מעלות: רפאל תרכוש חברות אמריקאיות ב-200 מיליון דולר בשנתיים הקרובות

מעלות צופה כי חשיבות המערכות של רפאל לצה"ל, כמו כיפת ברזל, תתמוך ביציבות הכנסותיה ■ החברה לקחה חלק בתעלולי ניהול הגירעון של האוצר ב-2019 - כשנתנה למדינה דיווידנד מיוחד של 100 מיליון שקל, שינוכה ב-3 השנים הקרובות, והסכימה לדחיית תשלומים ממשרד הביטחון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת היירוט שרביט קסמיםצילום: אילן אסייג
יורם גביזון

החברה הביטחונית רפאל צפויה לבצע רכישות של חברות אמריקאיות או חברות אסטרטגיות ב-200 מיליון דולר בשנתיים הקרובות - כך מעריכים דיוויד מת'יוס וסיון מסילתי, אנליסטים בחברת הדירוג מעלות S&P. השניים אישררו לחברה דירוג AAA עם תחזית דירוג יציבה.

מעלות מציינת שהמערכות שרפאל מפתחת הן בין מערכות ההגנה האסטרטגיות החשובות ביותר לביטחון המדינה - כולל כיפת ברזל, קלע דוד, ספייק ומעיל רוח; וכי חשיבות המערכות של רפאל לצה"ל תמשיך לתמוך ביציבות ובנראות של הכנסותיה. יתרונות אלה מתקזזים עם נגישות בינלאומית מוגבלת בהשוואה למתחרותיה הבינלאומיות, כתוצאה ממגבלות על קשרים עם מדינות מסוימות והעדפה ברורה של יצרנים מקומיים על ידי לקוחות בחו"ל. החברה יכולה לפצות על מגבלות אלה באמצעות חברות בנות בארה"ב ושיתופי פעולה עם יצרניות מקומיות גדולות כשם שעושות חברות לא אמריקאיות.

להערכת האנליסטים של מעלות, רפאל תיאלץ לפתח פעילות בארה"ב באמצעות רכישה של חברות אמריקאיות והעברת פעילויות ייצור לארה"ב, גם בשל הירידה ההדרגתית הצפויה בחלקו של תקציב הסיוע האמריקאי שמיועד לרכש ביטחוני בישראל במטבע מקומי.

צבר ההזמנות של רפאל הגיע בסוף ספטמבר 2019 ל-6.55 מיליארד שקל. הצבר של רפאל גדל בדצמבר 2019 כשהחברה זכתה במכרז מסווג של משרד הביטחון לאספקת מערכות מודיעין לצה"ל במיליארדי שקלים ל-20 שנה.

לצורך זכייה בחוזה זה רכשו רפאל ואביחי סטולרו את חברת המל"טים אירונאוטיקס תמורת 850 מיליון שקל; וכן 50% מחברת כנפית. מעלות מעריכה שרפאל יכולה לשמור על רמת הצבר הנוכחית בטווח הקרוב בהנחה שתקציב הביטחון הישראלי יישאר יציב או יגדל. להערכתה, החלק הבינלאומי של הצבר יגדל בשיעור מתון.

מעלות מציינת שהרווחיות של רפאל ממוצעת לענף, אך נמצאת בקצה הנמוך של טווח הממוצע. הרווחיות הנמוכה נובעת מהוצאות השכר שהן חלק משמעותי מהוצאותיה; ומכך שהוצאות המו"פ גבוהות יחסית לחברות בנות השוואה ומגיעות ל-9%-8% מהמחזור.

הפרופיל העסקי של החברה משקף מינוף נמוך שמתבטא ביחס חוב ל-EBITDA של 1.7 ויחס FFO לחוב של 50% ב-2019. מעלות אינה צופה ירידה משמעותית במינוף בשנתיים הקרובות - בשל תוכניות השקעה שכוללות את רכישת החברות האמריקאיות; השקעות בהקמת ושיפור מתקני ייצור; וחלוקת דיווידנד של 50% מהרווח הנקי מרווחי 2018-2017, שינוכה מהדיווידנדים בשלוש השנים הקרובות. משרד הביטחון גם חייב לחברה 700 מיליון שקל שאותם תשלם הממשלה הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker