כדאי לבדוק בתיבה: המדינה מחזירה לחוסכים 800 מיליון שקל - בצ'קים בדואר

הרשות הורתה לגופי הגמל לשלוח צ'קים לבעלי חשבונות לא פעילים שבהם מופקדים עד 8,000 שקל ■ זאת לעומת סכום של 1,350 שקל שנשלח בעבר

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תיבות דואר בבניין מגורים
תיבות דואר בבניין מגורים. לשמות אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

רשות שוק ההון מגבירה את מאמציה לנקות את חשבונות הגמל הלא פעילים. הממונה על שוק ההון משה ברקת החליט להרחיב את מהלך שליחת הצ'קים מקופות הגמל לבעלי חשבונות קטנים לא פעילים. ההוראה החדשה קובעת כי על גופי הגמל לשלוח המחאה לבעלי חשבונות לא פעילים של עד 8,000 שקל.

כמו כן, יישלחו שוב צ'קים לבעלי חשבונות קטנים יותר שלא פדו את הצ'קים בפעמים הקודמות (בהם נשלחו צ'קים לבעלי חשבונות לא פעילים של עד 1,350 שקל). כיום, קיימים כ-300 אלף בעלי חשבונות לא פעילים, בהן מופקדים בין 1,350 שקל ל-8,000 שקל, ועל כן הסכום שיוחזר לציבור בפעימה זו צפוי להיות משמעותי ביותר, והוא עומד על כ-800 מיליון שקל. כל מה שנותר לעמית לעשות הוא להפקיד את הצ'ק שיקבל מהגוף המנהל את חשבונו.

בשנת 2016 יצאו תקנות שאיפשרו לעמית בעל חשבון לא פעיל עם יתרה של עד 8,000 שקל למשוך את כספו עם פטור ממס, אך רק אחוז קטן של עמיתים משכו את כספם. לאור המודעות הנמוכה של הציבור לכספים אלו, יצא בשנת 2018 תיקון  שקבע כי על החברות המנהלות להוציא לעמיתיםהמחאות בדואר בגובה הסכום שנמצא בחשבון הלא פעיל.

פנקס צ'קים
פנקס צ'קיםצילום: Getty Images/iStockphoto

על מנת לטפל קודם בחשבונות שבהם דמי הניהול גוברים על התשואות, נשלחו בין מאי 2018 למארס 2019 המחאות בדואר לכ-250 אלף עמיתים. בנוסף, חלה חובת דיווח לממונה על מנת לוודא כי החברות מקיימות את דברי החוזר. בעקבות המהלך, נפדו עד כה כ-50 מיליון שקל מחשבונות קטנים, שסביר להניח כי בעליהם כלל לא ידעו על קיומם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker