יקיר גבאי סיים את הסיבוב הפיננסי שלו בכלל ביטוח – האם הרוויח או הפסיד?

ל-TheMarker נודע כי גבאי מכר את אחזקותיו בכלל ביטוח בשיעור של 4.99% מחוץ לבורסה ■ מקורב לגבאי טען כי מכירת המניות נעשתה זמן קצר יחסית לאחר רכישתן – כלומר, לאחר שמניית כלל זינקה ב-30%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יקיר גבאי
יקיר גבאיצילום: איליה מלניקוב

טייקון הנדל"ן הישראלי יקיר גבאי, שמחזיק באימפריית נדל"ן בגרמניה, סגר את סיבוב ההשקעה בכלל ביטוח. ל-TheMarker נודע כי גבאי מכר את אחזקותיו בכלל, בשיעור של 4.99% (מתחת לרף הנחשב ל"בעל עניין"), בעסקה או בכמה עסקות מחוץ לבורסה, למשקיע מוסדי או פרטי גדול.

ההשקעה של גבאי - שהונו נאמד ב–3 מיליארד יורו - היתה בעלת אופי פיננסי בלבד, והוצעה לו כנראה על ידי נציגי אלשטיין. גבאי רכש את המניות, לפי מחיר של 47.7 שקל למניה, ובהשקעה של כ-150 מיליון שקל. ההשקעה נעשתה דרך פאמילי אופיס, כלומר חברה המנהלת את נכסיו הפרטיים של גבאי ולא דרך החברות הציבוריות שבשליטתו.

האם גבאי הרוויח או הפסיד מההשקעה? לאחר שגבאי ביצע את הרכישה במאי 2019, זינקה מניית כלל למחיר של 62 שקל, שגילם לגבאי רווח מהיר של כ-30% לפני מס. בין מאי לסוף יולי נסחרה המניה ב-60-56 שקל; ואולם, מתחילת אוגוסט שינתה המניה כיוון ועברה לירידות, שצברו מאז תאוצה. כיום, מניית כלל נסחרת במחיר של 43 שקל, כלומר - מתחת למחיר בעסקה של גבאי.

מניית כלל ביטוח

מקורב לגבאי טען כי מכירת המניות – שהיתה, כאמור, השקעה פיננסית שאינה לטווח ארוך - נעשתה זמן קצר יחסית לאחר הרכישה. אם אכן המכירה נעשתה בתקופה זו, גבאי הרוויח עשרות אחוזים מההשקעה. ואולם, אין דרך לדעת מתי נעשתה בפועל מכירת המניות. זאת, מאחר שגבאי לא חצה רף אחזקות של בעל עניין, ולכן אין דיווח רשמי למשקיעים.

גבאי הוא טייקון נדל"ן ישראלי, שפעיל בעיקר בגרמניה, ובאחרונה גם בבריטניה. בראש קבוצת הנדל"ן בשליטתו נמצאת אראונדטאון, שמחזיקה בנכסים בשווי של 13 מיליארד יורו. החברה, שמנייתה זינקה בעשרות אחוזים בשנתיים האחרונות, פועלת בתחום הנדל"ן המסחרי באמצעות קאמלביי (100%); ובתחום המלונות באמצעות פריים סיטי (95%). בנוסף, היא פועלת בתחום הדיור להשכרה באמצעות גרנד סיטי פרופרטיז, שהיא חברה מוחזקת על ידי אראונדטאון.

במאי 2019 מכרה אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, 4.99% ממניות כלל לגבאי, ו-4.99% למורי ארקין תמורת 300 מיליון שקל. לארקין ניתנה גם אופציה ל–120 יום לרכוש 3% נוספים מכלל ביטוח. לצד גבאי וארקין, גם לאייל לפידות, המנכ"ל לשעבר של הפניקס, וכיום מנכ"ל שיכון ובינוי, אופציה למשך 50 יום שמאפשרת לו לרכוש 4.99% מכלל ביטוח תמורת 150 מיליון שקל (במחיר של 50 שקל למניה).

בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בעקבות מכירת המניות לארקין וגבאי, ובעקבות שחרור חלק מהפיקדונות שהופקדו לטובת עסקות הסוואפ שביצעה בעבר אי.די.בי על מניות כלל ביטוח — קיוו באי.די.בי להפחית את הלחץ התזרימי שבו נתונה הקבוצה. המכירה סייעה לקבוצה לגייס מקורות כדי שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה הפיננסיות לפחות עד תחילת 2020.

עם זאת, בחודשים האחרונים חלה הרעה נוספת במצבה של אי.די.בי – על רקע ירידה בשווי כמה מנכסיה המרכזיים - ובעיקר בגלל הירידה החדה במניית כלל ביטוח. הירידה בכלל ביטוח, בצד הירידה בשווי נכסים נוספים, הביאו לכך שה–NAV (השווי הנכסי הנקי) של אי.די.בי ירד למינוס של 500 מיליון שקל. התשואות לפדיון של האג"ח של אי.די.בי פיתוח נסקו לרמות זבל של עד 30%.

בקופתה של אי.די.בי יש מזומנים בסך 10–20 מיליון שקל, והגירעון שלה בהון העצמי הסתכם בסוף ספטמבר 2019 ב–400 מיליון שקל. החברה נדרשת לעמוד עד סוף השנה בתשלומים של 435 מיליון שקל, בעיקר לבעלי האג"ח, כשעיקר התשלומים צפויים לחברה ברבעונים השלישי והרביעי. לפיכך, גוברת בשוק ההערכה כי אלשטיין ייאלץ לבצע הזרמות נוספות לחברה ויממש נכסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker