"מה שהיה הוא שיהיה - לא צריך לבדוק כל יום מה התיק עשה"

אבנר חדד, מנכ"ל קסם: "מאז 1980, מדד S&P 500 עלה ברוב השנים ב-20%-10%. כל עוד אין אירוע עם משמעות ארוכת טווח, נצפה לקבל את מה שעשו השווקים במשך 40 שנה"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
אבנר חדד, מנכ"ל קסם
אבנר חדד, מנכ"ל קסםצילום: תומר אפלבאום

"העשור של 2010-2000 היה עשור אבוד", אמר אבנר חדד, מנכ"ל קסם בכנס המוסדיים של TheMarker שהתקיים הבוקר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. הכנס נערך בשיתוף קסם קרנות ו-etf. לדברי חדד, "אם מסתכלים על מדד S&P 500 כעל נקודת ייחוס, ניתן לראות כי ברוב השנים המדד עלה ביותר מ-5%. בדקתי באילו שנים המדד ירד ביותר מ-5%. כך קרה ב-2000, למשל, כשהתפוצצה בועת הדוט קום; וב-2001 עם נפילת מגדלי התאומים והמלחמה באפגניסטן.

"השנים האלה הפכו את העשור הראשון של האלף הנוכחי לעשור אבוד, שהתשואה הממוצעת בו היתה רק 0.65%". בשאר העשורים האחרונים, ממוצע התשואה היה דו-ספרתי – 15.21% בשנות ה-80, 18.04% בשנות ה-90 ו-13.44% בעשור האחרון.

S&P 500

"בגדול, מה שהיה הוא שיהיה", אמר חדד, "והמסקנה היא שכל עוד לא קורה שום דבר בשווקים, אנחנו אמורים לצפות ולקבל את מה שהשווקים עשו במשך 40 שנה. אנחנו חשופים להרבה מידע כל הזמן, אבל כדאי לראות את התמונה הכוללת".

חדד הסביר כי "מדד S&P 500 הוא המדד הגדול בעולם, ויש בו חברות כמו גוגל, פייסבוק ואמזון - שמשפיעות על החיים שלנו באופן דרמטי. לכן זהו אינדיקטור כלכלי חשוב. אנחנו ממהרים להגיב לתזוזות המיידיות שלו, אבל צריך להסתכל עליו בציר הזמן. צריך לחשוב לטווח ארוך ולא לבדוק כל יום מה התיק עשה. כל פעם שקורה אירוע, צריך לבחון אם יש לו משמעות ארוכת טווח, ואם לא, אז התשואה תמשיך לפי הגרף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker