שלי אפלברג
שלי אפלברג

טוגדר זינקה היום (שלישי) בבורסה ב-11% לשווי של 185 מיליון שקל, לאחר שעדכנה את המשקיעים שקיבלה אישור ממשרד הבריאות באוגנדה לייצא קנאביס רפואי למלטה, גרמניה וישראל.

לטוגדר 32 דונם של חממות גידול באוגנדה, 20 מתוכם כבר פעילים. במתקני הגידול שלה מותקנות מערכות בקרת אקלים שנועדו להבטיח תנאים מתאימים לגידול של קנאביס רפואי על פי התקן. מחזור היבול הראשון של החברה נקצר ביוני 2019. בדיווח צויין כי חברת הבת "אינדסטריאל המפ", שבה מחזיקה טוגדר ב-51%, קיבלה הבוקר העתקים של שלושה מכתבים רשמיים שמוענו לשר הבריאות במלטה, שר הבריאות הגרמני ולשר הבריאות בישראל המעידים על כך. אישורים אלה דרושים כדי לפתוח בהליך יבוא קנאביס אליהן.

הרשויות באוגנדה הודיעו לטוגדר כי האישור תלוי בבדיקה שתבוצע במעבדה בלתי תלויה, במדינה או מחוצה לה, שתוודא כי הקנאביס עומד בסטנדרטים הנדרשים ליצוא. כמו כן, יבוא הקנאביס אל כל אחת משלוש מדינות היעד ידרוש רישיון יבוא מיוחד שינופק על ידי הרשות המוסמכת בכל מדינה.

למרות הזינוק במניה - המעיד על ציפייה של המשקיעים להתחלת השיווק בשוק האירופי - גם ניסים ברכה, המנכ"ל ובעל השליטה בחברה, הודה כי "מדובר בשלב חשוב בתהליך, אך בשביל לייבא לגרמניה אנו נדרשים עוד לקבל את האישורים הרלוונטיים". לכך מתלווה חששם של כמה משקיעים מהשנים האחרונות לגבי יכולתה של החברה לפעול באופן חוקי באוגנדה ולהצליח לייצא את מוצריה אל מחוץ למדינה.

ניסים ברכה, מנכ"ל טוגדר
ניסים ברכה, המנכ"ל ובעל השליטה בטוגדרצילום: אילן אסייג

ברכה, שגם אחראי על גיוס הכספים בחברה, משיב כי עתה "הוכחנו לשוק שהפעילות שלנו באוגנדה חוקית. סגרנו מעגל וביצענו את כל מה שהתחייבנו אליו, ניצחנו את כל הספקנים".

לדבריו, "זה לא רק מכתב, אלא רישיון ייצוא לישראל לגרמניה ומלטה". לשאלה אם יש לו משמעות במדינות שאליהן רוצים לייצא, השיב: "מהמפעל ממלטה אוכל לייצא גם לגרמניה", ואולם הדגיש כי טרם ניסה זאת, "זהו הגידול המסחרי הראשון שלנו".

אם כך, עוד לא בדקתם אם גרמניה תקבל את התוצרת מאוגנדה?

"נציגים ממשרד הבריאות הגרמני ביקרו בחממות שלנו כאורחים של ממשלת אוגנדה לפני כשבוע. הם בחנו את מתקני הגידול והעירו לגבי הדרוש לצורך עמידה בתקן ייצור בתנאים נאותים של האיחוד האירופי (GMP-ש"א ,EU). בזכות התערבות של ממשלת אוגנדה, הצלחנו לקבל במהירות בדיקה שבדרך כלל ממתינים לה כתשעה חודשים. הם לא היו משחיתים את זמנם סתם, עצם העובדה שצוות גרמני היה בחווה והגיב, מראה שהתהליך מתקדם".

איפה יתבצעו הבדיקות של הסחורה?

"דגימות יתבצעו בחווה באוגנדה, ואחר כך במעבדות בישראל. אני לא אשווק תוצרת לפני שהחומר יעבור בדיקות מעבדה".

אילו בדיקות עשיתם לקנאביס הרפואי?

"אנו בודקים הימצאות חומרי הדברה ואת אחוז ה-CBD שבגידול (החומר הפעיל הלא פסיכוטי שבקנאביס, ש"א). הגידול שלנו אורגני, כך שכמעט אין ריסוס, אנו משקים את הגידולים במי גשמים".

תוך כמה זמן תקבלו אישור יבוא לישראל?

"אני מעריך שתוך שבועיים", אומר ברכה. "משרד הבריאות בארץ כבר אישר זאת באופן עקרוני, ועכשיו אנו נמצאים בשלבים מתקדמים לייבוא 250 ק"ג קנאביס לישראל". 

כבר התחלתם למכור?

"כן, השבוע התחלנו למכור את השמנים של קאנבליס שהגיעו מפאנקסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker