פז תשלם קנס של 906 אלף שקל בגלל פליטת עשן שחור מבית הזיקוק באשדוד

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת פז בית זיקוק אשדוד קנס בשל הפרה של היתר הפליטה במהלך אירוע שהתרחש באפריל 2017 ■ עשן שחור עלול לגרום למחלות שונות

יורם גביזון
בית הזיקוק של פז באשדוד
בית הזיקוק של פז באשדודצילום: אילן אסייג

המשרד להגנת הסביבה, בראשות המנכ"ל גיא סמט, הטיל על חברת פז בית זיקוק אשדוד קנס בסך 906 אלף שקל. החברה, בבעלותה המלאה של פז נפט, נושאת בקנס בשל אירוע שהתרחש באפריל 2017, אז קרסה מערכת החשמל בבית הזיקוק באשדוד, וכתוצאה מכך נפלט לסביבה עשן שחור וסמיך במשך שעה - דבר המהווה הפרה של היתר הפליטה.

עשן שחור מורכב מחלקיקים של חומר בעירה ותוצרי נפט הנפלטים לאוויר כתוצאה משריפה לא שלמה. בשל ממדיהם הזעירים, חלקיקים אלה יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות.

מי שזיהו את העשן במקרה המדובר היו כונני איגוד ערים לאיכות סביבה אשדוד-חבל יבנה. הם דיווחו על התצפית למשרד להגנת הסביבה, ששלח כונן לשטח לבדוק את המפגע.

פז הסבירה בד"וחותיה הכספיים כי תקלה במערכת החשמל גרמה להפסקת פעילותם של מתקנים בבית הזיקוק. כתוצאה מכך, עודפי גזים הופנו מהמתקנים למערכת הלפיד, ובשל מחסור בקיטור נפלט עשן שחור. לטענת פז, התקלה אירעה במהלך פעולות שיפוץ שנערכו במפעל.

ביוני 2017 ערך המשרד להגנת הסביבה שימוע לפז, ובמסגרתו ביקשה החברה להסביר את התקלה החריגה שהתרחשה ולפרט אלו פעולות מתקנות ביצעה. ביולי 2017 המליץ מנהל מחוז הדרום להטיל על פז אשדוד עיצום כספי. המשרד דחה את עמדת החברה, וקבע כי העובדה שכל אמצעי הגיבוי כשלו בו-זמנית מעידה על ליקויי תחזוקה מערכתיים חמורים ואי-היערכות מוקדמת לתקלות מסוג זה. המשרד הסיק כי פז לא נקטה אמצעים מספקים למניעת הישנות ההפרה ולהקטנת הנזק, ועל כן החליט לא להפחית מגובה הקנס באמצעות תקנות ההפחתה.

מהנהלת בית זיקוק אשדוד נמסר: "מדובר בהליך מנהלי שנפתח על-ידי המשרד להגנת הסביבה מול בית הזיקוק באשדוד עוד בשנת 2017. מקור האירוע המדובר הינו בתקלה חריגה. בית הזיקוק נוקט בפעולות רבות על מנת לעמוד בתקנים המחמירים ביותר למען שמירה על איכות הסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker