מצטרפת למתחרות: טבע קיבלה אישור למזרק האוטומטי לתרופה למיגרנה

אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי עשוי לסייע לטבע להחזיר לעצמה את נתח השוק שאיבדה בשוק התרופות למיגרנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קאר שולץ צילום: בלומברג

טבע קיבלה אתמול (שלישי) את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשיווק של Ajovy בהזרקה. אג'ובי היא טיפול מונע במיגרנה כרונית ואפיזודית. בטבע ציינו כי תצורת המזרק תתחיל להימכר בסוף הרבעון הראשון או מיד בתחילת הרבעון השני של השנה. מחירה של התרופה טרם נקבע.

המזרק האוטומטי שפיתחה טבע מתמודד בשוק מול שתי תרופות שלהן מנגנון פעולה זהה, Emgality של חברת איליי לילי ו-Aimovig של חברת אמג'ן. הנתח של אג'ובי מהמרשמים החדשים לתרופות למיגרנה נשחק בעקביות מרמה של 30% בינואר 2019 ל-13%-14% באוגוסט-ספטמבר האחרונים. בדצמבר 2019 היו לאג'ובי 41,770 מרשמים, צמיחה זניחה של 9% בהשוואה למספרם במאי באותה השנה. בתקופה זו גדל המרשמים ל Emgality-ב-100% ומספר המרשמים של Aimovig גדל ב-26%. נתונים אלו משקפים נתח שוק של 46% ו-40% בהתאמה למתחרותיה של טבע, בעוד אג'ובי נשרכת הרחק מאחור.

ברנדן או'גריידי, המנהל המסחרי של טבע בארה"ב, וקאר שולץ, מנכ"ל החברה, סבורים כי הסיבה לירידה המאכזבת בביצועיה העסקיים של התרופה נעוצה בעובדה שבניגוד למתחרות, עד כה אג'ובי לא הוצעה לחולים בתצורת מזרק אוטומטי, ואלה נדרשו לקבל את הזריקה מידי רופא נוירולוג או אחות. שולץ העריך, בכנס הפארמה השנתי של JP Morgan שנערך לפני כשבועיים בקליפורניה, שהמכירות של אג'ובי יתאוששו משעה שטבע תשיק את המזרק האוטומטי. לפיו, אג'ובי תצליח להחזיר לעצמה נתח של 25% מהשוק. אם כי שולץ לא העריך בתוך כמה זמן מהשקת המזרק ביצועיה העסקיים של התרופה ישובו לאיתנם.

לפני כשנה, שולץ העריך כי אג'ובי תגיע בשיאה למכירות בסך מיליארד דולר בשנה, ובהתאם קבע לה יעד מכירות בסך 150 מיליון דולר ב-2019. אולם נראה שהיעד ל-2019 לא יושג, וספק אם גם זה ארוך הטווח יושג. מכירות התרופה הסתכמו ב-68 מיליון דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הקודמת. בחברה מסבירים כי אבדן נתח השוק וסבסוד כבד של התרופות בשוק המיגרנה התחרותי - שבו חלק לא מבוטל מהתרופות משווקות באמצעות הנחות ודוגמיות חינם - הן הסיבה לנתוני המכירות המאכזבים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker