פוקס מתלבשת על הטרנד הספורטיבי: פותחת רשת חדשה - Just Sport

בכוונת פוקס לפתוח השנה 5-3 סניפים בהשקעה של כ-10 מיליון שקל, שיכללו מותגי פרימיום כמו נייקי, לצד מותגים עממיים ■ הרשת החדשה תתחרה בין היתר במגה ספורט ודקטלון, כשהענף עדיין ריכוזי מאוד ונשלט בידי שלוש קבוצות – מגה ספורט, פוקס ואדידס ישראל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעלי נייקי
נעלי נייקיצילום: בלומברג

קבוצת פוקס, שבשליטת הראל ויזל, מתלבשת על הטרנד הספורטיבי ומקימה רשת חדשה לשיווק אופנת ספורט ונעליים –"Just Sport". בכוונת פוקס לפתוח השנה שלושה עד חמישה סניפים בהשקעה של כ-10 מיליון שקל. הסניף הראשון, שיכלול מותגי פרימיום כמו נייקי, לצד מותגים עממיים, ייפתח בתוך כמה שבועות בראשון לציון.

הרשת תצטרף לשתי רשתות שמפעילה כיום פוקס ומתמקדות באופנת הספורט והנעלת ספורט; אלו כוללות את זיכיון נייקי בישראל ובקנדה (ובקרוב גם במדינות באירופה), המונה 22 חנויות ברחבי הארץ, ופוט לוקר בישראל – המונה כ-40 חנויות. הרשת החדשה – שתתחרה בין היתר במגה ספורט ודקטלון - תיפתח תחת בעלות החברה-הבת ריטיילורס, בניהולו של דובי שניידמן.

ענף הספורט ריכוזי מאוד ונשלט על ידי שלוש קבוצות המגלגלות ביחד כ-1.1 מיליארד שקל בשנה - כ-55% מהמכירות בענף, כך לפי נתוני דן אנד ברדסטריט. אחת מהן היא מגה ספורט (מגה ספורט, אליטל, אלוף ספורט), שבבעלות איש העסקים גדעון מולאייב. הפעילות הקמעונית שלה מוערכת בכ-400 מיליון שקל, לא כולל הפעילות הסיטונית ולא כולל פעילות אדידס ישראל, שבה היא מחזיקה כ-15% (נתח שוק של 20%).

מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזל
מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזלצילום: שוקה כהן

קבוצה נוספת היא פוקס עם הרשתות פוט לוקר ונייקי, שלה היו הכנסות של כ-400 מיליון שקל ב-2018 (נתח שוק של 20%). הקבוצה השלישית היא אדידס ישראל, שבבעלות אדידס העולמית (85%) וגדעון מולאייב (15%) עם מכירות של 300-250 מיליון שקל ב-2018 (נתח שוק של 15%).

שלוש הקבוצות האלה דחקו את החנויות העצמאיות מהשוק באמצעות מיצוב ואווירת הספורט בחנויות. בנטרול מכירות המתבצעות בבתי כלבו ובחנויות אופנה רגילות, שאינן ממוצבות כחנויות ספורט מקצועיות, הקבוצות אף חולשות באופן מצרפי על 75%-70% משוק הספורט המקצועי.

המגמות בענף – יחד עם הרכישה הגוברת באינטרנט – תרמו לכך שרשת ספורט ורטהיימר נסגרה ב-2019, לאחר שבעליה החדשים לא הצליחו לשקם את הרשת שנקלעה לקשיים עוד קודם לכן. להערכת דן אנד ברדסטריט, הביקושים היציבים מצד הצרכנים שימרו את הפעילות בענף הספורט (קמעונות) גם ב-2019, תוך המשך התגברות כוחן של הרשתות על חשבון החנויות העצמאיות.

בשנים האחרונות טרנד הפעילות הספורטיבית כפעילות פנאי קיבל תאוצה, שבאה לידי ביטוי בין היתר בזינוק במניותיהן של חברות הספורט הגדולות. בצד זאת, התרחש גם שינוי תרבותי - העדפה גוברת של צעירים (ולא רק) לבחור באופנת ספורט כביגוד יומיומי.

חברות שנהנות מכך הן יצרניות נעליים כמו נייקי, אנדר ארמור ואדידס, יצרניות שעוני דופק כמו גרמין ופיט-ביט; חברות שמפעילות רשת חדרי כושר כמו גו אקטיב והולמס פלייס; וחברות שמתמחות בתוספי תזונה לספורטאים. חלק מהחברות האלה גם נסחרות בבורסות, ומושכות אליהן משקיעים שמעוניינים להרוויח מהצמיחה ברווחיהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker