המיליארדר היהודי נגד העובדת ש"אגרה סודות בג'ימייל"

יועצת משפטית לשעבר בקבוצת ספיר, שהנפיקה בישראל, שלחה לכאורה "אינספור תיקים, הסכמים ומידע סודי אחר" לחשבון הג'ימייל האישי שלה, כך על פי דיווח באתר הנדל"ן The Real Deal ■ על פי תביעה שהגישה קבוצת ספיר, חלק מהמסמכים כוללים פרטים שיכולים לשמש את המתחרים

ערן אזרן
משתרשת ההבנה שניתן לעבוד היטב מכל מקום בעולם
שלחה לכאורה "אינספור תיקים, הסכמים ומידע סודי אחר" (אילוסטרציה)צילום: GaudiLab / Shutterstock.com

בקבוצת ספיר – מקבוצות הנדל"ן הגדולות בניו יורק שהנפיקה גם בישראל – חוששים כי עובדת בחברה מחזיקה בסודות מסחריים שיכולים לשמש גורמים חיצוניים נגד החברה. על פי דיווח באתר הנדל"ן The Real Deal, קבוצת ספיר תובעת עוזרת משפטית שהועסקה על ידי אחת מחברות הבת של הקבוצה, בטענה כי שלחה דרך האי-מייל הפרטי שלה מידע רב על אודות הקבוצה.

לפי הנכתב בתביעה שצוטטה באתר הנדל"ן, פטריסיה למנסקי, שעבדה בחברת SFM Realty Corp של קבוצת ספיר מ-2011, שלחה לכאורה "אינספור תיקים, הסכמים ומידע סודי אחר" לחשבון הג'ימייל האישי שלה. המסמכים כוללים מידע ליצירת קשר עסקי, הסכמי תפעול, חוזי שכירות, הסכמי ספקים, הסכמי הלוואות ומידע אחר על פעילותה של הקבוצה, בהם מתחרים יוכלו להשתמש כדי להשיג יתרון תחרותי לא הוגן, לפי הנטען.

על פי התביעה שהוגשה בניו יורק, חלק מהמסמכים יכולים להיחשב כ"מידע פנים" על פי חוקי ני"ע בישראל. בכתב התביעה אמנם לא נקבו בשמות של מתחרים ספציפיים שלמנסקי יכולה להדליף להם מידע, אך ספיר מבקשת מבית המשפט לתת צו זמני, שמונע ממנה לשתף מסמכים רגישים כלשהם.

עוד טוענת ספיר כי העובדת שלחה לחשבונה האישי מסמכים שאינם נוגעים ישירות לתחום העסקתה – מה שמעלה חשש שנעשה איסוף מכוון של סודות מסחריים. בתביעה נכתב על למנסקי: "אין שום סיבה לגיטימית אפשרית שבגינה היתה יכולה להעביר את המסמכים לחשבון הדוא"ל האישי שלה".

מגיאורגיה לבורסת תל אביב

קבוצת ספיר הנפיקה בישראל את ספיר קורפ, שמחזיקה בחלק מנכסי הקבוצה. ספיר קורפ נסחרת בבורסה לפי שווי של כ-150 מיליון שקל. לחברה סדרת אג"ח סחירה הנסחרת בשוק בתשואה לפדיון של 6.3%. החברה עוסקת בהשקעה בתחום המלונאות, ייזום פרויקטים בתחום הבנייה למגורים, נדל"ן מניב ובתחום המגורים להשכרה.

אלכס ספיר
בעל השליטה בקבוצת ספיר, אלכס ספיר

בעל השליטה בקבוצת ספיר, אלכס ספיר, הוא בנו של איל הנדל"ן והמיליארדר תמיר ספיר (לשעבר תימור סאפיאשווילי), שנפטר לפני כשש שנים במפתיע. משפחת ספיר עלתה לישראל בשנות ה-70 מטביליסי שבגיאורגיה. לאחר כמה שנים היגרה המשפחה לארה"ב. בשנות ה–80 זיהה תמיר ספיר הזדמנות לעשות עסקים בברית המועצות, והוא החל לתווך בעסקות נפט. הרווחים מהעסקים בברה"מ הופנו להשקעות נדל"ן בארה"ב – והוא ייסד את ספיר אורגניזיישן (קבוצת ספיר), שכיום בעלת נכסים בשווי של מיליארדי דולרים.

ב-2014 קבוצת ספיר הגיעה לבורסה בתל אביב. ספיר וגיסו, רותם רוזן, רכשו את השליטה בחברת EGRE מידי שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק וד"ר יאיר ויל. הכניסה לבורסה נועדה לפתוח בפני החברה ערוץ מימון חדש, שישמש אותה להמשך ההתרחבות ההדרגתית בניו יורק, על בסיס המודל של חברות הנדל"ן האמריקאיות שמגייסות בארץ. ב-2017 פירק ספיר הבן ורוזן את השותפות ביניהם ונפרדו. ו. שנתיים מאוחר יותר תבע רוזן מקבוצת ספיר 103 מיליון דולר בגין עבודתו בקבוצה. 

ספיר אורגניזיישן פועלת כיום בעיקר במרכז מנהטן בניו יורק. לחברה יש נדל"ן בשטח כולל של כ–7.5 מיליון רגל מרובע, ובשווי המוערך בכ–3-4 מיליארד דולר. הנכסים נמצאים בכתובות יוקרתיות בעיר. מטה הקבוצה ממוקם בניו יורק והיא מעסיקה כ–1,000 עובדים. החברה מחזיקה בין היתר בנכסים במיאמי – פרויקט SURFSIDE MIAMI, שהוא פרויקט מהותי; וכן במלון NoMo-SoHo בניו יורק, וקרקע לבנייה בשדרות מדיסון 218 במנהטן.

למנסקי לא מסרה תגובה ל-The Real Deal. בקבוצת ספיר לא הגיבו לפניית TheMarker.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker