רשות שוק ההון: גופים מוסדיים יוכלו לרכוש סטארט-אפים בתחום הביטוח

ההשקעה תהיה רק מכספי הנוסטרו ומוגבלת לסכום של עד 100 מיליון שקל ■ בשלב הבא צפויה הרשות לבחון הקלות בדרישות ההון העצמי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
אקסלרטור בתל אביב
אקסלרטור בתל אביבצילום: לירון הראל
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, פירסם הערב (ב') את עמדתו בנוגע להשקעה של גופים מוסדיים בחברות העוסקות בטכנולוגיות ביטוח (אינשור-טק). בהמשך לנייר ההיוועצות שפירסמה הרשות במאי אשתקד, ולאחר קבלת התייחסויות מהגופים, מתחילה הרשות בהקלות בנושא, כשהראשונה שבהן היא הקלה במגבלות ההשקעה.

כיום, גוף מוסדי לא יכול להחזיק ביותר מ-20% של חברה, למעט חריגים שקיימים בתקנות, כמו חברה מנהלת של קרנות פנסיה וגמל או סוכנות ביטוח. כעת, עמדת הממונה מתארת חריג נוסף, שנועד לקדם השקעה בחדשנות על ידי הגופים המוסדיים - השקעה בחברות אינשור-טק, שהן חברות טכנולוגיה שפועלות בתחומים המשיקים לפעילות של המוסדיים.

משה ברקת
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

במסמך מתוארים הקווים המנחים לקבלת אישור לביצוע ההשקעה. פרט להיותה של החברה קשורה לפעילות הליבה של הגוף המוסדי, הקווים המנחים הם כי ההשקעה תבוצע מכספי החברה בלבד (נוסטרו) - ולא מכספי הציבור המוחזקים בגוף המוסדי; סך ההשקעה מוגבל ל-100 מיליון שקל או ל-1% מסך נכסי הגוף המוסדי (בניכוי הנכסים העומדים כנגד התחייבויות תלויות תשואה); ההשקעה היא ב-100% מהסטארט-אפ. גם השקעה יחד עם שותפים נוספים או בסכום גבוה יותר תהיה אפשרית, בכפוף לבדיקות נוספות על ידי הרשות, לרבות זהות השותפים להשקעה. חברות הסטארט-אפ שבהן ישקיעו המוסדיים יכולות להיות ישראליות אך יכולות להיות גם לא.

במקביל, הרשות עדיין בוחנת אילו הקלות ניתן יהיה לאפשר בדרישות ההון שמוטלות על חברות הביטוח, כדי לעודד אותן להשקיע בחדשנות. ההקלות הנבחנות בהקשר זה הן הקלה בדרישות ההון על החזקות בחברות מסוג זה או הכרה בנכסים בלתי-מוחשיים במסגרת דרישות הסולבנסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker