164 חברות בבורסה מחלקות דיווידנדים באופן קבוע

סקירה שערך יובל צוק, אנליסט ביחידת המחקר של הבורסה בתל אביב, מגלה כי הענף שבו מרבית החברות מחלקות דיווידנד באופן קבוע הוא ענף הפיננסים - הכולל את הבנקים וחברות הביטוח ■ הסקירה מצאה קשר בין גודל החברה לבין חלוקת הדיווידנדים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
שלי אפלברג
שלי אפלברג

164 חברות שמניותיהן נסחרות בבורסה בתל אביב מחלקות דיווידנדים באופן קבוע. ל-109 מתוכן יש מדיניות חלוקת דיווידנד מוצהרת - לרוב חלוקה של שיעור מסוים מהרווח הנקי השנתי של החברה. כך עולה מסקירה שערך יובל צוק, אנליסט ביחידת המחקר של הבורסה לניירות ערך בתל אביב.

צוק בדק את מדיניות חלוקת הדיווידנד של כ-400 חברות ציבוריות, שמניותיהן נסחרו בתל אביב בספטמבר 2019. עבודתו לא לקחה בחשבון חברות בשימור, בהשעיית מסחר, וחברות שנרשמו לראשונה ב-2019-2018 או חברות שהפסיקו לחלק דיווידנד בשל משבר, כמו טבע ובזק. לדבריו, יותר מ-80% מהחברות שנרשמו בשלוש השנים האחרונות מחלקות דיווידנד באופן קבוע. אלה שלא חילקו הן חברות קטנות ללא יתרת רווחים ראויה או בינוניות עם הגבלה בשל התחייבות של חוב.

צוק מצא קשר רב בין גודל החברה לבין סבירות החלוקה. ככל שהחברה גדולה יותר, כך הסיכוי לחלוקת דיווידנד עלה; כ-68% מחברות מדד ת"א 35 מחלקות דיווידנד באופן קבוע, כ-66% מחברות מדד ת"א 90 מחלקות דיווידנד באופן קבוע, כ-36% מחברות SME-60 מחלקות דיווידנד באופן קבוע; וכ-38% מחברות מדד ת"א-צמיחה מחלקות דיווידנד באופן קבוע.

הענף שבו מרבית החברות מחלקות דיווידנד באופן קבוע הוא ענף הפיננסים, הכולל את הבנקים, חברות הביטוח וחברות שירותים פיננסים. בנק הפועלים אמנם מנוע היה מלחלק דיווידנד שוטף ב-2019 בשל החקירה הרשויות בארה"ב, אך בעקבות מכירת ישראכרט נוצר לבנק עודף הון גבוה והותר לו לחלק דיווידנד.

בנק לאומי שב לחלק דיווידנד ב-2017 לראשונה מאז 2012, לאחר שעמד ביעידי הלימות ההון אותם קבע בנק ישראל. בנק דיסקונט חזר בשנתיים האחרונות לחלק דיווידנדים באישור הרגולטור לפי מדיניות חדשה שאומצה בסוף 2017. שני בנקים קטנים שלא מחלקים דיווידנד הם אגוד, שנמצא בהליכי מיזוג ורכישה על ידי מזרחי טפחות (והכריז על דיווידנד בדצמבר 2019 במסגרת הסכם המיזוג) ומוניציפל שמיזוגו לתוך מרכנתיל דיסקונט הושלם בדצמבר 2019.

בנק הפועלים

ארבע מתוך שבע חברות ביטוח מחלקות דיווידנד באופן קבוע: הראל השקעות, מגדל ביטוח, מנורה מבטחים ואיי.די.איי.ביטוח. הפניקס אמנם שבה לחלק דיווידנדים ב-2018 ו-2019, אך מאחר שלא אומצה מדיניות חלוקת דיווידנד חדשה על ידי הקרנות הזרות בעלות השליטה החדשות - לא נחשבת כמחלקת באופן קבוע. מבין חברות הביטוח הגדולות, כלל עסקי ביטוח היא היחידה שטרם שבה לחלק דיווידנד (מאז 2013).

ענף נוסף שבו נוהגות החברות לחלק דיווידנד בשל הכנסות יציבות הוא ענף הנדל"ן המניב. הענף, הכולל חברות עם תזרימי מזומנים ויציבות ברווחיות, וכן קרנות השקעה במקרקעין (ריט) המחויבות לחלק דיווידנד (90% מההכנסה החייבת), בולט עם שיעור גבוה של מחלקות באופן קבוע - 57%. בקרב החברות שעיקר עיסוקן בנדל"ן מניב בישראל השיעור הוא 71% - כפול מזה של החברות שעיקר עיסוקן בנדל"ן מניב בחו"ל - 35%.

הסקירה של צוק הנוגעת לחברות בענף האנרגיה, הציגה תמונה לפיה רק שתי השותפויות הגדולות והרווחיות, דלק קידוחים וישראמקו, מחלקות את רווחיהן מדי שנה, ואילו שאר השותפויות עדיין אינן רווחיות. תמר פטרוליום, שנרשמה למסחר ב-2017, היא היחידה מבין חמש החברות מענף הנפט והגז המחלקת דיווידנדים באופן קבוע בהתאם לתקנונה. שאר החברות לא אימצו מדיניות חלוקת דיווידנד וחילקו דיווידנדים לסירוגין, על אף רווחיותן (נפטא, כהן פיתוח, אלון חיפושי נפט, ואנרג'יאן שהודיעה כי תחלק רק לאחר קבלת תזרימי מזומנים מקידוח כריש).

לחברות הבורסאיות יש העדפה ברורה לחלוקת דיווידנדים על פני רכישה עצמית של מניותיהן, קובע צוק. עוד מתברר כי החברות הדואליות נוטות פחות לחלק את הדיווידנדים לאור העובדה שחלקן פועלות בענף ההיי-טק שנמצא בצמיחה - אך מי מהן שמגיעה לשלב הבוגר מתחילה לחלק. בענף הביומד רובן הן חברות ללא רווחים ראויים לחלוקה, וכן זקוקות למזומנים לשם מימון צמיחת פעילותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker