בגלל חוק הריכוזיות: בעלי העניין בבורסה מכרו מניות בשווי 5.5 מיליארד שקל ב-2019

המכירה הגדולה ביותר של בעל עניין ב-2019 היא זו שביצע דודי ורטהיים, כשמכר מניות של אלוני חץ בשווי 1.23 מיליארד שקל ■ שיעור החזקות הציבור במניות המשיך לעלות באופן רציף, והגיע לשיא של 63.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערךצילום: אייל טואג

בעלי העניין בחברות הציבוריות בישראל מכרו ב-2019 מניות בשווי 5.5 מיליארד שקל. פעילותם של בעלי עניין נחשבת למקור מהימן בנוגע למצבה של מניה, שכן בעלי מניות ובעלי תפקידים בכירים בחברה אמורים לדעת טוב יותר משאר ציבור המשקיעים מה מצבה העסקי. ועדיין, נראה כי לא זו הסיבה לרכישות שבוצעו בשנה שעברה.

הסיבה העיקרית לעסקות בעלי העניין ב-2019 היא חוק הריכוזיות, שבעלי שליטה בחברות נדרשו לעמוד בהוראותיו עד סוף דצמבר. לדברי קובי אברמוב, מנהל יחידת המחקר בבורסה לניירות ערך, בכך נבדלת שנה זו מהשנים שקדמו לה - אז בלטו מכירות שבוצעו בשל הרפורמה במדדים בבורסה, שהושלמה בפברואר 2018 וגררה מכירת מניות של בעלי עניין בשווי 13 מיליארד שקל.

אברמוב מציין כי שיעור החזקות הציבור במניות המשיך לעלות באופן רציף ב-2019, והגיע לשיא של 63.5% - לעומת 55% ב-2010.

עובדים במכירות

דודי ורטהייםצילום: מוטי קמחי

המכירה הגדולה ביותר השנה בוצעה על ידי דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות אלוני חץ בשווי כולל של 1.23 מיליון שקל. חוק הריכוזיות חייב את ורטהיים להפריד בין אחזקותיו הפיננסיות בבנק מזרחי טפחות לאחזקותיו הריאליות באלוני חץ. ורטהיים בחר בבנק, ובעקבות המכירה הוא מחזיק כיום 5% מאלוני חץ.

בתוך כך, נכסים ובניין מכרה בשנה האחרונה 16.8% ממניות גב ים תמורת 680 מיליון שקל. למרות זאת, מבחינת הרשויות, אדוארדו אלשטיין לא הצליח להוכיח שהוא לא בעל שליטה בגב ים, ומניות החברה עשויות להילקח ממנו לידי נאמן שימכור אותן בשוק.

בנוסף, בעקבות אילוצים שכפו על אלשטיין הממונה הקודמת על רשות שוק ההון, דורית סלינגר והממונה הנוכחי, משה ברקת, מכרה אי.די.בי פיתוח - חברה אחות של דיסקונט השקעות - 21% ממניות כלל ביטוח תמורת 551 מיליון שקל. זאת, בהמשך למכירות בשווי 500 מיליון שקל ו-318 מיליון שקל בשנים קודמות. אי.די.בי פיתוח מחזיקה כעת ב-8.5% ממניות כלל ביטוח (מתוכן 4.4% על ידי נאמן) ומכירותיה הובילו את כלל להודיע כי היא חברה ללא גרעין שליטה.

כדי להותיר את פתאל החזקות רשומה מדדי הבורסה, מכרה משפחת פתאל 6.5% ממניות החברה בשווי כולל של 550  מיליון שקל. משפחת גזונדהייט מכרה 24% ממניות ערד השקעות בשווי 510 מיליון שקל, והפכה את שלמה אייזנברג לאדם שסיים את הסכסוך הארוך שנפתח מול גזונדהייט, עם שליטה בלעדית בחברת האחזקות השולטת בחברת ה-IT מלם תים ובחברת הנדל"ן ישראס.

ליאורה עופרצילום: תומר אפלבאום

משפחת עופר מכרה מניות של חברת הקניונים מליסרון בשווי של 150 מיליון שקל, בעקבות רצונה להפריד בין אחזקותיה של ליאורה עופר בחברה לאחזקותיו של בן דודה, אייל עופר, בבנק מזרחי טפחות. כיום, קבוצת עופר מחזיקה ב-55% ממניות חברת הקניונים. אבי לוי, מנכ"ל החברה לשעבר שחשק להצטרף לקבוצת השליטה בה אך קיבל כרטיס אדום מליאורה עופר, החליט למכור מניות בשווי כולל של 280 מיליון שקל, ולהקים חברת קניונים חדשה יחד עם בעל השליטה הקודם בלהב אל אר.

קבוצת דקל מכרה את כל אחזקותיה (22.5%) בדלק רכב. מניות בשווי של 269 מיליון שקל נמכרו לכמה מוסדיים, ואת היתרה - בשווי של 135 מיליון שקל - רכש בעל השליטה, גיל אגמון.

כלל תעשיות, שבבעלותו המלאה של לן בלווטניק, מכרה 40% ממניות כלל משקאות בשווי של 171 מיליון שקל. אחזקתה היחידה של כלל משקאות, שהונפקה בבורסה ביוני 2018, היא 30.45% ממניות יפאורה.

קרן פימי השקעות מכרה השנה מניות בשווי כולל של 482 מיליון שקל. פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי, חיסלה את אחזקתה בחברת מוצרי הבנייה אינרום  ומכרה 11% מהמניות בתמורה ל-131 מיליון שקל. בנוסף, פימי מכרה מניות של חברת המלט בשווי 251 מיליון שקל, ומניות של מנועי בית שמש בשווי 100 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker