פסגות מוריד את המלצת הקנייה לכיל: צופים רבעון גרוע בתחום ברום

בבית ההשקעות סבורים כי כיל תציג רווח נקי של 39 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2019 - ירידה של 63% לעומת הרבעון המקביל ב-2018 ■ לפי ההערכה, כיל תציג תוצאות חלשות גם במגזר הברום, שקיזז את החולשה בשוק הדשנים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובד במפעל של כיל
עובד במפעל של כילצילום: Bloomberg

"הרבעון הרביעי של השנה החולפת צפוי להיות חלש במיוחד" - כך מסבירה אילנית שרף, מנהלת מחלקת המחקר של פסגות, את החלטתה להוריד את המלצת הקנייה למניית כיל מתשואת שוק לתשואת חסר.

שרף תעדכן את מחיר היעד של מניית כיל - 19 שקל, שגבוה ב-27% ממחיר המניה בבורסה, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים. היא צופה כי כיל תציג רווח נקי של 39 מיליון דולר ברבעון האחרון  של 2019 - ירידה של 63% בהשוואה לעומת הרבעון המקביל ב-2018. הכנסותיה של כיל צפויות, להערכתה, לרדת ב-18% ברבעון הרביעי של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 לרמה של 1.15 מיליארד דולר. להערכתה, הרווח התפעולי של כיל ברבעון האחרון של 2019 יירד ב-62% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 ויסתכם ב-82 מיליון דולר.

שרף מסבירה את הורדת התחזית בחולשה הנמשכת בשוק הדשנים מאז נובמבר 2018, כתוצאה מהעלייה בהיצע על ידי החברה המרוקאית OCP שמחזיקה ב-70% מעתודות הפוספט בעולם, וחברות נוספות בערב הסעודית. לדבריה, החברה המרוקאית נכנסה לשוק האמריקאי, שוק הבית של חברת Mosaic, וביחד עם הביקוש החלש גרמה לירידת מחירי הדשנים. 

מנהלת מחלקת המחקר בפסגות מציינת שגם בשוק האשלג, שהתאפיין בריכוזיות גבוהה יותר ובשליטה של שתי קבוצות גדולות, רוסית וצפון אמריקאית, ניכרת מגמה מתמשכת בהיצע של חברות קטנות כמו יורוכם הרוסית, שנהנית מעלויות ייצור נמוכות, וחברות קטנות בטורקמניסטן. מגמה זו גורמת לוויתור התקדימי של חברות ייבוא הדשנים הסיניות, הצרכן הגדול בעולם של אשלג, על חתימת חוזים ארוכי טווח עם היצרניות הצפון אמריקאיות, הרוסיות וגם כיל, בניסיון להעביר את שוק האשלג משוק של מוכרים לשוק שבו עיקר הכוח בידי הקונים.

שרף מציינת שברבעון הרביעי של 2019 צפויה כיל להציג תוצאות חלשות גם במגזר הברום, שאיזן עד כה את המודל העסקי שלה וקיזז חולשה בשוק הדשנים. היא מסבירה שהחולשה הצפויה ברבעון הרביעי של 2019 בתחום הברום נובעת מירידה חדה במכירות של תמיסות צלולות שמיועדות להפחתת לחצים בקידוחי נפט וגז ומירידה בתפוקה. שרף מזכירה שייצור הברום הוא תוצר לוואי של הפקת האשלג בים המלח, כך שהשבתת מפעל האשלג בסדום למשך 3 שבועות ברבעון הרביעי של 2019 לרגל שדרוג והרחבת כושר הייצור שלו, צפויה להביא לירידה בייצור הברום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker