קניתם בחו"ל באשראי של כאל ובוטל החיוב? בקרוב תמתינו פחות לזיכוי

בעקבות תביעה ייצוגית, חברת כרטיסי האשראי תפתח מנגנון טכנולוגי שיידע לזהות בעת קבלת עסקת ביטול או זיכוי אם הלקוח כבר חויב בגינה או לא ■ הסדר הפשרה חל על לקוחות כאל הנהנים מהסדר מיוחד של דחיית חיובים מחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התביעה הייצוגית תשפיע על ביטול חיוב האשראי בקניות בחו"לצילום: NACHO DOCE/רויטרס/ נאצ'

בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה נגד כאל - חברת כרטיסי האשראי תפתח מנגנון טכנולוגי שיידע לזהות בעת קבלת עסקת ביטול או זיכוי אם הלקוח כבר חויב בגינה או לא. כך נקבע במסגרת הסכם פשרה שקיבל באחרונה תוקף של פסק דין בבית המשפט המחוזי תל אביב.

עוד התחייבה כאל כי לאחר הטמעת הפתרון הטכנולוגי, בתוך כחצי שנה, היא תזכה את חשבון הלקוח בסמוך למועד קבלת הזיכוי. כאל תימנע מהחיוב גם אם הלקוח כבר חויב על ידי בית העסק או גם אם הוא טרם חויב.

עניינה של התביעה הייצוגית היה בהטבה של דחיית חיובים בחו"ל שהציעה כאל לקבוצות מסוימות, ובהן הייטקזון ועובדי אוניברסיטת תל אביב, שהיו זכאיות לחיוב עבור רכישה בחו"ל או מאתר אינטרנט בינלאומי בתנאים של שוטף פלוס 60. כלומר, התשלום לא חויב בכרטיס האשראי מיידית עם ביצועו, אלא כעבור 60 יום ממועד ביצוע העסקה.

כפי שנטען בתביעה, אף אם החיוב בוטל מיידית לאחר ביצועו על ידי הלקוח או בית העסק, כרטיס האשראי עדיין חויב. הזיכוי התבצע רק לאחר חודש מהמועד שבו חויבה העסקה ובערך נומינלי (כלומר ללא הפרשי ריבית והצמדה).

עוד נקבע במסגרת הפשרה כי כאל תפצה את הלקוחות שנפגעו מהתנהלות זו עד כה. לפי החישוב שבפסק הדין, בהתבסס על סך העסקות שבוצעו בתקופה זו, הפיצוי שישולם ללקוחות הוא 160 אלף שקל, כשהפיצוי לכל לקוח צפוי להסתכם בעשרות שקלים.

חברי הקבוצה שעליהם חל הסדר הפשרה הם לקוחות כאל הנהנים מהסדר מיוחד של דחיית חיובים מחו"ל, שביצעו עסקה מול בית עסק בחו"ל - וזו בוטלה או זוכתה על ידם או על ידי בית העסק. אף על פי שהעסקה בוטלה או זוכתה בחלקה או במלואה ובית העסק דיווח על כך, כאל חייבה את חשבונם בכל זאת; או כשזיכתה את החשבון במועד מאוחר יותר. הזיכוי נעשה בערך נומינלי בלבד.

התקופה הרלוונטית היא מ-1 במארס 2012 ועד 7 בינואר 2020. לקוחות שברשותם עדיין כרטיס אשראי של כאל, יקבלו את הפיצוי ישירות לכרטיס האשראי. לקוחות שאינם פעילים ונזקם עולה על 50 שקל, יקבלו צ'ק בדואר; ואלו שנזקם נמוך יותר - יקבלו הודעת סמס המודיעה להם על אפשרותם לקבל את הפיצוי.

פסק הדין ניתן בידי השופטת מיכל עמית-אניסמן. את התובע הייצוגי ייצג עו"ד גיא רשף, ואת כאל ייצג עו"ד שמואל גרינפלד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker