העסק מתחמם: בלקרוק יוצאת מהשקעה בחברות ומוצרים מזהמים

במסגרת השינוי, מנהלת הנכסים הגדולה בעולם תמשוך את השקעותיה מיצרני פחם תרמי, ותפתח מוצרי השקעה ירוקים ■ מנכ"ל בלקרוק: "כשנחוש שחברות לא מבצעות דיווחים יעילים בתחום הקיימות - נראה את הדירקטוריון כנושא באחריות"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפות באוסטרליה
שריפות באוסטרליה צילום: Dan Himbrechts/ AAP / AP

חברת בלקרוק, מנהלת הנכסים הגדולה בעולם, מתייחסת במכתבה השנתי ללקוחותיה לשינויי האקלים ולאחריות שיש לה לאיכות הסביבה. במכתב פונה ארי פינק, יושב ראש ומנכ"ל בלקרוק, למנכ"לי החברות בעולם שבהן בלאקרוק משקיעה כספים מטעם לקוחותיה.

פינק מציין במכתב כי שינויי אקלים נהפכו לגורם מכונן בסיכויים ארוכי הטווח של החברות, וכי הראיות לסיכון אקלימי גורמות למנהלי ההשקעות לשקול מחדש הנחות יסוד על אודות עולם הפיננסים המודרני. ההערכה של בלקרוק היא שככל שמשקיעים רבים יותר יכירו בכך שסיכון אקלימי הוא סיכון השקעה - אנו נחזה בשינויים מסיביים בהקצאות ההון. נושא הקיימות נהפך ליותר ויותר מהותי לתוצאות ההשקעה, וכמובילה עולמית בניהול השקעות, פינק מציין כי המטרה של בלקרוק היא להיות המובילה העולמית בהשקעות בנות-קיימא. לדבריו, "אנו מציבים גם מטרה להגדיל את היקף הנכסים המנוהלים בתחום הקיימות פי עשרה בעשור הזה - מ-90 מיליארד דולר כיום לטריליון דולר".

פינק כותב כי "מכיוון שהשקעות בנות-קיימא הן בעלות פוטנציאל להציע ללקוחות תוצאות טובות יותר, אנו הופכים את הקיימות לחלק בלתי נפרד מהדרך בה בלקרוק מנהלת סיכונים, בונה את תיקי ההשקעות, מתכננת מוצרים, ומתקשרת עם חברות. אנו מאמינים שקיימות צריכה להיות אמת המידה החדשה שלנו להשקעה".

לארי פינק
לארי פינקצילום: Bloomberg

לאור זאת בבלקרוק ייצאו מהשקעות שגלום בהן סיכון גבוה בתחום הקיימות, כדוגמת יצרני פחם תרמי; הם ישיקו מוצרי השקעות חדשים אשר מסננים עיסוק בדלקים שמקורם במאובנים (פחם, נפט ופצלי שמן); וחיזוק המחויבות שלהם לקיימות ולשקיפות במסגרת פעילויות ניהול נכסי ההשקעה שלהם.

פינק כותב עוד: "אנו נמצאים בעיצומו של תהליך יציאה מהשקעה בתיקים המנוהלים (הנמצאים בנאמנות עיוורת), בחברות אשר מייצרות יותר מ-25% מהכנסותיהן מייצור פחם תרמי. תהליך היציאה ייעשה מתיקי ההשקעות הפעילים שלנו ומתיקי ניירות ערך. אנו שואפים להשיג מטרה זו עד אמצע 2020". 

לדבריו, "בכל שנה אנו מרעננים את סדרי העדיפויות שלנו ואת הנחיות ההצבעה. השנה, אנו נמפה את סדרי העדיפויות בהלימה ליעדי האו"ם בנושאי הקיימות, שוויון מגדרי ואנרגיה נקייה ובמחיר הוגן. אנו גם נשלב KPI (מדדי ביצוע מרכזיים) למדיניות הפעילות שלנו מול החברות שבהן תינתן שקיפות לציפויותינו כמשקיעים.

"אנו מאמינים שכאשר חברה אינה מטפלת ביעילות בסוגיה מהותית, הדירקטורים שבה צריכים לשאת באחריות. כאשר נחוש כי חברות ודירקטוריונים אינם מספקים דיווחים יעילים בתחום הקיימות או מיישמים מסגרות להתמודדות עם סוגיות אלו, אנו נראה את החברים בדירקטוריון כנושאים באחריות לכך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker