משרד המשפטים שוקל לקחת את אלשטיין לבית המשפט: "לא עומד בתנאי חוק הריכוזית"

גב ים, שמוחזקת בשרשור בשיעור של 35% על ידי נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי, קיבלה מכתב לפיו במשרד סבורים כי נכסים ובניין ממשיכה לשלוט בגב ים - בניגוד לעמדתה של אי.די.בי ■ במשרד מעוניינים למנות נאמן שימכור את אחזקות נכסים ובניין בגב ים

ערן אזרן
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

במשרד המשפטים שוקלים לקחת את אדוארדו אלשטיין לבית המשפט לאור הערכתם כי קבוצת אי.די.בי מפרה את תנאי חוק הריכוזית. במשרד שוקלים לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי נאמן לשם מכירת אחזקותיה של נכסים ובניין בגב ים, בהתאם להוראות החוק.

גב ים, שמוחזקת בשרשור בשיעור של 35% על ידי נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי, דיווחה היום (ב') כי קיבלה מכתב, לפיו במשרד סבורים כי נכסים ובניין מפירה את חוק הריכוזיות משום שהיא ממשיכה לשלוט, לכאורה, בחברת "שכבה", גב ים, גם לאחר שנמכרה חלק ממניות גב ים לגופים מוסדיים.

נכסים ובניין מסרה כי "אין כל שינוי בעמדתה לפיה אינה שולטת עוד בגב-ים, ובכוונת החברה להציג ולהסביר את עמדתה כאמור בפני כל הגורמים הרלוונטיים, בהקדם". החברה הוזמנה להציג עמדתה בפני משרד המשפטים בטרם תבוצע הפנייה לבית המשפט בפועל.

חוק הריכוזיות, שחוקק ב–2013, קבע כי בתוך שש שנים, חברות בעלות מבנה פירמידלי יתכווצו לשתי שכבות בלבד - חברה אם וחברה בת. כיווץ הפירמידה נועד, בין היתר, למנוע פגיעה בזכויות של בעלי מניות המיעוט או עושק שלהם בידי החברות הנמצאות במעלה הפירמידה או בעלי השליטה.

בהתאם לחוק הריכוזיות, נכסים ובניין נדרשה למכור את השליטה בגב ים, שהיא חברה הנמצאת ב"שכבה" השלישית בפירמידה של אלשטיין (דסק"ש-נכסים ובניין-גב ים). ואולם, אלשטיין החליט לאתגר את הרגולטור ואת חוק הריכוזיות, והחליט למכור רק חלק ממניות השליטה, ונותר עם אחזקה של כ-35%, כאמור.

אלשטיין נאלץ בעבר לזנוח את רצונו לבצע מיזוג בין נכסים ובניין לגב ים, וכן את רצונו להגדיל את אחזקותיו בגב ים — ובמקום זאת הפיץ בשתי פעימות 17% ממניות גב ים למוסדיים. לאחר ההפצה, דירקטוריון נכסים ובניין הצהיר כי החברה עומדת בהוראות חוק הריכוזיות, כך שמאותו רגע היא אינה בעלת השליטה וגב ים אינה חברת שכבה שלישית.

החוק אינו קובע במפורש מהו רף ההחזקות לאיבוד שליטה. ואולם, מעבר להיבטים החוקיים-פורמאליים, עומדת גם שאלת המהות. במקרה זה, אלשטיין אינו עומד במבחן המהותי של חוק הריכוזיות מאחר שהירידה הנטענת בשליטה בגב ים לא הובילה לשינויים בדירקטוריון. כך, איש מחברי דירקטוריון גב ים לא הוחלף. לא זאת בלבד, היו"ר אלחנדרו גוסטבו אלשטיין הוא אחיו של אדוארדו אלשטיין.

החלטת משרד המשפטים בנוגע לקבוצת אי.די.בי נעשתה לפי המלצתה של רשות ני"ע, בראשות היו"ר ענת גואטה. עמדת הרשות, כפי שנמסרה למשרד, היא שאי.די.בי אינה עומדת בדרישות החוק. ברשות לא קבעו רף שתחתיו תיחשב נכסים ובניין כמי שאיבדה שליטה. לפי הרשות, המבחן הקובע במקרה הזה הוא המהותי - כלומר, העבודה שחברי הדירקטוריון בגב ים לא הוחלפו גם לאחר מכירת המניות.

עד כה גילתה רשות ני"ע רפיסות בכל הנוגע לטיפול בהפרות לכאורה של אי.די.בי את יישום חוק הריכוזיות ופעלה באיחור. גם משרד המשפטים התנהל בצורה בעייתית בכל הנוגע ליישום החוק באי.די.בי, תחת האצטלא של "המעטה ברגולציה", בהתאם למדיניותה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד.

כך, הרשות ומשרד המשפטים איפשרו לאלשטיין לבצע לפני כמה שנים עסקה יצירתית ובעייתית בתוך קבוצת אי.די.בי, באופן שהפריד את חברת האחזקות אי.די.בי פיתוח מהפירמידה (מכירת אי.די.בי פיתוח לחברה פרטית של אלשטיין באמצעות הלוואת מוכר מאי.די.בי עצמה). אלשטיין גם ניסה לקדם עסקת בעלי עניין ענקית, שבה יעביר את כלל ביטוח מיד אחת ליד שנייה - אך המהלך לא יצא אל הפועל.

שי ליפמן, אנליסט ווליו בייס, צידד בעמדתן של הרשות ומשרד המשפטים. לדבריו, "גב ים מתנהלת ומתנהגת כמחלקה בתוך נכסים ובניין כבר שנים רבות, ולא נעשה שום שינוי בעקבות הירידה לאחזקה של 35%. בפועל, המשרדים שלה בתל אביב הם בתוך המשרדים של נכסים ובניין וכל המהלכים העיקריים והעסקיים מתנהלים בתיאום ולפי הרוח המנשבת במשרדי אי.די.בי". באי.די.בי סירבו להגיו לדבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker