"70% מהעלייה במחירי המניות בעשור האחרון מוצדקת על ידי שיפור ברווחי החברות"

כך אמרה רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות, בכנס המוסדיים של TheMarker בשיתוף קסם קרנות ו-etf ■ "יש התפתחות מדאיגה בהלוואות הממונפות והידרדרות ברמות החוב הקונצרני בארה"ב, אך קרן המטבע כרגע לא מזהה סיכונים למשבר"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם, רינת אשכנזי
מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם, רינת אשכנזיצילום: עופר וקנין

"אנחנו בשוק השוורים הכי ארוך בהיסטוריה, אבל עד כמה השוק יכול לעלות?" שאלה רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם, בכנס המוסדיים של TheMarker בשיתוף קסם קרנות ו-etf.

לדבריה, עם העליות בשווקים ב-2019, המכפילים עלו, והיום הכניסה לשוק הרבה פחות אטרקטיבית. "אנחנו צריכים לחפש נקודות אזהרה שיתריעו בפנינו בפני ירידות של 10% ויותר, כפי שקרה ב-2008". לדבריה, "זה בדרך כלל קורה משילוב של שלושה גורמים. הראשון הוא אי איזונים פיננסים – מינופים, בין אם זה משקי הבית, חברות או ממשלות. לא היה משבר כלכלי בלי שהסקטורים הללו נכנסו לבועה מסוימת. השני הוא טעות במדיניות של הבנק הפדרלי או בנק מרכזי כזה או אחר. גם ריסון יתר יכול לשמש כטריגר. למשל, בדצמבר 2018 היינו קרובים לנקודה זו כשהבנק הפדרלי היה נחוש להעלות ריבית. הוא שינה את עמדתו וזה מה שאיפשר את העלויות של 2019. השלישי הוא סיכונים גיאופוליטיים".

לגבי החובות של החברות, מציינת אשכנזי כי מהנתונים של דויטשה בנק עולה כי החוב של ארה"ב לא חריג ביחס למדינות אחרות בעולם ויש מדינות עם נטל חוב גבוה יותר. מבחינת איכות החוב, לדבריה יש לבחון מה המשקל של אג"חים בדירוגים הכי נמוכים בכל אחד מהסגמנטים. מהנתונים עולה ש50% מהאג"חים בארה"ב הן בדירוג נמוך וזה סימן אזהרה. "אנחנו רואים התפתחות מדאיגה בהלוואות הממונפות, כשבכל אחד מהסגמנטים ראינו הידרדרות ברמות החוב".

אשכנזי הוסיפה כי "זה לא מספיק להסתכל על כמות ואיכות אלא גם על מי מחזיק את החוב הקונצרני. לפי ניתוח של הבנק הפדרלי, קיימים 5.5 טריליון דולר בחוב אג"ח קונצרניות לעומת 1.2 טריליון דולר בהלוואות בנקאיות. כלומר, רוב המימון של חברות אמריקאיות מתבצע בשוק הקונצרני". לדבריה, "בקרן המטבע לא רואים סיכונים למשבר. וגם ישנם סממנים חיוביים כמו תשלומי הריבית שהם יותר נמוכים והמאזן הפיננסי נטו הוא חיובי".

הבנק הפדרלי האמריקאי
הבנק הפדרלי בוושינגטוןצילום: Kevin Lamarque / רויטרס

מבחינת המדיניות המוניטרית, אמרה אשכנזי: "האם הבנק הפדרלי מכין לנו הפתעה? אנחנו יכולים לדעת מעט מאוד. בניתוחים של התחזיות שעולות משוק האג"ח לשנה-שנתיים קדימה, הן לא ידעו לחזות מראש את הריבית. יש פה מידה מסוימת של אי-ודאות".

באשר לשאלה עד כמה התמחור הנוכחי יקר, אמרה אשכנזי כי יש שתי אפשרויות למדוד שאלה זו. "או שמשווים למה שהיה קודם, ואז לא רואים הזדמנות כמעט בשום דבר, או שאפשר להשוות בין שוק המניות לשוק האג"ח ואז אנחנו נמצאים סביב הממוצעים של החמש השנים האחרונות". בנוגע לשאלה האם העליות בשווקים ממארס 2009 ועד סוף 2019 נחשבים בועה או שהיה שיפור שהצדיק את עליית המחירים, אמרה אשכנזי כי 70% מהעלייה מוצדקת על ידי שיפור ברווחי החברות.

לגבי העתיד, ציינה אשכנזי שכנראה תהיה העדפה לסקטורים מחזוריים, "ובין הסקטורים המעניינים יותר ניתן למצוא את סקטור התעשייה, הטכנולוגיה ושירותי התקשורת, שהפך להיות הסקטור הדפנסיבי החדש. "בדפנסיבי אנחנו מחפשים ערך, ואם נחווה ציוצים של טראמפ והידרדרות של מלחמת הסחר, אז נתבצר בבונקר עד יעבור הזעם. אז בייבי סטפס לחצי השנה הקרובה". לדבריה, כדי שהשוק יעבור לירידות, לצד תמחור לא נוח, חייב להיות לכך טריגר נוסף כמו ריסון מוניטארי או מלחמת סחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker