חברות הביטוח מעריכות את נזקי מזג האוויר ב-130 מיליון שקל

ועדת הכספים של הכנסת ערכה ישיבה מיוחדת בנוגע לנזקי מזג האוויר שנגרמו לאחרונה - ובמהלכה דרשו חברי כנסת להכריז על אסון טבע

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שיטפון בנהריה
שיטפון בנהריהצילום: ירון קמינסקי

4,500 פניות התקבלו בחברות הביטוח נוכח פגעי מזג האוויר בעת האחרונה - כך דיווח נציג רשות שוק ההון בישיבת ועדת הכספים שנערכה היום (ב') בנושא. הוא הוסיף כי הערכת החברות מצביעה על נזקים בסכום של כ-130 מיליון שקל, ואולם מדובר בהערכה ראשונית, וייתכן שסכום זה יעלה.

במהלך הדיון דרשו חברי כנסת שונים להכריז על אסון טבע. בתגובה ציין נציג רשות שוק ההון כי מי שמכוסה בפוליסת ביטוח מתאימה, מבוטח: "הורינו לחברות הביטוח לתת תעדוף לתביעות הנוגעות לפגעי מזג האוויר".

לעניין הפיצויים, ציינה יועמ"ש הוועדה עו"ד שגית אופק כי האפשרות היחידה לפי חוק הינה פיצוי לעניין תשתיות חקלאיות, במקרה שהוכרז מצב חירום אזרחי. ביחס לכל יתר הפגיעות אין חקיקה שמסדירה את הנושא. עוד ציינה אופק, כי בעבר ביקשה ועדת הכספים לקדם חקיקה בנדון, אך זו לא זכתה לשיתוף פעולה.

מכונית ברחוב מוצף בתל אביב
מכונית ברחוב מוצף בתל אביבצילום: אילן אסייג

גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח ציין: "מבחינת נזק לרכוש, לא מדובר במשהו שחברות הביטוח לא הכירו בעבר. בשנים האחרונות נרשמו נזקי מזג אוויר קיצוניים, והחברות ידעו להתמודד איתם. כך גם בנושא זה. מבחינת מהירות, למי שיש פוליסות מהירות, יש תגובה מהירה מחברות הביטוח".

סגן נציב כבאות והצלה שמעון בן נר התייחס לאירועים: "אנחנו גוף בהקמה והמצב הפוליטי משתק אותנו. לא המתנו לקריסת המערכות שלנו, התרענו מראש שיש צורך לרכוש מערכת שליטה בדומה למערכת של מד"א. לראיה, המערכת שלהם היא היחידה שלא קרסה. אנחנו זקוקים ל-30 מיליון שקל, יש צורך במערכות נוספות".

במהלך הדיון ציין יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני כי יפעל לקידום חקיקה שתעגן פיצויים בגין אסונות טבע. הוא אמר כי יפנה לראש הממשלה לעניין הכרזת אסון טבע, זאת על מנת לסייע לפיצוי לחקלאים וכן כי יפעל לאיחוד קווי חברות ההצלה, לאחר בחינת המהלך. עוד קראה הוועדה בתום הדיון להקציב מיידית 11 מיליון שקל להכשרת עסקים בנהריה שנפגעו קשות כתוצאה ממזג האוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker