רשות ני"ע מציעה: הוזלת ביטוח אחריות מקצועית למנהלי התיקים

מחירו של ביטוח אחריות מקצועית עלה בתקופה האחרונה, אף שההתייקרות בפרמיות הביטוח לא קשורה לסיכון הטמון בפעילות של בעלי הרישיון ■ הרשות גיבשה תוכנית להתמודדות עם הסוגיה ולהוזלת הביטוח: שינוי התקנות, שיח עם חברות הביטוח ודרישה לשקיפות

אסא ששון
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

רשות ניירות ערך פירסמה נתונים על תביעות שהוגשו נגד חברות בעלות רישיון ייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקים. מהנתונים עולה כי פרמיות ביטוח אחריות מקצועית התייקרו שלא לצורך על ידי החברות. כתוצאה מכך, החליטה הרשות לבצע שינויים בביטוח של בעלי רישיון זה.

כיום, מחויב מנהל תיקים בביטוח אחריות מקצועית - ביטוח שמחירו עלה בתקופה האחרונה. ברשות סבורים כי ההתייקרות בפרמיות הביטוח אינה קשורה בקשר ישיר לסיכון הטמון בפעילותם של בעלי הרישיון, שכן לא חל שינוי במצבם בשנים האחרונות. לאור זאת, במטרה ליצור התאמה בין הסיכון בפעילות של בעל הרישיון לבין סכום הביטוח (גבול האחריות) שיידרש להעמיד לטובת לקוחותיו, גיבשה הרשות תוכנית המורכבת משלושה מהלכים.

המהלך הראשון היה פרסום חוזר בסוף אוקטובר 2019 ולפיו צומצמה החובה המוטלת על חברות ניהול תיקים לעדכן באופן שוטף את סכומי הכיסוי בפוליסת הביטוח שלהן, בכפוף לעמידה בתנאים. מהלך זה נועד להעניק מענה לטווח זמן הקצר.

המהלך השני היה שיח עם חברות הביטוח, שבו הרשות הציגה להן את נתוני אירועי ביטוח בין השנים 2019-2015. בשנים אלה הוגשו 13 תביעות כאשר סכום השיפוי הכולל לתקופה עמד על 7.5 מיליון שקל. בשיח זה נשמעו טענות כי העדר שקיפות בתחום הוביל לכך שמעט מאוד חברות ביטוח מעוניינות לבטח בעלי רישיון. העדר מידע על הסיכונים הטמונים בפעילות בעלי הרישיון פוגע ביכולתם של המבטחים לאמוד נכון את הסיכון הטמון בפעילות. עובדה זו מביאה להתייקרות הפרמיה על ידי המבטחים או ליציאתם של המבטחים מתחום ביטוח זה. בעקבות כך, התחרות קטנה.

לבסוף, ברשות מציעים לתקן את חובת הביטוח הקבועה בתקנות. כיום סכומי הביטוח קבועים בתקנות ואינם נתונים לשיקול דעתו של בעל הרישיון. המתווה המוצע עדיין יחייב את בעל הרישיון בביטוח אחריות מקצועית עבור לקוחותיו, אולם גבול האחריות המקצועית יהיה נתון לשיקול דעתו של בעל הרישיון, בהתאם לפעילותו ומאפייניה. העברת האחריות לבעל הרישיון תדרוש ממנו, בין היתר, לשקול את סוג כרית הביטחון שעליו להעמיד לשם הבטחת זכויות לקוחותיו ואת היקפה. אם יימצא שכרית הביטחון שבעל הרישיון העמיד עבור לקוחותיו לא הייתה סבירה, הוא או הדירקטוריון שלו אם מדובר בתאגיד, יהיו חשופים לתביעות אישיות ולאכיפה מצד הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker