רוסאריו מעניקה למניית דור אלון מחיר יעד של 107 שקל - 24% יותר ממחיר השוק

האנליסטית לילך גראוס עידכנה את הערכת השווי של החברה והסבירה: "דור אלון נמצאת בצמיחה מתמדת, וממשיכה לממש את האסטרטגיה שלה בהרחבת תחומי הפעילות הקיימים לצד פיתוח מנועי צמיחה חדשים"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
שלי אפלברג

מניית דור אלון ריכזה דרמה לא קטנה ביום המסחר האחרון של 2019 כשבעל השליטה, מוטי בן משה, ביצע רכישה שהעלתה את בעלת השליטה, אלון רבוע, לאחזקה של יותר מ-70% מהמניות.

אך רגע לפני סגירת המסחר, אלון רבוע מכרה בחזרה מניות בשוק. המכירה הרגיעה במעט את בעלי מניות המיעוט, שחשדו כי בן משה מנסה לפגוע בסחירות דור אלון על ידי הוצאתה מהמדדים המובילים. זאת, על פי החשש, במטרה להוריד את שווי המניה בבורסה כך שיתאפשר לבן משה בעתיד הקרוב לרכוש את מניות המיעוט במחיר נמוך יותר. ואולם ההערכות לתביעות עתידיות מצד בעלי מניות המיעוט נפסקו לאחר המכירה, שהורידה את אחזקותיה של אלון רבוע ל-69.99%, ובעקבות כך מנעה את יציאתה מהמדדים.

כעת מתברר שלא רק בן משה חושב שקיימת הזדמנות ברכישת מניית דור אלון. לאחר שהמניה עלתה ב-12 החודשים האחרונים בכ-80%, האנליסטית לילך גראוס מחברת בנקאות ההשקעות רוסאריו פירסמה למשקיעים עדכון להערכת השווי של דור אלון. מבחינתה, שוויה ההוגן של המניה הוא 107 שקל - 24% יותר מהמחיר שבו פתחה היום (ג') המניה את המסחר, 86.2 שקל. 

לילך גראוס, רוסאריו

"החברה נמצאת בצמיחה מתמדת, וממשיכה לממש את האסטרטגיה שלה בהרחבת תחומי הפעילות הקיימים שלה לצד פיתוח של מנועי צמיחה חדשים", הסבירה גראוס, והוסיפה: "כל זאת במטרה לגוון את מקורות הרווח שלה ולהקטין את התלות בפעילות הדלק המסורתית".

השווי האמיתי גבוה ב-20% מהשווי הבורסאי?

לפי גראוס, דור אלון - שנסחרת בבורסה לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל - שווה דווקא 1.7 מיליארד דולר. איך הגיעה גראוס למספר הזה? ראשית היא היוונה את תזרים המזומנים של כל אחד מארבעת תחומי הפעילויות של החברה - מתחמי התדלוק והמסחר, פעילויות השיווק הישיר, פעילות הדלק הסילוני וחנויות הנוחות העצמאיות - לפי שיעור של 9%. חישוב זה העניק לחברה שווי של כ-1.9 מיליארד שקל.

את השווי של שלושת פרויקטי אלונים (שווי הנדל"ן בהקמה של החברה) העריכה גראוס ב-512 מיליון שקל, ואת שווי הנדל"ן המניב, הכולל את מתחם עין שמר (שרשום בדו"חות דור אלון כחלק ממתחמי התדלוק) היא העריכה ב-190 מיליון שקל. את שווי תחנת הכוח בקרית גת העריכה גראוס ב-730 מיליון שקל ואת שווי פעילות חיפושי הנפט והגז והחזקה ב-4% ממניות תמר, שמוחזקות על ידי אלון גז, היא העריכה ב-18.5 מיליון שקל.

מסכומים אלו קיזזה גראוס את החוב נטו של החברה, שמסתכם כיום ב-1.64 מיליארד שקל, ואת מחצית מהמסים הנדחים בהיקף של 55.8 מיליון שקל. זאת, בשל הערכתה כי מדובר במסים שהחברה לא תשלם במלואם שכן היא אינה עומדת לבצע מכירות. גראוס התבססה על הנחה רווחת בשוק, שלפיה הפעלתה של תחנת הכוח בקרית גת והתקדמות החברה בפרויקטי הנדל"ן שבבעלותה יתבטאו בעתיד בתוצאות שתציג החברה.

דור אלון

לדברי גראוס, "החברה הוכיחה שביכולתה לבצע פרויקטים שמעבר לתחומי הפעילות המסורתיים שלה. הפעלתה המסחרית של תחנת הכוח צפויה לשפר משמעותית את ה-EBITDA". עוד כתבה גראוס כי "תזרים המזומנים של החברה צפוי לגדול, בממוצע שנתי, ביותר מ-40 מיליון שקל בשנה לפני מס".

גראוס מזכירה את העובדה שדור אלון נמצאת במשא ומתן מתקדם לשיפור תנאי רכש הגז שהיא מבצעת, מה שעשוי להגדיל את רווחיותה של תחנת הכוח בקרית גת. היא מבהירה גם שהעבודה שלה לא נתנה ביטוי בהערכת השווי לפוטנציאל הרווח שצפוי לדור אלון מהאפשרות להרחבת תחנת הכוח.

משביחה נדל"ן וצומחת בקמעונאות המזון

גראוס לא יכלה להתעלם מכך שמאז כניסתו של בן משה לדור אלון, החברה החלה לפתח את הנדל"ן שברשותה. דור אלון מחזיקה כיום בבעלותה נדל"ן מניב בשטח כולל של 21 אלף מ"ר, ועוד שלושה פרויקטים הנמצאים בשלבי ייזום - אלוני ים, אלוני כפר סבא ואלוני סגולה - בשטח כולל של 140 אלף מ"ר.

גראוס מציינת כי "עבור כל אחד מהפרויקטים הללו, וגם באופן כללי, החברה עוסקת בהשבחת הנדל"ן שבבעלותה ובניצול הפוטנציאל לזכויות בנייה נוספות. אם זכויות אלו יבשילו בעתיד, תהיה לכך השפעה חיובית על השווי העתידי של החברה". על אף זאת, גראוס לא לקחה בחשבון את פוטנציאל הרווח מהגדלת הזכויות, כנראה במטרה להקפיד על הערכה שמרנית.

גם תחום הפעילות המסורתי של דור אלון, מתחמי התדלוק והמסחר, זכה להתייחסות. תחת האסטרגיה שבן משה מוביל בשלוש השנים האחרונות, החברה פועלת להקמה של עשרה מתחמי תדלוק נוספים וממשיכה בפרישה ארצית של עמדות טעינה המהירות לרכבים חשמליים.

פעילות קמעונאות המזון של החברה ממשיכה לצמוח בקצב של כ-9% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018, לאחר כמה שנים של צמיחה מתמדת בהכנסות במגזר זה. מעבר לכך, החברה עידכנה את המשקיעים כי היא צופה שתסיים את 2019 עם גידול של 10% ביחס ל-2018, ביחד עם שיפור בכל הפרמטרים התפעולים. בעקבות כל זאת מעריכה גראוס כי "צמיחה זו תימשך גם בשנים הבאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום