אפקט הקורונה: פדיונות כבדים בקרנות הנאמנות - 1.5 מיליארד שקל

עיקר הפדיונות התרכזו באותן קטגוריות שגייסו לאחרונה: קרנות מנייתיות שפדו כ-260 מיליון שקל וקרנות אג"ח כללי, שלרובן יש גם רכיב מנייתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעים ברכבת בהונג קונגצילום: AFP

הירידות החדות שנרשמו בשוקי המניות בעולם בסוף השבוע שעבר, יחד עם הירידות הניכרות שנרשמו בפתיחת השבוע הנוכחי בישראל בראשון ובמיוחד בשני, הביאו ליציאת כספים גדולה מקרנות הנאמנות. כך עולה מנתונים של בית ההשקעות מיטב דש.

בבית ההשקעות העריכו כי תעשיית קרנות הנאמנות המסורתית ספגה פדיונות בסכום כולל של מעט יותר מ-600 מיליון שקל - סכום שכמותו לא יצא ביום אחד מאז דצמבר 2018. סכום זה מהווה כשליש מהסכום שנכנס אליה מתחילת ינואר ועד ליום שני.

עיקר הפדיונות התרכזו באותן קטגוריות שגייסו לאחרונה: קרנות מנייתיות שפדו כ-260 מיליון שקל וקרנות אג"ח כללי, שלרובן יש גם רכיב מנייתי בשיעורים של 10%, 20%, 30% ועד 50%. מקרנות אלה יצא סכום כולל של כ-280 מיליון שקל. שאר הכספים יצאו בסכומים קטנים, כמו מקרנות אג"ח חברות שיצאו כ-40 מיליון שקל ומקרנות המתמחות באג"ח מדינה שיצאו כ-20 מיליון שקל.

בקרנות הנאמנות הפסיביות, נאמדת יציאת הכספים בכ-900 מיליון שקל. כאשר בקרנות האקטיביות יציאת הכספים נאמדת בכ-300 מיליון שקל  ואילו בקרנות הסל היא נאמדת בסכום כפול של כ-600 מיליון שקל. סך יציאת הכספים מהקרנות המסורתיות; האקטיביות והפסיביות, מסתכם, בכ-1.5 מיליארד שקל, ולכך נוספה ירידת ערך עקב הירידות בסך של כ-1.7 מיליארד שקל.

היום (ד') נרגעו הפידיונות ומנהלי הקרנות ציינו כי הם רואים חזרה של כספים. "בסופו של דבר, מי שמנסה לתזמן את השוק או השפעת ארועים על השוק, כמו וירוס הקורונה, נכשל. ראינו את זה רק לאחרונה בדצמבר 2018 שמי שיצא מהשוק ומימש את ההפסד שלו, לא ידע לחזור לשוק והפסיד את גל העליות שהגיע לאחר מכן שמחק את כל ההפסדים", אמר מנהל קרנות בכיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker