בהראל מתיישרים עם השוק ומאחדים מסלולים

מאז יישום המודל הצ'יליאני ב-2016, שקבע כי קרנות הפנסיה יעברו למודל לפי גיל, כל השוק עבר לשלושה מסלולים עיקריים ■ כעת גם חברת הראל מתיישרת עם המגמה הזו

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בית הראל
בית הראלצילום: אייל טואג

מאז יישום המודל הצ'יליאני ב-2016, שקבע כי קרנות הפנסיה יעברו למודל לפי גיל, כל השוק (פרט לשני חריגים) עבר לשלושה מסלולים עיקריים: מסלול עד גיל 50, מסלול בגילי 50–60 ומסלול מגיל 60 ומעלה. השוני בין המסלולים הוא שהחשיפה לסיכון יורדת ככל שעולה הגיל.

שני החריגים היו חברות הביטוח מנורה מבטחים והראל. במנורה מבטחים המסלולים היו ונותרו לפי מועד הפרישה, במדרגות של חמש שנים. כך למשל, "מסלול יעד פרישה 2045", שניתן להקבילו למסלול עד גיל 50. המסלולים בחברת הביטוח הראל היו מחולקים עד סוף 2019 לפי עשור הלידה, למשל - מסלול ילידי שנות ה-70, ה-80 וכך הלאה. החל ב-1 בינואר, המסלולים שבהראל השתנו והתיישרו עם רוב השוק: ילידי שנות ה-50 עברו אוטומטית למסלול לגילי 60 ומעלה; ילידי שנות ה-60 עברו למסלול גילי 50–60 וילידי שאר העשורים (שנות ה-70 והלאה), עברו למסלול עד גיל 50.

כל זה נכון עבור מי שכספו היה מושקע בלי שבחר במפורש במסלול השקעה. מי שבחר במסלול מסוים, ימשיך להיות מושקע בו ולא יועבר למסלול אחר.

גורם בשוק העריך כי הסיבות לאיחוד המסלולים נוגעות לכך שהמודל היה ברור פחות עבור הלקוחות ולא היו הבדלי ביצועים מהותיים בין המסלולים. כעת, גם יכולת ההשוואה אל מול יתר השוק תהיה פשוטה יותר. עוד ציין אותו גורם כי מגיל 50 ועד גיל הפרישה יש מספיק זמן לנהל את הכסף באותה המתכונת ולא צריך להיות שוני מהותי בין אופן ניהול הכסף של אדם בן 35 או בן 45.

באשר לאיפוס ההיסטוריה של הקרנות, מבהירים בהראל שאין חשש כזה. ההיסטוריה של הקרנות שיתאחדו למסלול אחד - "עד גיל 50" - תהיה מבוססת על ההיסטוריה של המסלול "ילידי שנות ה-80", שהוא המסלול הגדול ביותר. ההיסטוריה של שני המסלולים הנוספים תישמר גם כן, ותהיה בהתאם למסלול המקביל שהיה קיים בהראל לפני השינוי. הגם שכרגע באתר החברה מופיעה תשואה אפסית בכל המסלולים החדשים, זה צפוי להשתנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker