פז צופה הפסד תפעולי של 65-55 מיליון שקל מבית הזיקוק באשדוד

החברה מעריכה כי ההפסד המתואם שיציג בית הזיקוק יגיע ל-25 מיליון שקל בדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2019 ■ לטענת פז, תוצאות הרבעון הושפעו לרעה בעקבות העלייה במחיר חבית נפט

יורם גביזון
בתי הזיקוק באשדוד
בתי הזיקוק באשדודצילום: אילן אסייג

פז, שמנוהלת על ידי ניר שטרן, צופה כי בית הזיקוק באשדוד יציג הפסד תפעולי של 65-55 מיליון שקל בדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2019, וכי ההפסד המתואם יגיע ל-25 מיליון שקל. תחזיות אלה עולות מאומדנים ראשוניים שהוצגו לדירקטוריון פז, בראשות אברהם ביגר, בישיבתו אתמול (ד').

פז מסבירה כי ההפסד התפעולי של בית הזיקוק נובע בעיקרו מהעלייה במחיר חבית נפט בסוף 2019, שגרמה להפסד בגין ההגנות על מחיר המלאי. גורמים נוספים שהשפיעו לרעה על תוצאות הרבעון הרביעי במגזר הזיקוק של החברה היו דחיית מטעני יצוא עקב תנאי מזג אוויר ששררו בשבוע האחרון של 2019, וכן השבתת מתקני הזיקוק לצורך רענון והתקנת מתקן ה-Cat Cooler, שהורכב על הפצחן המימני של החברה בהשקעה של 22 מיליון דולר.

ניר שטרן
ניר שטרןצילום: עופר וקנין

מתקן זה מצנן את המתכות היקרות (קטליסטים) שפועלות בפצחן המימני ואחראיות על פירוק שרשרות הפחמן הארוכות שמצויות בנפט הגולמי. מתקן הצינון מאפשר להקטין את רכיב המזוט שמרווח הזיקוק שלו שלילי והביקוש לו צפוי לרדת בעקבות כניסת תקן IMO 2020 בתמהיל הזיקוק מ-17% כיום לעד 6%. כמו כן, הוא צפוי להגדיל את חלקם של סוגי התזקיקים הרווחיים יותר כמו סולר, בנזין ודלק סילוני, שמרווח הזיקוק שלהם חיובי.

במקביל, פז דיווחה על חתימת מזכר הבנות למכירת הבעלות המלאה בחברה הבת פזקר לחברת אינרום תמורת 135 מיליון שקל. פז מציינת כי היא ואינרום ינהלו מו"מ לגיבוש הסכם מפורט, שצפוי להיחתם בתוך שלושה חודשים, כשבמקביל למו"מ תבצע בדיקת נאותות לפזקר. העסקה מותנית בקבלת אישורים של הרשויות הרלוונטיות וכן בכך שלא יחול שינוי מהותי לרעה במצבה של פזקר עד למועד השלמת העסקה. המכירה נעשית כחלק מתוכניתו של ביגר להיפטר מאחזקות לא סינרגטיות לפעילותה המרכזית של פז, ולהגדיל את חלוקת הדיווידנדים לבעלי מניותיה.

אברהם ביגר
אברהם ביגרצילום: אייל טואג

פזקר עוסקת בייצור מוצרי איטום ובידוד לענף הבנייה, ובהם יריעות ביטומניות לאיטום גגות, מרתפים, מנהרות וחניות, וכן בייצור ובשיווק מוצרים לתשתיות תחבורתיות, ובהם ביטומנים שמיועדים לייצור אספלט לסלילת כבישים ויריעות ביטומניות לכבישים לצורך איטום התשתית החרסיתית של הכביש. חומר הגלם העיקרי של החברה הוא ביטומן, שאותו היא רוכשת מחברת בתי זיקוק.

פזקר מתחרה בחברת ביטום תעשיות פטרוכימיות ובמספר רב של יבואנים. החברה פועלת ב-60% מכושר הייצור שלה, שנאמד ב-140 אלף טונה לשנה. החברה מרוויחה 4-3 מיליון שקל לשנה במחזור של 200 מיליון שקל, אך רווחיותה צפויה להשתפר כתוצאה מהמעבר לייצור באמצעות גז טבעי. פזקר, שמעסיקה 80 עובדים, מחזיקה בשטח של 52 דונם באזור התעשייה אלון תבור.

פז לא צפויה לרשום רווח הון ממכירת פזקר. רכישת החברה תרחיב את סל המוצרים של אינרום, שמנוהלת על ידי נעם שצ'לקה, המייצרת בין השאר מוצרי בנייה כמו בלוקים, מחיצות פנים ותקרות; מוצרי פיתוח סביבה ונוף כמו אבנים משתלבות; ומוצרי בטון לתשתיות תת-קרקעיות כמו צינורות הולכה ותאי בקרה. אינרום צפויה ליהנות מסינרגיות של שיווק, הפצה ולוגיסטיקה, מכיוון שבסיס הלקוחות של שתי החברות דומה, ושתיהן משווקות לבעלי מגרשים, לקבלני איטום ולחברות הבנייה והתשתית בישראל.

מהלך שלא צפוי בטווח הקרוב להגדיל את חלוקת הדיווידנדים למשקיעים המוסדיים ובעלי מניותיה האחרים של פז, הוא השקעה של 10 מיליון דולר ב-4%-5% ממניותיה של ג'נסל (Gencell), המייצרת תאי דלק שפועלים על מימן המופק מאמוניה. תהליך הייצור האמור מיועד להיות חסכוני, זול ולא מזהם. ג'נסל רשמה אוסף פטנטים בתחומי פעילותה וחלק מעובדיה הם מוותיקי תוכניות החלל הרוסית, האמריקאית והאירופית, ובעלי תארים אקדמיים מתקדמים בתחומי המתמטיקה והפיזיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker