריך את תקופת הזמן עד לסיום הירידות, אבל מה שמאוד עקבי וצפוי במקרים מסוג זה, זו הפגיעה האלימה והגורפת – כולם סופגים, בלי הבחנה. צניחת המניות 'העיוורת' מייצרת בחלקן הזדמנויות, שהרי לא כולן מושפעות מהווירוס באותה מידה. ללא קשר לתלות העסקית בסין, במניות שתומחרו בצורה ליברלית ונדיבה הווירוס יפגע בצורה יותר אלימה. מבחינת המשקיעים, הקורונה הוא סיבה להשיב את המחירים – במניות וסקטורים מסוימים – לערכים יותר סבירים.

לדברי דבי, המניות שתומחרו באופן נדיב הן חברות הנדל"ן, חברות הפועלות בתחום התשתיות ומניות הטכנולוגיה - בפרט בתחום טכנולוגיית המידע, וכן החברות הממונפות. "המניות שייפגעו פחות הן אלה שהיו מלכתחילה זולות, או לכל הפחות לא יקרות; הבנקים, הביטוחים, המסחר והשירותים וכן חברות המזון", הוא מוסיף. "בשורה תחתונה, הקורונה לא תשנה את המגמה הארוכה של השווקים, כך שאין סיבה לשנות רדיקלית את מבנה התיקים. מה שכן, היינו מגדילים אחזקה במניות שמלכתחילה לא היו יקרות".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מוסיף כי "אין ספק שההשפעה של הכלכלה הסינית על העולם היא מהותית, הרבה יותר מכפי שהייתה ב-2003 בעת התפרצות וירוס הסארס. למרות זאת, אנו מעריכים שבאירועים מסוג זה עדיף שלא לבצע מהלכים של שינוי בתיקי ההשקעות אלא להמשיך לשמור על אלוקציה ותמהיל סיכונים שמבוססים על הסתכלות וניתוח כלכלי גרידא.

אורי גרינפלדצילום: מוטי מילרוד

"הערכה זו מתבססת על שתי הנחות: האחת, שמדובר על אירוע מוגבל בזמן, בדיוק כמו באירועים דומים בעבר (סארס, אבולה, שפעת העופות וכו'). ההנחה השנייה היא שלא נדע לחזות מתי בדיוק האירוע יסתיים, ולכן כל ניסיון להקטנת הסיכון בתיקים יוביל גם לפספוס החזרה של השווקים למגמה ארוכת הטווח שלהם. כדאי לשים לב שלאחר שהשוק בסין ירד ב-18% כתוצאה מהתפרצות נגיף הסארס, הוא עלה תוך זמן קצר מסיום האירוע ב-65%", אמר גרינפלד.

ברק בנסקי, סמנכ"ל בכיר, מנהל אגף השקעות עמיתים בכלל ביטוח: "להבנתנו, וירוס הקורונה צפוי לפגוע בעיקר בפעילות הכלכלית של סין, אך סביר שישפיע בטווח הקצר גם על מדינות נוספות בעולם. אנו מניחים שהצעדים האגרסיביים של ההנהגה בסין יצליחו לבלום את המשך התפשטות הווירוס, וימנעו תרחיש קיצון של מגפה עולמית. בהינתן שזה המצב, סביר שנראה פגיעה נקודתית בכלכלה ברבעון הראשון, אשר תפוצה בהמשך השנה, כך שסך הכל השפעתה הכוללת תהיה מוגבלת.

ברק בנסקיצילום: רמי זרנגר

"הפרמטרים החשובים לטווח הארוך הם צמיחת רווחי החברות והמדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים, אשר שומרים על ריבית נמוכה וממשיכים להזרים נזילות לשווקים. צריך לזכור שהתפרצות וירוס הקורונה הגיעה בזמן שהשווקים היו ברמות הגבוהות שלהם ויחסית לא זולים, כך שהם היו פגיעים למימוש בטווח הקצר, זאת לאחר מהלך חד של עליות בחודשים האחרונים. מכיוון שכך, ניתן להסתכל על הירידות האחרונות כמימוש שהוא חלק ממהלך טבעי בשווקים, כשווירוס הקורונה היווה טריגר לכך.

"בסוף היום, הריבית הנמוכה, תשואות האג"ח שבשפל, ובהינתן פגיעה כלכלית מוגבלת, אנו סבורים כי הכלכלה הגלובלית תמשיך לצמוח בקצב אטי, אך כזאת שתמשיך לתמוך בנכסי סיכון. לצד זאת, הירידות האחרונות בהחלט יכולות לייצר גם הזדמנויות השקעה חדשות בסקטורים ובמניות ספציפיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker