מגדל רוצה להפוך את ביטוח המנהלים ל–Great again

בניסיון להתחרות בקרנות הפנסיה הכדאיות יותר, החברה משווקת מוצר חדש: ביטוח מנהלים עם דמי ניהול מוזלים ■ ואולם, בתקופה של ריבית אפסית, קרנות הפנסיה מקבלות יתרון תשואה משמעותי וייתכן שהוזלת דמי הניהול לא תצליח למשוך מבוטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקלים

האפיקים העיקריים של החיסכון הפנסיוני הם ביטוח מנהלים וקרן פנסיה. עם השנים ההבדלים ביניהם הצטמצמו. יתרון העבר של ביטוחי המנהלים, שרבים סברו שהוא מצדיק מחיר גבוה יותר, היה הבטחת קצבה חודשית קבועה לאורך כל חיי המבוטח. זהו יתרון שכבר אינו קיים כיום - מ–2013 לא נמכרים ביטוחי מנהלים מסוג זה; וכמו בקרן הפנסיה, גובה הקצבה נקבע במועד הפרישה.

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון סבורה כי קרנות הפנסיה הן כדאיות יותר. היא תירגמה את זה למספרים: חוסך שחסך לפנסיה במשך 30 שנה עם שכר של 10,000 שקל בחודש, יגיע לעת הפרישה (בגיל 67) עם קצת יותר ממיליון שקל בקרן הפנסיה, לעומת 814 אלף שקל בלבד בביטוח מנהלים.

היום (שני) החלה חברת מגדל לשווק מוצר ביטוח מנהלים חדש עם דמי ניהול מוזלים — 3% מההפקדות עד לתקרה של 40 שקל בחודש. גם דמי הניהול מהצבירה נמוכים ביחס לממוצע — 0.5%; והם יורדים ל–0.2% כשהחיסכון השוטף מגיע ליותר מחצי מיליון שקל. מבוטח ששכרו 10,000 שקל בחודש, ישלם דמי ניהול של 2% מההפקדות, ואם שכרו יעלה ל–20 אלף שקל דמי הניהול יירדו ל–1%. מדובר במהלך שבו מגדל חוזרת כשחקן לליבת העסקים שלה — ביטוח מנהלים, כשתחום החיסכון ארוך הטווח אחראי על 70% מהכנסותיה.

בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט

דמי הניהול שמגדל מציעה במוצר החדש אכן נמוכים, אפילו ביחס לחלק מקרנות הפנסיה, אך לא בהשוואה לקרנות הפנסיה ברירת המחדל. ההוזלה לצרכנים של עלויות הביטוח הגבוהות היא בשורה מבורכת, אבל דמי הניהול אינם הפרמטר היחיד במשוואה. מה שיקבע את איכות המוצר הוא התשואה.

ברמת הריביות הנמוכה ששוררת בעשור האחרון, שכנראה לא צפויה לעלות בקרוב, קרנות הפנסיה מקבלות יתרון תשואה משמעותי, ללא סיכון בצדה, מהאג"ח המיועדות שמנפיקה הממשלה לקרנות הפנסיה. חלקן של אג"ח אלה הוא 30% מהתיק של החוסך בקרן הפנסיה, ומעניקות לו תשואה של 4.86% ריאלית, הגבוהה מהאג"ח הממשלתיות המקבילות שנסחרות בבורסה ואינן זמינות למי שחוסך בביטוח מנהלים. בתקופה של ריבית אפסית, כשכל אחוז תשואה מחייב את מנהלי ההשקעות להגדיל סיכונים — זהו יתרון חשוב אף יותר מדמי הניהול הנמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker