בג"ץ: המעביד לא צריך לוודא שהעובד מבוטח באובדן כושר עבודה

העתירה של הסתדרות העובדים לבג"ץ, שבה טענה לפערי מידע ומורכבות השוק הפנסיוני, נדחתה ■ בג"ץ קבע כי המעביד אינו מחויב לספק לעובד ביטוח פנסיוני שכולל אובדן כושר עבודה — אם העובד בחר לוותר עליו

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
עובדים, אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר
עובדים, אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: Sergio Lastrebner

אם אתם מבוטחים בביטוח מנהלים, כדאי שתבדקו אם יש לכם ביטוח אובדן כושר עבודה. בעניין זה עסקה העתירה לבג"ץ של הסתדרות העובדים נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שנדחתה ביום חמישי האחרון. המקרה היה של לליאן לנדסברג, שבהיותה שכירה הצטרפה לביטוח מנהלים של חברת מגדל. לאחר שנקבעה לה נכות זמנית, היא פנתה למגדל בבקשה לקבל פיצוי בשל אובדן כושר עבודה.

בקשתה נדחתה, והתברר שהפוליסה שלה לא כוללת פיצוי בגין אובדן כושר עבודה. לנדסברג הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, וטענה שמעסיקה היה מחויב לבטח אותה באובדן כושר עבודה, בהתאם להוראות צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, שקובע מ–2008 חובת ביטוח פנסיוני לכלל העובדים.

בית הדין האזורי קבע שלנדסברג בחרה במוצר הפנסיוני של ביטוח מנהלים, ובחרה שלא לרכוש במסגרתו כיסוי ביטוחי של אובדן כושר עבודה, על חשבון מרכיב התגמולים, וכי למעביד אין אחריות בגין בחירתה זו. על כך עירערה לנדסברג לבית הדין הארצי לעבודה — שדחה את הערעור, כשעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, שצורף להליך, היתה דומה.

הסתדרות עתרה נגד החלטה זו לבג"ץ, וטענה כי אמנם העובד רשאי לבחור את ההסדר הפנסיוני שלו, אך אינו רשאי לבחור באחד שלא כולל ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח שארים, כך, לטענתם, נקבע גם בצו ההרחבה. ההסתדרות טענה שלנוכח המורכבות של שוק הפנסיות, יש פערי מידע שמקשים על האזרח לבצע בחירה רציונלית.

בג"ץ, בהחלטה שנכתבה על ידי מני מזוז בהרכב עם נועם סולברג וג'ורג' קרא, קבע כי אין מקום להתערבות בהחלטת בית הדין הארצי, גם לגופו של עניין. כפי שנכתב בפסק הדין: "אכן, קיים, לכאורה, אינטרס כללי של העובדים להיות מבוטחים בקרן מקיפה, הכוללת בצד צבירה פנסיונית גם ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח שאירים. זהו, לכאורה, גם אינטרס של המדינה. תכלית זו מקודמת באמצעות קביעת ברירת מחדל ובהנחיות רשות שוק ההון, שלפיה אם לא הודיע העובד על בחירה במוצר פנסיוני מסוים, חובה על המעביד לבטחו בקרן פנסיה מקיפה.

"בנוסף, המדינה מעודדת עובדים לבטח עצמם בביטוחי אובדן כושר עבודה ושאירים באמצעות הקצאת אג"ח מיועדות הנושאות תשואה מועדפת במימון המדינה".

לפי בג"ץ, יש מצבים בהם אינטרס העובד מצדיק ויתור על ביטוח, כדי להגדיל את הצבירה הפנסיונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker