תעש פורצת לשוק נוסף: תספק פגזים ב–40 מיליון דולר לצבא פינלנד

תעש זכתה במכרז של צבא פינלנד לאספקת תחמושת טנקים מסוג חצב ויחידות הזנת נתונים לתחמושת ■ הזכייה במכרז עשויה לקדם עסקות נוספות של אספקת פגזי חצב לחילות אחרים בצפון אירופה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנקי הלאופרד 2 של צבא פינלנד צילום: Finnish Defence Forces
יורם גביזון

הפריצה הבינלאומית של חברת תעש, באמצעות התשתית השיווקית של החברה האם אלביט מערכות, צוברת תאוצה בשבועות האחרונים. תעש זכתה במכרז של צבא פינלנד לאספקת תחמושת טנקים בקוטר 120 מ"מ מסוג M339 ("חצב") ויחידות הזנת נתונים לתחמושת עבור טנקי הלאופרד 2 שלו.

השחקנים הבולטים בשוק הפגזים העולמי הם ג'נרל דיינמיקס, ריינמטאל ו–BAE. היקפו של החוזה לא נמסר, אבל ניתן להעריכו באמצעות פרסומים בינלאומיים בנוגע לרכישת 200 טנקי לאופרד על ידי פינלנד מצבאות גרמניה והולנד ב–2002 וב–2014. לפי פרסום באתר Strategypage לגבי נתוני היצרן בנוגע למספר הפגזים בטנק (42) ומחירו הממוצע של פגז (5,000 דולר), ההיקף המינימלי של העסקה יגיע ל–40 מיליון דולר. הזכייה במכרז עשויה לקדם עסקות נוספות של אספקת פגזי חצב לחילות אחרים בצפון אירופה.

חצב עומד בתקני נאט"ו ותואם את כל הטנקים בנאט"ו שהם בעלי קנה חלק־קדח בקוטר 120 מ"מ. אחד היתרונות של החצב הוא העובדה שהוא נורה בסיוע יחידת הזנת נתונים שמשודרת לסלילים אלקטרו־מגנטיים בראשו של הפגז. נתונים אלה קובעים את אופן ההפעלה של המרעום ואת משך ההשהיה שלו. החצב מתפוצץ מעל המטרה ומשפר בכך את חדירותו ואת הנזק האגבי שהוא גורם.

בצלאל מכליס, מנכ"ל אלביטצילום: אסף שילה/ישראל סאן

תעש זכתה בחוזה של 30 מיליון דולר לאספקת דוקרן למדינה באסיה־פסיפיק. הדוקרן הוא חימוש בקוטר 120 מ"מ מונחה GPS, בעל טווח של 1,000–8,500 מטר, והוא מיועד לכוחות יבשה מיוחדים. אליפסת הפיזור של הדוקרן קטנה מעשרה מטרים ומצמצמת את הסיכוי לנזק אגבי — פגיעה במי שאינו מטרת הירי.

תעש נרכשה כחברה בעלת מחזור של 500 מיליון דולר לשנה ובעלת יצוא של 15% ממחזורה. אלביט מערכות שמה לה יעד להגדיל את משקל היצוא בפעילות של תעש לכיוון משקלו באלביט מערכות עצמה — כלומר, 80% מהמחזור. אחד הגורמים שיסייע לה בכך הוא זכייתה של תעש בדצמבר 2018 במכרז בהיקף של 200 מיליון דולר לאספקת מערכת ההגנה האקטיבית חץ דורבן לנגמ"שים מסוג ברדלי של הצבא האמריקאי. בנוסף היא זכתה במכרז של אספקת מערכות חץ דורבן להגנה על 150 נגמ"שים מסוג CV9035NL של הצבא ההולנדי, בהיקף של 100 מיליון דולר בספטמבר 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker