התפקיד החדש: אריק פינטו מונה ליו"ר בבילון

פינטו מונה בידי קרן אלפא, שהגדילה באחרונה את אחזקותיה בבבילון ל-30% - שמתכננת להפוך את בבילון לחברת שירותי תוכנה באמצעות רכישות, ולשחזר את ההצלחה של החברות בתחום

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק פינטו, המנכ"ל היוצא של בנק הפועלים
אריק פינטו, המנכ"ל היוצא של בנק הפועליםצילום: תומר אפלבאום

התפקיד החדש של מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר אריק פינטו - יו"ר חברת בבילון. היום הודיעה קרן הגידור אלפא כי היא מרחיבה את אחזקותיה בחברת בבילון (30%), וממנה שני דירקטורים: פינטו ימונה ליו"ר הדירקטוריון, וגבי דישי, יו"ר ושותף מנהל קרנות אלפא - ימונה לדירקטור.

באחרונה, 12 שנים לאחר שרכש את השליטה (38%) בחברת בבילון תמורת 41 מיליון שקל, נפרד נעם לניר מהשקעתו בה. חברת חנפק — שבשליטת לניר ושנית פאר צפוני, מנכ"לית בבילון — חתמו על עסקה למכירת 25.5% ממניותיה של בבילון לקרן הגידור אלפא, שבשליטת גבי דישי ומיכאל וייס, במחיר של 2.5 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 33.25 מיליון שקל.

מאלפא נמסר היום כי "בכוונת הקרן, בכפוף לאישור הדירקטוריון, להתוות תוכנית אסטרטגית להתרחבות פעילות החברה. מינויו של פינטו בא עקב ניסיונו, לאחר שהוביל יישום טכנולוגיות מתקדמות בשירות הבנק כגון: CRM, ERP, SALESFORCE ,BIG DATA, אפליקציות פיננסיות, העצמה דיגיטלית ועוד, אותן טכנולוגיות שהחברה מתכננת לעסוק בהן ולהציע לארגונים וחברות".

פינטו אמר: "אני שמח להצטרף לחברת בבילון. אפעל לתרום מנסיוני הניהולי, העיסקי והטכנולוגי לצמיחת החברה ומודה על האמון שניתן בי". 

שווי שוק במיליארדי שקלים של בבילון

רכישת השליטה היא אירוע חריג מבחינתה של אלפא, שבשליטת גבי דישי ומיכאל וייס. הקרן — שמנהלת 1.2 מיליארד שקל דרך שתי קרנות אלפא ערך ואלפא הזדמנויות — הוקמה ב–2005, ועם משקיעיה נמנים גופים מוסדיים ישראליים, משקיעים פרטיים כשירים ומשקיעים זרים. הקרן היא בעלת עניין ב–15 חברות בישראל. אחת מהן היא חברת החיתום פועלים אי.בי.אי, שבה מחזיקה אלפא ב–7%, והיא תצורף לקבוצת המשקיעים.

זו הפעם הראשונה שבה אלפא צפויה לשלוט בחברה. אלפא ופועלים אי.בי.אי ינסו להפוך את בבילון לחברת שירותי תוכנה באמצעות רכישות, ולשחזר את ההצלחה של החברות בתחום — כמו חילן, שנסחרת בשווי של 3.2 מיליארד שקל בעקבות עלייה של 64% ב–2019; וואן טכנולוגיות, שנסחרת בשווי של 1.8 מיליארד שקל לאחר עלייה של 116% ב–2019; ומטריקס, שנסחרת בשווי של 4.3 מיליארד שקל בעקבות עלייה של 72% ב–2019.

מתוכנת תרגום וסרגל כלים - לחברת שירותי מחשוב

בבילון, שהוקמה ב–1997, פיתחה בתחילת דרכה תוכנת תרגום, והונפקה בבורסה בתל אביב בפברואר 2007 בשווי של 240 מיליון שקל. לניר רכש את השליטה בחברה בדצמבר 2007 מפורמולה ויז'ן וחברת מוניטין, שהיתה אז בשליטת אליעזר פישמן, ושינה את המודל העסקי שלה. בבילון חתמה בדצמבר 2007 על הסכם עם גוגל, והחלה להפיק את עיקר הכנסותיה מפרסום מקוון באמצעות התקנת שורת החיפוש של גוגל בסרגל הכלים של לקוחותיה. בבילון קיבלה תמלוגים מגוגל עבור כל חיפוש שבוצע בעקבות הפניה מסרגל הכלים של לקוחות בבילון.

הצד הבעייתי של הצמיחה החזקה היה התלות המוחלטת בגוגל, שסיפקה לבבילון 83% מהכנסותיה ב–2012. סיכון התלות התממש ב–2013, כשגוגל קיבלה תלונות ממשתמשי דפדפן כרום, כי התקנת סרגל הכלים של בבילון פוגעת בחוויית השימוש שלהם. גוגל לא חידשה את החוזה עם בבילון עם סיומו בנובמבר 2013, ומניית בבילון קרסה מיידית ב–65%.

אף על פי שמכרה את פעילות התרגום לממציא אמנון עובדיה באוקטובר 2014, וחיפשה תחומי פעילות חלופיים — כמו השקעות הון סיכון, השקעות בניירות ערך מגובי נכסים, ופרסום באינטרנט באמצעות שיתוף פעולה עם החברות ווייטסמוק ואפליי — היא מעולם לא חזרה לעצמה. החברה הידרדרה לשווי שוק של 60 מיליון שקל, נמוך משווי המזומנים בקופתה, בדצמבר 2018. זאת כנראה על רקע תביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה בעניין מצגים מטעים, שהציגה בכל הקשור להתקשרותה עם גוגל, והסדר אכיפה מנהלי עם רשות ניירות ערך.

בבילון ומנהליה אמנם לא הודו בהפרת חוק או ברשלנות, אך הם שילמו 14 מיליון שקל לקבוצה הייצוגית במאי 2019. בספטמבר 2016 שילמה בבילון עיצום כספי של מיליון שקל; אלון כרמלי, המנכ"ל אז, ספג עיצום של 250 אלף שקל; עיצום כספי של 150 אלף שקל הוטל על לניר, בעל השליטה והיו"ר; ו–75 אלף שקל היה חלקה של סמנכ"לית הכספים אז והמנכ"לית כיום, פאר צפוני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום