אינטל מתרחבת: תקים מגדל חדש בסמוך לפארק מת"ם בחיפה בכ-400 מיליון שקל

אינטל רכשה מגב ים והחברה הכלכלית של חיפה את השטח שעליו אמור לעמוד המגדל ב-102 מיליון שקל ■ העסקה הניבה לגב ים רווח של 29 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019 ■ המגדל של אינטל ישמש למשרדי מו"פ ויכלול כ-50 אלף מ"ר

ערן אזרן
אינטל
אינטלצילום: AP

ענקית הטכנולוגיה אינטל מתרחבת בישראל: ל-TheMarker נודע כי אינטל תקים מגדל חדש בסמוך לפארק מת"ם בחיפה בעלות של כ-500-400 מיליון שקל. באחרונה רכשה אינטל את הקרקע מידי חברת מת"ם – שבבעלות גב ים (50.1%) והחברה הכלכלית של חיפה (49.9%) - בתמורה לכ-102 מיליון שקל.

סך עלות בניית המגדל החדש מוערכת בכ-400-300 מיליון שקל. לפי הערכות, אינטל צפויה לפרסם בחודשים הקרובים מכרז לבנייתו. המגדל יוקם מחוץ לגבולות פארק מת"ם, בצד הצפוני שלו, ובצמוד לבניין הקיים של אינטל על שטח של 10 דונם. הבניין יכלול כ-50 אלף מ"ר של משרדים, וישמש לפעילות המו"פ של החברה בישראל.

פארק מת"ם ממוקם ביציאה מחיפה על שטח של כ-235 אלף מ"ר. חלקים מהפארק מושכרים לענקיות טכנולוגיה כמו מיקרוסופט, אפל, אמזון, אלביט, גוגל ועוד. מת"ם היא גם הבעלים של מרכז הפיתוח של IBM באוניברסיטת חיפה, וכן של עתודות קרקע שונות. בעבר הנפיקה מת"ם סדרת אג"ח בשוק ההון, שיתרתה מסתכמת בכ-650 מיליון שקל. האג"ח נסחרות בין הגופים המוסדיים בלבד (רצף מוסדיים), ואינן נסחרות בבורסה.

פארק תעשיות מת"ם בחיפה
פארק תעשיות מת"ם בחיפהצילום: רמי שלוש

בעקבות העסקה עם אינטל, מת"ם רשמה ברבעון השלישי של 2019 רווח של 57 מיליון שקל – מתוכו, חלקה של גב ים הוא 29 מיליון שקל. גב ים מחזיקה בשיתוף עם החברה הכלכלית לחיפה שטחים מסחריים נרחבים בפארק מת"ם. לחברה כ-268 אלף מ"ר שטח בנוי – 172 אלף מ"ר עילי ו-95 אלף מ"ר חניונים – לא כולל שטחים נוספים שבהקמה. שיעור התפוסה בנכסים עומד על 100%.

אינטל ישראל – שבבעלות אינטל העולמית – עוסקת בתכנון וייצור מיקרו־מעבדים ומתמחה במעגלים משולבים, כרטיסי רשת, מערכות שבבים ללוחות אם, מוצרי תכנה והתקנים אחרים. באוקטובר 2019 פרצה שריפה באחד מהבניינים ששוכרת אינטל בפארק מת"ם, ככל הנראה מכת ברק שפגעה באחד הכבלים בחדר מיתוג בבניין (שאינו שייך לאינטל).

מאינטל ישראל נמסר: "אינטל ביצעה עסקת מקרקעין במתחם הסמוך למרכז הפיתוח הקיים בפארק היי-טק מת"ם. רכישת הקרקע מבטאת את הקשר החזק של חברת אינטל לעיר חיפה. החברה לא מפרטת מעבר לכך את תכניותיה העסקיות העתידיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker