איציק דיין נאבק להותיר בידיו שני מלונות באילת - ונקנס ב-150 אלף שקל

הקנס הושת על דיין במסגרת תביעה שכלל לא נוהלה, ועניינה מלחמה שפתח נגד חברת דרור ניהול מלונות - במטרה להותיר בידיו את מלונות לה פלאיה ובי סיטי, שנמכרו מתחת למחיר השוק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
רשת מלונות קראון פלאזה. נרכשה על ידי מיקי ואיציק דיין ב-2017 תמורת כמיליארד שקל
רשת מלונות קראון פלאזה. נרכשה על ידי מיקי ואיציק דיין ב-2017 תמורת כמיליארד שקלצילום: רמי סולומון

בית משפט השלום בתל אביב פסק אתמול (א') הוצאות משפט בסך 150 אלף שקל לאיש העסקים איציק דיין. ההוצאות הושתו על דיין במסגרת תביעה שכלל לא נוהלה, ועניינה מלחמת החורמה שפתח דיין נגד חברת דרור ניהול מלונות, במטרה להותיר בידיו שני מלונות באילת שנמכרו מתחת למחיר השוק.

מ-2010 שוכרת דרור ניהול את מלונות לה פלאיה ובי סיטי באילת, מאפריקה ישראל שקרסה. כדי להביא את המלונות לדירוג שלושה כוכבים, השקיעה דרור מילוני שקלים בשיפוצם - על חשבונה. מצבה הכלכלי הרעוע של אפריקה, שקרסה תחת ניהולו של לב לבייב, הוביל את מחזיקי איגרות החוב של החברה - שהשתלטו על נכסי אפריקה בשל חובות עתק של כ-3 מיליארד שקל - לחתום בדצמבר 2016 על עסקת ענק למכירת מלונות החברה לאחים דיין. במסגרת העסקה נקבע כי שני המלונות, ששוויים בספרים היה כ-100 מיליון שקל, יימכרו למשפחת דיין לפי מחיר של 70 מיליון שקל.

בעל השליטה בדרור קרא על עסקת הענק בעיתונות, ודרש לקפוץ על ההזדמנות לרכוש את המלונות מתחת למחיר השוק. מכיוון שבידיו היה הסכם שכירות חתום שלפיו לדרור ניהול מלונות עומדת בעת מכירה לצד שלישי זכות הסירוב הראשונה לרכוש את המלונות - הוא פנה באמצעות עורך הדין עופר צור ממשרד גורניצקי ושות' לחברת אפריקה ולאחים דיין כדי לממש את זכותו, והציע לרכוש את המלונות בסכום גבוה יותר מההצעה של דיין - 74 מיליון שקל.

איציק (משמאל) ואמיר דיין
איציק (משמאל) ואמיר דיין

ואולם תחת התירוץ שזכות הסירוב לא עומדת לזכותו, שכן העסקה עם דיין התבצעה מלמעלה דרך רכישת חברת האם אכד על כלל נכסיה, מכרה אפריקה את המלונות לאחים דיין במחיר הנמוך ב-30 מיליון שקל משוויים בספרים. העסקה היתה חלק מעסקת ענק שבמסגרתה רכשו האחים דיין בתמורה ל-715 מיליון שקל את מלונות קראון פלאזה בתל אביב, ירושלים ואילת.

בעקבות העסקה, עו"ד צור הגיש לבית המשפט בקשה לעצור את המכירה ולכפות על אפריקה והאחים דיין לאפשר לו להשתמש בזכות הסירוב המוקנית לדרור על פי החוזה. עד היום ממשיכה התביעה להתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

דיין ניסה ליצור מנופי לחץ כלכליים

ואולם איציק דיין החליט לפתוח מלחמת חורמה נגד דרור והעמיס עליה הליכים משפטיים, במטרה ליצור מנופי לחץ כלכליים שייגרמו לסילוקה מהמלון ויובילו אותה למסקנה שאין יותר כדאיות כלכלית בעסקה. אחד מאותם הליכים היה בקשה לסילוק יד, תחת הטענה שדרור קיזזה 70 אלף שקל מדמי השכירות ובכך ביצעה הפרה בוטה של החוזה. דיין התעלם מכך שהחברה בבעלותו חייבת לדרור מלונות 400 אלף שקל, ומכך שהיה נוהג קיזוז בין הצדדים בעבר.

עו"ד עופר צור
עו"ד עופר צור

השופט טל חבקין מבית משפט השלום בתל אביב, שראה שדרור מלונות מוכנה לתקן את ההפרה ולשלם מיד 70 אלף שקל, ניסה לשכנע את דיין למחוק את התיק, אך כשל. לאחר שבסופו של יום דרור פינתה את המושכר בהתאם להסכם, פסק השופט נגד דיין הוצאות של 150 אלף שקל, הנחשבות הוצאות די גבוהות עבור הליכים שמתנהלים בבית משפט שלום - בתיק שלא נוהל.

השופט חבקין ציין בפסק הדין: "אין בידי לקבל שעלה בידי התובעת להראות שאלמלא ניהול התובענה, הנתבעת לא היתה מפנה את המושכר במועד. זוהי טענה ספקולטיבית שאינה נתמכת בתשתית ראייתית מתאימה... התובעת נטלה סיכון בכך שהמשיכה לנהל את ההליך... הואיל שבסופו של דבר הנתבעת עמדה במלתה ופינתה את המושכר במועד - מן הראוי שהתובעת תישא בהוצאותיה של תביעה שלא הוכחה ויש לראות בה הלכה למעשה תביעה שנדחתה".

השופט טל חבקין
השופט טל חבקיןצילום: אתר בתי המשפט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker