"עצבנות גבוהה": יותר מהר מהתפשטות הנגיף הסיני – הבורסות בכל העולם צונחות

אחרי 2019 החלומית ותחילת השנה החדשה שהיתה טובה בשווקים, הגיע הטריגר שגרם לפחד בכל העולם: הנגיף בסין ■ סיאול נופלת הבוקר ב-3% ■ גם בבורסה של תל אביב היו יומיים של ירידות חדות ■ מיטב דש: הבהלה היא תגובת עדר ■ לאומי: יש כרגע נהירה לנכסים עם סיכון נמוך

השווקים בסין סגורים עקב ראש השנה, אך המדדים הגיבו בירידות של 3% ביום חמישי
השווקים בסין סגורים עקב ראש השנה, אך המדדים הגיבו בירידות של 3% ביום חמישיצילום: בלומברג

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב התחיל ביום ראשון בירידות שהחריפו אתמול לכדי ירידות של כ-1.5% במדדים המובילים, בדומה למתרחש בבורסות בעולם. ירידות אלה מוסברות על ידי הכלכלנים כקשורות לנגיף הקורונה, שגרם עד כה ליותר מ-100 הרוגים. הירידות נמשכות במסחר באסיה הבוקר (שלישי), כאשר הבורסה בסיאול צונחת ב-3%. לפי דודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, התפשטות הנגיף בסין והזליגה למדינות נוספות היא זו שהעלתה בצורה משמעותית את העצבנות בשווקים.

לעדכונים שוטפים על המסחר בבורסות העולם

ת"א 125

בסין השווקים סגורים זה כמה ימים עקב חופשת ראש השנה, אך ביום חמישי בשבוע שעבר הבורסות במדינה הספיקו להגיב להתפשטות הקורונה בירידות של כמעט 3% במדדים המובילים. גם ביפן, באירופה ובארה"ב נרשמו בימי המסחר האחרונים ירידות חדות יחסית של עד 5% במדדים. לדבריו, "העליות החדות שנרשמות במקביל בשוקי האג"ח הממשלתיות ובמחיר הזהב, הן ביטוי לנהירה אחר נכסים בעלי סיכון נמוך. מחיר הנפט, שהוא בקורלציה חיובית לשוקי המניות, רושם אף הוא ירידות חדות".

עם זאת, הוא מציין כי לאור העליות החדות בשווקים, "נראה כי נגיף הקורונה הוא סיבה טובה מספיק למשקיעים למימוש רווחים". העליות החדות, בעיקר מאז חודש אוקטובר, התרחשו על רקע חתימת השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין; הניצחון של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה; ושיפור בפעילות הכלכלית העולמית.

נאסד"ק

הסארס היה לפני עידן הסמארטפון

גם אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, אומר שברצף העליות שהיה עד כה, הירידות הן אירוע בריא לשוק, בהנחה שזה לא יתפתח לאירוע גדול יותר: "מימוש כזה מאפשר להוציא קיטור, אחרת הסיכונים בשוק רק עולים".

לפי רזניק, "בימים הקרובים נראה כי העצבנות בשווקים תהיה גבוהה. לפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית, בעיקר לאחר תקופה ארוכה של רצף עליות. אנו מקווים שזהו אירוע זמני ואחריו סין ושותפות הסחר יוכלו לסגור את הפער. אם האירוע יתמשך, עלולות להיות לכך השפעות שליליות מהותיות בכל הקשור ליציבות פיננסית בסין והשווקים הפיננסיים הגלובליים".

לדברי זבז'ינסקי, הבהלה בשווקים היא סוג של תגובת עדר. "במקרים כאלה, כשאף אחד מאתנו לא מומחה למחלות, אנחנו יכולים להסתכל על ניסיון העבר, שמלמד אותנו שאירועים מסוג זה הם חולפים. אני לא זוכר משבר גדול בשווקים שנוצר בגלל מחלה והמשברים שאנחנו מכירים היו כתוצאה מאירועים פיננסיים".

שני תיירים מהעיר ווהאן, סין שנחתו בפינלנד ביום שישי האחרון. העיר היתה אמורה לארח את כל משחקי הבית אך הם הועברו בשל התפרצות הנגיף
שני תיירים מהעיר ווהאן, סין שנחתו בפינלנד ביום שישי האחרוןצילום: LEHTIKUVA/רויטרס

עם זאת, מציין זבז'ינסקי שבהשוואה לאירועים דומים בעבר, כיום יש לאירוע הד תקשורתי גדול יותר. לכן, יכול להיות שפוטנציאל הנזק שלו יהיה גדול יותר, אף שהוא לא צופה השפעה כלכלית ארוכת טווח. "ב–2003, עם וירוס הסארס, סין היתה קטנה הרבה יותר, הרבה פחות סינים נסעו בעולם והרבה פחות זרים ביקרו בסין. הכלכלה הסינית היתה אף היא מחוברת פחות לעולם מהיום. בנוסף, זה גם היה לפני עידן הסמארטפון כשהידיעות היו מתקבלות מערוצים רשמיים. אני חושב שזה צימצם מעט את אפקט הפניקה. כיום לא ניתן לדעת מה נכון, אז ההשפעה התקשורתית היא חזקה יותר".

זבז'ינסקי מציין כי רק אם האירוע יימשך זמן רב יהיה חשש לפגיעה בפעילות הכלכלית העולמית. "זוהי בדיוק תקופת החגים בסין — תקופה של קניות ונסיעות. היום סין היא גם צרכנית גדולה מאוד של מוצרים מהעולם וגם יצרנית גדולה מאוד — היא צומת חשוב בשרשרת האספקה הגלובלית".

הנפגעות הראשונות - מניות התיירות, התעופה והנפט

ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה בסין וזליגתו מחוץ לגבולותיה — הכתה אתמול (שני) במניות חברות התעופה בעולם ובישראל. מניות דלתא ויונייטד האמריקאיות ירדו ב–4.8% וב–4.3% בהתאמה, ומניות חברות התעופה האירופיות לופטנזה ואייר פראנס נחלשו ב–4.5% וב–7.0% בהתאמה. מניית חברת אל על נחבטה ב–2.9% לאחר שהחברה, אשר מפעילה שתי טיסות בשבוע לבייג'ין וארבע להונג הונג — הודיעה שלשום שתאפשר לבטל את הטיסות ללא תשלום. קודם לכן התירה החברה לשנות את מועד הטיסה ללא תשלום נוסף.

באל על טענו שלפי שעה אין ביטולים מהותיים. ואולם, נראה שבעקבות המלצת משרד הבריאות להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין גבר קצב הביטולים, בעיקר של המגזר העסקי — שהוא חלק מרכזי מהתנועה לסין.

מניית אל על

אינדיקציה לחומרת המצב בסין ניתן לקבל בהחלטתה של חברת סיצ'ואן איירליינס לבטל את כל הטיסות מישראל לסין מ–12 בפברואר עד ל–26 בפברואר. השפעת הפאניקה בעקבות העלייה במספר הנפגעים מנגיף הקורונה על מניות התעופה כולל מניית אל על קוזזה חלקית בירידה של 2.2% במחיר הדלק, שהיה 21% מהמחזור של חברת התעופה ברבעון השלישי של 2019.

אל על תושפע ממידת התפשטות הנגיף

נראה שרמת ההתפשטות של הנגיף למדינות נוסף במזרח אסיה תשפיע על המגמה במניית אל על בימים הקרובים. הדברים מתייחסים בעיקר לתאילנד, ממרכזי הרווח החשובים של אל על במזרח אסיה. זאת, בשל התחרות המתונה בו יחסית לקווי התעופה לסין ולהודו; והביקוש הגדול יחסית ליעד זה.

הירידה במחיר מניות התעופה עלולה להשפיע על ניסיונו של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בחברת אי.די.בי פיתוח, למכור את חברת ישראייר. בימים אלה מנהלת קרן פורטיסימו, שמנוהלת בידי יובל כהן, בדיקת נאותות לישראייר — לאחר שהציעה מחיר אינדיקטיבי של 40–45 מיליון דולר עבור החברה. החמרת משבר התעופה והתיירות עלולה להשפיע לרעה על שווייה של חברת תלמה תיירות, שמתמחה במגזר העסקי ומתכננת להנפיק את מניותיה על בסיס תוצאות 2019 ותשקיף שיפורסם בסוף מארס 2020.

מחיר הנפט, שהשלים נפילה של 17% בשלושת השבועות האחרונים, הוביל לקריסה של 20% במחיר קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה בתקופה זו. הקבוצה מימשה כמעט את כל הנכסים שאינם קשורים בגילוי ובהפקת נפט וגז, ועל כן הפכה למעין אופציה על מחירי הנפט והגז הטבעי.

מניית דלק

מחיר חברות המלונות ירד בשיעור מתון יחסית לירידות במדדים המובילים. דן מלונות ירדה ב–0.8%, מניית פתאל ירדה ב–2.3%, ומניית ישרוטל נחלשה ב–0.8%, כנראה בשל ההשפעה המוגבלת יחסית עדיין של תיירות מסין — וההשפעה המקזזת שעשויה להיות לפניקה על גידול בתיירות הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker