רפאל זכתה במכרז לאספקת טילי תמוז ב-60 מיליון דולר לצבא ארה"ב

הטווח המרבי של הטיל הוא 30 ק"מ, ואפשר לחמש אותו בשלושה סוגים שונים של ראשי נפץ ■ הזכייה במכרז מגיעה לאחר זכייתה של החברה בחוזה לאספקת 260 טילי Spike LR ו-12 משגרים לצבא הודו בהיקף מוערך של 70 מיליון דולר

יורם גביזון
ירי טיל תמוז בתרגיל של צה"ל ב-2010
ירי טיל תמוז בתרגיל של צה"ל ב-2010צילום: אילן אסייג

חברת רפאל זכתה במכרז מינהל הרכש של צבא ארה"ב לרכישת טילי אוויר-קרקע מסוג Spike NLOS (תמוז) עבור מסוקי אפאצ'י, כך דיווח האתר Janes. היקף העסקה לא נמסר, אך על פי הערכות הוא יגיע ל-60 מיליון דולר לפחות. זאת, על בסיס 300 מסוקי Apache AH-64E שנמצאים בשירות הצבא האמריקאי, ומחיר של 100 אלף דולר לטיל ו-4-2 טילים למסוק.

רפאל תספק לצבא האמריקאי את טילי תמוז, שהחברה התאימה במיוחד לצה"ל. הטווח המרבי של הטיל הוא 30 ק"מ, ואפשר לחמש אותו בשלושה סוגים שונים של ראשי נפץ. טילי תמוז הם בעלי יכולת שגר ושכח - כלומר הנחייה עצמית אוטומטית מלאה למטרה, וכן בעלי יכולת שגר, צפה ועדכן - כלומר, יכולת של המפעיל לצפות בתמונה שרואה הטיל במעופו ובמידת הצורך לשנות, לאחר שהטיל שוגר, את המטרה שעליה מתביית הטיל.

התמוז מופעל בצה"ל על ידי חיל התותחנים וחיל האוויר, ושימש בין השאר לפגיעה בעמדות של הצבא הסורי בתגובה לירי על רמת הגולן במסגרת מלחמת האזרחים, וכן לפגיעה בחוליות שיגור רקטות ברצועת עזה.

הזכייה במכרז של צבא ארה"ב באה לאחר זכייה של רפאל בחוזה לאספקת 260 טילי Spike LR (גומד) ו-12 משגרים לצבא הודו בהיקף מוערך של 70 מיליון דולר.  טילים אלה נישאים על ידי צוות חיילים ורכב קרבי משוריין, והטווח המקסימלי שלהם הוא ארבעה ק"מ. החוזה בהודו היה סיום מאכזב לחוזה גדול בהרבה מ-2017 בהיקף של מיליארד דולר שבוטל על ידי ממשלת הודו לרכישת 5,500 טילי ספייק, 275 משגרים וכלל גם העברת טכנולוגיה ליצרנית התחמושת והטילים הממשלתית חברת Baharat.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker